Ապրիլյան պատերազմի ամենաազդեցիկ լուսանկարները
Քառօրյա պատերազմ կամ Ապրիլյան պատերազմ՝  լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններ Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի և Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի միջև արցախա-ադրբեջանական շփման գծի ողջ երկայնքով, որոնք սկսվեցին  2016 թվականի ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը:
Առավել թեժ մարտերն  ընթացան ռազմաճակատի վերածված առաջնային գծի հարավային (Հադրութ) և հյուսիսարևելյան (Մարտակերտ) ուղղություններով։
Սահմանում տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին անտեղյակ ու քնից նոր արթնացած հասարակությունը դեռ մտածում էր, որ այս ամենը ապրիլմեկյան ուշացած «չար կատակ էր», բայց որոշակի ժամանակ անց պարզ դարձավ, որ սա ընդհանրապես կապ չուներ ապրիլմեկյան տոնի հետ… Պատերազմ էր… Պատերազմ, որի մասին ապրիլի մեկի լույս ապրիլի երկուսի գիշերը ոչ ոք չէր իմացել, քանի որ մեր հերոսները չէին թողել, որ ստահակները ներխուժեն մեր սահմաններն ու նեղություն տան մեր ազգին:
Օրը սկսվեց ամենատխուր լուրով. «12-ամյա դպրոցական է զոհվել, երկուսն էլ հիվանդանոցում են»:
Картинки по запросу ապրիլյան պատերազմ վաղինակ
Կարևոր օրեր, երբ համարյա ողջ հայ ազգը Հայաստանում, Ղարաբաղում ու արտերկրում քուն դադար չուներ՝ սպասելով ամենաթարմ տեղեկություններ սահմանից ու անհամբեր սպասելով մեր կողմից զոհերի մասին լուրերին:
Սկսվեց համազգային մոբիլիզացիան:
Ով ինչով կարողանում էր, օգնում էր, ով ինչ ուներ, փորձում էր աջակցել ու ով ինչքան հնարավորություն ուներ, բանակին էր փորձում փոխանցել: Սփյուռքը, ինչպես միշտ, պատվով կանգնեց իր երկրի կողքին. բացի գումարային օգնություններից սկսվեցին տարբեր քաղաքներում բողոքի ցույցեր:
Հասավ կարևոր պահը՝ ազատամարտիկները, թողնելով իրենց ամենօրյա գործերը, էլի հիշեցին անցյալը ու գնացին մեր հերոսների մոտ: