Արամ Ավետիսյանը` «Քարե դարդ»-ում այլեւս չնկարահանվելու եւ իր հեղինակած սիթքոմի մասին
Դերասան Արամ Ավետիսյանը նախկինում նկարահանվել է փոքրիկ էպիզոդներում, սակայն նրան ճանաչում բերեց «Քարե դարդ» սիթքոմում Յագոյի դերը: Մինչ հեռուստադիտողը հասցրել էր կապվել Յագոյի հետ, պարզվում է` այդ հերոսին այլեւս չենք տեսնելու սիթքոմի նոր եթերաշրջանում: Փոխարենը, դերասանն ունի նոր զբաղմունք:
Ինչպե՞ս սկսվեց դերասանական ուղին եւ ի՞նչ նորություններ սպասենք երիտասարդ դերասանից, պարզել է NEWS.am STYLE-ը։
-Արամ, երբվանի՞ց որոշեցիրոր պետք է զբաղվես դերասանականարվեստով:
-Երբ դպրոցում սովորում էի վերջին դասարանում, պետք է որոշեի, թե ինչ մասնագիտություն եմ ուզում ունենալ: Շատ ակտիվ էի կազմակերպչական հարցերում, օգնում էի ուսուցիչներին, անգամ մեծ տարիքում մասնակցում էի դպրոցական հանդեսներին: Այդ ժամանակ պարի էի հաճախում, 6 տարի պարում էի ժողովրդական պարեր, ուզում էի պարող դառնալ, բայց քայլերս ինձ տարան Թատերական ինստիտուտ։
-Ե՞րբ ես առաջին անգամ մասնակցել լսումների ու ի՞նչհաջողություններ ես գրանցել:
-Առաջին անգամ մասնակցել եմ «Սիրո գերին» հեռուստասերիալի քասթինգին, այդ ժամանակ 2-րդ կուրսի ուսանող էի: Լսումներին եւս 3 տղա էր մասնակցում, սակայն ինձ ընտրեցին այդ դերի համար ու ես խաղացի հեռուստասերիալում:
-Սակայն ճանաչում ձեռք բերեցիր «Քարե դարդ»-ի շնորհիվ: Ինչպե՞ս ստացար Յագոյի դերը:
-Ճիշտն ասած` երբեք չեմ մտածել, որ առաջին ու մեծ քայլերս սկսելու եմ նման բարձր վարկանիշ ունեցող սիթքոմում: Ռեժիսորը կանչեց ինձ քասթինգի, ես էլ գնացի, ու էլի մի քանի տղաներից ընտրեցին ինձ, ինչի համար շատ ուրախ եմ ու շնորհակալ:
-Նոր եթերաշրջանում, սակայն, քո կերպարն այլեւս չկահե՞շտ «բաժանվեցիր» նրանից:
-Այո, այս եթերաշրջանում Յագոն չի լինելու, Յագոյին կտեսնենք միայն առաջին սերիայում: Դժվարի ու հեշտի խնդիր չկա, եթե Յագոյի կերպարը չկա, ուրեմն՝ այդպես է պետք, իսկ թե ինչու չկա, չեմ կարող ասել:
-Առաջիկայում այլ նախագծերում նկարահանվելու առաջարկներկա՞ն:
-Երբ նկարահանվում էի  «Քարդե դարդ» սիթքոմում, առաջարկ եղավ, որպեսզի նկարահանվեմ այլ սերիալում, մասնակցեցի քասթինգին ու անցա, բայց չնկարահանվեցի, որովհետեւ համատեղել չստացվեց։
-Եթե չեմ սխալվումինքդ էլ աշխատում ես սիթքոմի սցենարի վրաԻնչի՞ մասին է այն:
-Սիթքոմի վրա աշխատում եմ. այն երաժշտական, ժամանցային ու հումորային նախագիծ է`  «Ապագա մասնագետները», այսպես է կոչվում սիթքոմը: Սցենարը ես եմ գրում: Երբ հայտնվեցի հեռուստատեսությունում, տեսա, թե ինչպես են աշխատում, իսկ ես վաղուց ունեի այդ գաղափարը, որոշեցի ես էլ գրեմ:
-Ինչ-որ քայլեր ձեռնարկո՞ւմ եսոր այն հայտնվիհեռուստաեթերում:
-Գրում եմ ու նաեւ երբեմն խորհրդակցում ու քննարկում եմ սցենարիստների հետ, ասում են` լավ է ստացվում, ուղղակի գույներ են պետք լցնելու համար: Դա շատ կարեւորում եմ, որովհետեւ ես սցենարիստ չեմ։ Երբ հաստատվի, իսկ ես քայլեր անում եմ դրա համար, անպայման ինձ հետ կաշխատի սցենարիստ: Հիմա մի քանի հեռուստաընկերությունների եմ դիմում, սպասողական վիճակում եմ, բայց ներքին հանգստություն կա ինձ մոտ: Հուսով եմ` Աստծո կամոք լավ կլինի:
-Բացի դերասանությունիցէ՞լ ինչով ես զբաղվում:
-Մասնագիտությամբ դերասան եմ, ավարտել եմ Թատերական ինստիտուտը` դերասանական բաժինը: Այս պահին զբաղվածություն չունեմ, հուսամ առաջարկներ կլինեն հետագայում:
Հիմա չէ, բայց հետագայում կուզենամ զբաղվել նաեւ հաղորդավարությամբ: