Վաչե Թովմասյանը՝ ԱՄՆ-ում կայանալիք «Քարե դարդ» շոու-ներկայացման մասին
«Քարե դարդ» սիթքոմի դերասանական կազմն այս օրերին ԱՄՆ-ում է. մեկնել են մայիսի 21-ին կայանալիք իրենց շոու-ներկայացմանը: BlogNews.am-ի հետ զրույցում սիթքոմի պրոդյուսեր, դերասան Վաչե Թովմասյանը մանրամասներ է պատմել. «Սցենարի վրա արդեն մոտ մեկ տարի է՝ աշխատել ենք ես, Վահեն, Գրիգը, ովքեր սիթքոմի սցենարիստներն են, ինչպես նաև Ռոբերտ Մարտիրոսյանը, ով «Վիտամին» ակումբի գլխավոր սցենարիստներից էր: Հաշվի առնելով մեր նախորդ փորձերը և ինֆորմացիան, որը տարիների ընթացքում կուտակել ենք՝ լինելով Ամերիկայում, հումորներն այնպես ենք արել, որ ամերիկաբնակ հանդիսատեսին հասկանալի լինեն: Այս հումորները գուցե Հայաստանում չհասկանան»:
ԱՄՆ-ի բեմում հանդիսատեսին ներկայանալու են Վաչե Թովմասյանը, Անատիկ Սաքանյանը, Ռաֆայել Երանոսյանը, Ռուդոլֆ Ղևոնդյանը,  Աննա Մանուչարյանը, Զառա Սահակյանը, Էմիլ Գալստյանը։ Դերասաններին միացել է նաև Արմուշը, ով սիթքոմում մարմնավորում էր Գոգոյին. «Արմուշի կերպարը շատ ծիծաղելի է, և նա էլ շատ արագ ինտեգրվեց սցենարում, քանի որ ինչ եկել ենք, գրեթե ամեն օր փորձ ենք անում: Բացի Արմուշից՝ մեզ է միացել նաև Արտակ Գասպարյանը, ով մեզ հետ միասին ժամանակին «32 ատամից» էր, ինչպես նաև Զառան, ով ոչ թե մարմնավորելու է այն դերը, որ սիթքոմում է խաղալու, այլ ներկայանալու է երաժշտական համարներում՝ տարբեր նմանակումների ձևով»:
«Կան երաժշտական բազմաթիվ համարներ, դասական համարներ՝ ոչ միայն քարեդարդյան սյուժեով, չնայած, ընդհանուր առմամբ, ներկայացումը շարունակական է: Այսինքն՝ առանձին համարներից բաղկացած չէ, ընդհանուր մի գիծ է: Կան ինտերակտիվ համարներ, օրինակ՝ կա մի պահ, երբ Էմիլ Գալստյանը՝ Սոսոյի կերպարը, և Մոսոն, այսինքն՝ ես, միասին իջնելու ենք դահլիճ և ժողովրդի հետ իմպրովիզացիոն ինտերակտիվ մի համար ենք բեմադրելու: Կարծում եմ՝ շատ հետաքրքիր կլինի»,- պատմում է Վաչեն։
Ի դեպ՝ Վաչեն նաև նշում է, որ իրենց երկրպագուներին հաճախ են հանդիպում. «Շատ հաճելի է, որ մարդիկ սիրում են և դրական էմոցիաներ են մեզ փոխանցում»: Նշենք, որ ներկայացումը կկայանա մայիսի 21-ին, իսկ դերասանական կազմն արդեն 24-ին կվերադառնա Հայաստան:
ԶՊՄԿ-ում «Գիրք նվիրելու օրը» անակնկալներով անցավԱմենաինտելեկտուալ, ամենամեծ, ամենահայրենասեր, ամենա–ամենա՝ Ամենայն հայոց բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանը ծնվել է հենց այս օրը. Մհեր ԱվետիսյանՊարտադիր կանխարգելիչ հետազոտություն անվճար, տարեկան մեկ անգամ. Հրայր ԿամենդատյանՍուրեն Սուրենյանցը ներկայացրեց «Ոչ Արևմտյան Ադրբեջանին» ժողովրդական շարժումը (տեսանյութ) Արցախի վերահայացումը մեր քաղաքական ուղեգծի առանցքային տարրերից մեկն է լինելու. Ավետիք Չալաբյան Մեր բանակը կարող է կրկին լինել ամենահզորը տարածաշրջանում․ Ավետիք ՉալաբյանՊետությունը պետք է աջակցի կրթությունից հետո համայնք վերադարձող երիտասարդին․ Ցոլակ ԱկոպյանԹուրքիան և Ադրբեջանը չպետք է թելադրեն Հայաստանի ապագան․ Արմեն ՄանվելյանՄեկնարկել է «Հաղորդակցության եղանակների բարեկամության մոնիթորինգ - 2025» շնորհանդեսը (լուսանկարներ, տեսանյութ)Խոշոր հարկատուների առանցքային դերը ՀՀ պետական բյուջեում Մարթա Կոսը մարտի 19-20-ը կայցելի Հայաստան Սպասվում է կարճատև անձրև. օդի ջերմաստիճանը կնվազի Ինձ են դիմել «Համահայկական ճակատ» շարժման կազմում գործող համանուն կուսակցության և «Ժողովրդական աշխարհազոր»-ի մի խումբ մեր հայրենակիցներ. Արշակ ԿարապետյանՎերադարձնենք լավատեսությունը հայ գյուղացուն. այգիներում չմթերված բերք չի՛ մնալու. տեսանյութՈւկրաինայի հարցով եռակողմ բանակցություններն այս պահին գտնվում են այն փուլում, որը հանրային քննարկում չի նախատեսում. Պեսկով Եթե Ռուսաստանի կողքին լինի ՆԱՏՕ-ի անդամ երկիր, սպшռնալիքը կլինի մշտական. Մեդվեդև ԱՄՆ զինnւժը դիրքավnրվում է Իրանին հնարավոր հшրվածներ հասցնելու համար. The New York Times ԱրարատԲանկի գլխավոր հովանավորությամբ տեղի ունեցավ ԿարդաLove 5-րդ հոբելյանական փառատոնը Հրդեհ է եղել երևանյան սննդի կետերից մեկի նկուղային հարկում Որոշ ժամանակ գազ չի լինի Անփոխարինելի օգնական խոհանոցում. ինչպես և ում կողմից է այն ստեղծվել. «Փաստ»Պետական պարտքի բեռը ՀՀ քաղաքացիների ուսերին է. Նաիրի Սարգսյան ՊԱՏՄՈՒԹՅԱՆ ԱՅՍ ՕՐԸ (19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ). Նախագահական երեք ընտրություն Հայաստանում. «Փաստ»ԱՄՆ-Իրան հարաբերությունները հասել են եռման կետի Երևանը վերածվել է 30-ականների Չիկագոյի Մոսկվան կոշտ զգուշացում է անում երկաթուղու հարցով Կառուցելու ենք առաջադեմ, տեխնոլոգիական և մարտունակ բանակ․ Ավետիք ՔերոբյանՀունիսյան ընտրությունները՝ յուրատեսակ հանրաքվե. արտաքին հետաքրքրություններն ուժգնանում են. «Փաստ»Իրականում ավագ դպրոցում սովորելը պիտի բարդ լիներ, որ հետո շրջանավարտները հանգիստ ընդունվեին բուհեր. Մենուա ՍողոմոնյանԿրթությունն ու մշակույթը` Սամվել Կարապետյանի ուշադրության կենտրոնում Մշակույթը մեր ազգային ինքնության հենասյուներից է․ Աննա ԿոստանյանԻնքնիշխանության հսկայական զիջում. «Փաստ»Գերմանիումը կդարձնի պերովսկիտային մարտկոցները տիեզերքին համապատասխան «Ժորժս աստվածային տղա է, նա ինձ վերևից հսկում է, ամենադժվար պահերին ինձ ծանր վիճակից հանում». սերժանտ Ժորժ Գևորգյանն անմահացել է նոյեմբերի 2-ին Ճարտարում. «Փաստ»Ինչպես պետք է գործի TRIPP-ը, եթե երբևիցե գործարկվի. Ավետիք ՉալաբյանԿիբեռհանցագործության դեմ պայքարը չափազանց կարևոր և արդիական հանձնառություն է. Հրայր ԿամենդատյանԲարձր ենք գնահատում Գագիկ Ծառուկյանի «Առաջարկ Հայաստանին» նախաձեռնությունը, որը կոչված է համախմբելու աշխարհասփյուռ հայության կարողությունները. Աշոտ ԳրիգորյանՄենք ամեն գնով պետք է պաշտպանենք մեր ինքնությունը․ Արթուր Վանեցյան Մի շարք փոփոխություններ՝ ԶՈՒ կարիքների համար գնումների գործընթացում. «Փաստ»Եպիսկոպոսների ժողովը Ավստրիայում և ներքաղաքական ճնշումների ստվերը Արդյունաբերական վերածնունդի օրակարգ․ «Միասնության թևեր»-ը ներկայացրեց իր տնտեսական տեսլականը Մենք այնքան ենք իրար ատում ու այնքան ենք իրար հանդեպ թշնամացած, որ մեզ օտար թշնամիներ էլ պետք չեն. Մհեր ԱվետիսյանԱշխարհաքաղաքական նոր «մեսիջներ». անվտանգության ավանդական երաշխիքներն այլևս հուսալի չեն. «Փաստ»Բաց նամակ ՀՃՇ առաջնորդ գեներալ-մայոր Արշակ Կարապետյանին` Ազգային Հպարտության Տրիբունալի վերաբերյալԸնտրությունների մասնակցության յուրաքանչյուր ձայնի ուժը և լռության գինը. «Փաստ»Սարսափ ոչ միայն իշխանությունը կորցնելուց, այլև միասնականությունից. «Փաստ»«Այս ամենն իրավունքի գերակայության և իրավականության հետ աղերս չունեցող գործընթաց է՝ բացառապես տեղավորվող քաղաքական ծիրում». «Փաստ»Այդ ի՞նչ «ձեռքբերումներից» են խոսում իշխանությունները. «Փաստ»«Ընդդիմադիր ուժերը պետք է միավորվեն մի քանի խոշոր գաղափարական դաշինքների մեջ և պարտության մատնեն գործող վարչախմբին». «Փաստ»Ընտրական շրջանի «բացումից» երկու օր անց Սյունիքի մարզպետը ֆինանսական աջակցություն է բաժանել բնակիչներին. «Փաստ»