Ինչու են Բաքվում արգելափակել ռուսական հեռուստաալիքների հեռարձակումը
Ադրբեջանական haqqin.az առցանց պարբերականը անդրադաձրել է ադրբեջանական հասարակության մեջ պառակտում առաջացրած խնդրին, այն է՝ ТНТ և ТНТ 4 ռուսական հեռուստաալիքների հեռարձակման դադարեցմանը։
Ադրբեջանական КАТV 1 կաբելային հեռարձակում ապահովող ընկերությունը պարզաբանել է, որ արգելափակումների պատճառը Հայոց Ցեղասպանությունն ու դրա վերաբերյալ հեռարձակվող հոլովակներն են և նշել, որ երկու ալիքներն էլ հասանելի կլինին ապրիլի 25 –ից։
Իր անդրադարձում, ադրբեջանական պարբերականը նշում է, որ այս արգելքի հարցում որոշիչ դերակատարություն է ունեցել այդ ալիքներում հայազգի դերակատարների՝ Արթուր Ջանիբեկյանի, Գարիկ Մարտիրոսյանի, Միշա Գալուստյանի, Արարատ Քեշչյանի գործոնը, ովքեր սերտորեն կապված են ТНТ և ТНТ 4 ալիքների հետ։ Առավել մեծ շաշտադրություն կատարվում է Արթուր Ջանիբեկյանի վրա, ով հանդիսանում է Comedy Club Production հեղինակավոր ստուդիայի հիմնադիրը ղեկավարը և իսկ 2011 թվականից գլխավորում է Ռուսաստանի և Արևելյան Եվրոպայի խոշորագույն մեդիամիավորման՝ «Գազպրոմ Մեդիա» ընկերության «Գազպրոն Մեդիա Ժամանցային հեռուստատեսություն» ենթահոլդինգի ղեկավարը։ Հիշեցնենք, որ հենց հենց այդ հոլդինգումին են պատկանում ТНТ, ТВ-3, «Пятница!», ТНТ 4, «2х2» հեռուստալաիքները, Comedy Club Production և «А Плюс продакшн» ընկերությունները։
Ուշագրավ է Haqqin-ի այն դիտարկումը, որ այս տրամաբանությամբ պետք է արգելափակել գրեթե ցանկացած ռուսական ալիք, քանի բոլոր ալիքներում էլ կարելի է գտնել հայկական գործոն ու հայ դերակատարներ և ТНТ-ն ու TНТ4-ը ամենևին էլ բացառություն չեն այս առումով։
Ըստ պարբերականի, ադրբեջանական հասարակության համար այս անջատումները պառակտումների և վիրտուալ բանավեճերի պատճառ են դարձել։ Հասարակության մի որոշ մասը պահպանում է չեզոքությունը, իսկ ավելի մեծ հատվածը բաժանվել է երկու խմբերի, որոնք սկսել են քննադատել ու մեղադրել միմյանց։ Առաջի խումբը, որի անդամները կողմ են հայկական ալիքների արգելափակմանը, ծանր քննադատության է ենթարկում երկրորդ խմբին, որի ներկայացուցիչները կարծում են, որ այդ երկու ալիքները Ռուսաստաի լավագույն ալիքներն են և ցանկանում են դիտել դրանք անկախ ամեն ինչից։ Բանը հասել է նրան, որ առաջին ճամբարի ներկայացուցիչները կասկածի տակ են դրել իրենց հայրենակիցները «հայրենասիրական միտումները» և վերջիններիս մեղադրել «Հայկականի հանդեպ սեր» ունենալու մեջ։ Թերևս սա էլ նույնպես ադրբեջանական հասարակությանը հատուկ վարքագիծ է, որը բացահայտում է նրանց՝ որպես հասարակություն, տկար և թերհաս լինելը։