Թրամփը միանգամայն վստահ է, որ ԱՄՆ-ը կստանա Գրենլանդիան ՌԴ-ն հարվածել է Դնեպրին. կան զոհեր Ուժերի նուրբ հավասարակշռության խախտումը մեծացնում է լարվածությունը տարածաշրջանում. հնարավո՞ր է խաղաղություն առանց Ռուսաստանի. «Փաստ» Հայաստանը պետք է ընտրի աթոռը՝ «եվրոպակա՞ն», թե՞ «ռուսական». «Փաստ» «Իրար շատ ենք սիրել, այդ սերը չի պակասել, միայն ավելացել է, ապրում եմ այն մտքով, որ մի օր կհանդիպեմ իրեն երկնքում». ավագ սերժանտ Վիգեն Ավագյանն անմահացել է 2022 թ. սեպտեմբերի 13-ին Վերին Շորժայում. «Փաստ» «Այս փաստաթուղթը միջազգային բոլոր նորմերին հակառակ է, այն համաձայնեցվել կամ պարտադրվել է ուժի կիրառման սպառնալիքի միջոցով». «Փաստ» Բառի իսկական ու փոխաբերական իմաստով աղմուկի տողատակերը. «Փաստ» Քաղաքական ցուգցվանգի ու ցայտնոտի հետևանքները. «Փաստ» Ո՞րն է ընտրելու Հայաստանը՝ «ուրվական երազանքնե՞ր», թե՞ իրական հնարավորություններ. «Փաստ» 2026 թվականին նախատեսվում է ունենալ դպրոցի 26 գործուղված տնօրեն, նրանց կտրվի լրավճար. բյուջեի եկող տարվա լրացուցիչ ծախսը՝ 52 մլն դրամ. «Փաստ»
Հայ մասնագետները գործընկերների հետ քննարկեցին ափամերձ տարածքներում շրջակա միջավայրի խնդիրները
Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանում (ՃՇՀԱՀ) տեղի ունեցավ «Ծովամերձ տարածքում շրջակա միջավայրի խնդիրների ափամերձ մոնիտորինգ և դրանց լուծման ուղիները» թեմայով միջազգային գիտահետազոտական ծրագրի հերթական 3-րդ սեմինար խորհրդակցությունը:
Ինչպես տեղեկացրեցին ՃՇՀԱՀ-ից, սեմինարը կայացավ «Սևծովյան համագործակցո ւթյան» շրջանակներում և Եվրամիության ֆինանսավորմամբ։
Սեմինար խորհրդակցությանը մասնակցեցին գործընկեր պետությունների աշխատանքային խմբերի ներկայացուցիչները։ Ծրագրի իրականացման գործընկեր կողմերն են՝ Սալոնիկի քաղաքապետարանը՝ (Հունաստան), Կարադենիսի տեխնիկական համալսարանը՝ Տրապիզոն, (Թուրքիա), «Գիտություն և էներգետիկա միությունը»՝ (Վրաստան), Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանը՝ (Հայաստան): Ծրագրի համակարգողն է Հունաստանը։
«21-րդ դարում էկոլոգիական խնդիրները լուրջ մարտահրավերներ են նետել գիտությանը։ Այն որ ցիվիլիզացիան մի օր առաջացնելու էր էկոլոգիական խնդիրներ, անխուսափելի էր։ Բնական է, որ միջազգային գիտական միտքը այսօր ուղված է էկոլոգիական խնդիրների բացահայտմանն ու լուծմանը։ Այս առումով մենք խիստ կարևորում ենք Եվրամիության աջակցությամբ այս ծրագրի իրականացումը»,- խորհրդակցության բացմանն ասաց ՃՇՀԱՀ-ի ռեկտոր Գագիկ Գալստյանը, հույս հայտնելով, որ այս ծրագիրը կնպաստի հետագա համագործակցության զարգացմանը։
Ծրագրի նպատակն է բացահայտել Սև ծովի առափնյա տարածքներում առկա էկոլոգիական վիճակը և մշակել միջոցառումների իրականացման ծրագիր որոնց գործարկումով կմեղմացվեն սպառնացող էկոլոգիական ռիսկերը։
«Շնորհակալություն հայկական կողմին՝ համալսարանի ռեկտորին և գիտաշխատողներին, իրականացվող աշխատանքների համար։ Եվրամիության ֆինանսավորմամբ այս ծրագրի նպատակն է մշակել աշխատանքային գործիքներ և դրանք տրամադրել քաղաքային իշխանություններին էկոլոգիական խնդիրները լուծելու համար։ Մեր գնահատմամբ այս ծրագիրը հաջողված է և հիմք է ստեղծում ապագա նոր համագործակցության»,-իր ելույթում ասաց Սալոնիկի քաղաքապետարանի ներկայացուցիչ Պոլիկարպոս Կարկավիցասը։
Սեմինար խորհրդակցության քննարկումներից հետո՝ հիդրավլիկական հետազոտությունների լաբորատորիայում հայկական կողմը գործնականում ներկայացրեց ափամերձ տարածքներում, գետաբերանային հատվածներում, ջրաբերուկների նստեցման երևութի մոդելային հետազոտությունը՝ լաբորատոր փորձարկումով։ Սեմինար խորհրդակցության նպատակը գործընկեր կողմերի հաշվետվությունների քննարկումն է և հետագա աշխատանքների կատարման մանրամասների պարզաբանումները: Երևանյան սեմինարում նախատեսվում է քննարկել և ամբողջականացնել հետազոտական խմբերի ձեռքբերումները և ստացած գիտակա ն արդյունքները, այցելել գիտահետազոտական լաբորատորիա, ականատես լինել թեմային առնչվող գիտափորձերին:
Մի sms էլ ՔՊ-ական պատգամավորը կստանա Էրդողանը վտանգավոր է և՛ տարածաշրջանի, և՛ իր ժողովրդի համար. Իսրայելի ԱԳ նախարար Ճապոնացի գիտնականների հայտնագործությունը կարող է էապես բարելավել արևային վահանակները Շատերը հիմա սպասում են հետընտրական զարգացումներին. Ավետիք Չալաբյանի դիտարկումները Փաշինյանի վերջի սկիզբը. զավակները խժռեցին հեղափոխությունը «Քաղպայմանագրին» ջախջախեցին Փարաքարում և Գյումրիում Հատուկ օպերացիա՝ Երևանում. վնասազերծվել են օտարերկրացիներ «ՀայաՔվեն» դիտարկել է Փարաքարի ՏԻՄ ընտրությունները «Հայոց համազգային միասնությունը» շնորհավորում է ընդդիմադիրներինՊՆ-ն հաղորդագրություն է տարածել Եթե երեկվա քվեարկությունից հանենք վարչական ռեսուրսը, տոտալ ուղղորդումները տեղամասերում, ուժայինների ճնշումները, տակը կմնա նույն թիվը` 638 ձայն․ Դավիթ Սարգսյան 80-ամյա հաղթանակի տոնակատարության շրջանակներում Մհեր Ավետիսյանն այցելեց գյուղ Չքնաղ Հարթավան, այնուհետև՝ Քուչակ80-ամյա հաղթանակի տոնակատարության շրջանակներում Մհեր Ավետիսյանն այցելեց Շողակն գյուղԸնտրությունները, միանշանակ, ոչ մրցակցային էին․ Արամ Պետրոսյան Դժվար է ասել՝ այս ամենը անփութություն է, թե միտում. Չալաբյանը՝ արձանագրված խախտումների մասինԹիմակիցներիս հետ այսօր Ազատության հրապարակում էի, որտեղ Արցախի մեր հայրենակիցներն են․ Լիաննա Մանուկյան Մարդկանց ակնհայտ ուղղորդում են, տեղեր կան շատ բարձր է այդ միտումը, որովհետև կուտակումը շատ մեծ է Բացահայտ կեղծիքներով ընտրություններ են ընթանում. Ցոլակ Ակոպյան Մեր պատմության վատագույն ընտրություններից մեկն է, համատարած խախտումներ են Սարիկ Մինասյանի թաղամասն է սա, այստեղ շատ են ուղղորդումներն ու կուտակումները. «Հայաքվեի» անդամ Գնացե՛ք, չեմ թողելու մտնեք. Չալաբյանին թույլ չեն տալիս Սարիկ Մինասյանի ապօրինի շտաբ մտնել Ընտրակեղծիք ՔՊ-ի վստահված անձի կողմից Գյումրիի 31/04 տեղամասում. «ՀայաՔվեն» ահազանգում էԳյումրիի մի քանի կարևոր տեղամասերում բազմաթիվ ընտրախախտումներ են եղել. Ավետիք Չալաբյան Սպասվում է կարճատև անձրև և ամպրոպ Ինչպե՞ս բուլինգի ենթարկված փոքրիկ Գագան գրավեց ամբողջ աշխարհը Ընտրատեղամասերի ներսում կուտակումները ոչ ճիշտ աշխատանքի հետևանքով են լինում. Հայաքվեի դիտորդՀորոսկոպ. ապրիլի գլխավոր աստղագուշակային իրադարձությունները Մասնակցությունն այն ընտրատեղամասերում է բարձր, որտեղ կան կուտակումներ և ուղղորդումներ. Ավետիք ՉալաբյանԹուրքիայում արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու պահանջով ստորագրահավաք է սկսվելԲաց քվեարկություն, կուտակումներ, շրջիկ մեքենաներ. «ՀայաՔվեի» արձանագրած ընտրախախտումներըՄեսսիի գոլի շնորհիվ «Ինտեր Մայամի»-ն հաղթել է «Ֆիլադելֆիա»-ին Իշխանության թեկնածուի թաղում կուտակումներ են. Ավետիք ՉալաբյանՄխչյան գյուղի տներից մեկում հրդեհ է բռնկվել. այրվել է տան տանիքը և ավտոտնակում կայանած «Opel»-ըՔվեաթերթիկներից 2-րդ համարը բացակայել է. Հայաքվեի դիտորդ Միամսյակի շրջանակում շարունակում ենք ներկայացնել մեր ընկերության ուժեղ և նվիրված կանանց, ովքեր կարևոր դեր ունեն արտադրական գործընթացներում. ԶՊՄԿԹրամփը միանգամայն վստահ է, որ ԱՄՆ-ը կստանա Գրենլանդիան Արևային ֆերմաները վերածվում են արոտավայրերի. ԱՄՆ ֆերմերները շահույթ են գտնում ոչխարների արածեցման մեջ Գյումրիում չգրանցված զինվորին բերել են, որ քվեարկի. Հայաքվեի արձանագրած հերթական խախտումըԻրանի և Թուրքիայի նախագահները քննարկել են տարածաշրջանային հարցերԷրդողանն ու Ալիևը հեռախոսազրույց են ունեցել Սպանություն՝ Չարենցավանում․ կա նաև 4 վիրավոր Աշխարհի ամենաթանկարժեք խաղացողների խորհրդանշական հավաքականը՝ ըստ Transfermarkt-իՀՀ տարածքում ավտոճանապարհները հիմնականում անցանելի են Տեսանկարահանման կարգի խախտումների արձանագրում. «ՀայաՔվե»Գյումրիում և Փարաքարում մեկնարկել են ավագանու ընտրությունները. «ՀայաՔվե»Փաստերի ստուգման կոչված հարթակում տեղ գտած մի խզբզոցի առիթով. Սամվել Ֆարմանյան ՔՊ-ն պատրաստվում է փոշիացնե՞լ 8-րդ համար Մարտուն Գրիգորյանի ձայներըՄասկն իրեն պատկանող X սոցցանցը վաճառել է իր xAI ստարտափին Մյանմայում 5,2 մագնիտուդ հզորությամբ երկրաշարժ է գրանցվել Ճամբարակում Opel Zafira-ն բախվել է քարերին և գլխիվայր շրջվել