«Կանն-2017»-ում կարևոր ձեռքբերումներից մեկը հայկական տաղավարի առկայություններ էր կինոշուկայում. Էրիկ Անթառանյան
Վերջին տասնօրյակում աշխարհը հետևում է Կաննում՝ Ֆրանսիայի Լազուրե ափին, անցկացկացվող Կաննի 70-րդ միջազգային կինոփառատոնի ընթացքին: Շատերը այս փառատոնին սպասում են կարմիր գորգի արարողության համար, որին երկար ժամանակ պատրաստվում են աշխարհահռչակ աստղերը, ոմանք փառատոնին հետևում են կինոաշխարհում նոր հարթություններ գտնելու համար: Ինչևէ, «Կանն-2017»-ն այսօր կավարտվի և կդառնա պատմություն:
Ինչպես հայտնի է` «Կանն-2017»-ին ներկա է եղել նաև հայկական պատվիրակությունը: Առաջին ալիքի հաղորդավար, լրագրող Էրիկ Անթառանյանը, ով ևս ներկա է եղել կինոինդուստրիայի այս կարևոր փառատոնին, Life.panorama.am-ին ծանոթացրել է մանրամասներին, ինչպես նաև պատմել այս ոլորտում հայկական տաղավարի ստեղծման մասին.
«Կաննի կինոփառատոնը միայն կարմիր գորգը չէ, թեպետ չեմ թաքցնի, որ կարմիր գորգը գլխավոր իրադարձությունն է: Այստեղ զուգահեռաբար տեղի են ունենում բազմաթիվ այլ միջացոռումներ ևս: Մասնավորապես, այստեղ կարող ես ձեռք բերել բազմաթիվ ֆիլմերի ցուցադրության իրավունքներ կինոթատրոնային շուկայում, Կաննում անցկացվում է նաև հեռուստաշուկա, որտեղ հնարավորություն կա ձեռք բերել հեռուստատեսային տարբեր ֆորմատներ»,- նշեց մեր զրուցակիցն ու ավելացրեց.
«Կաննում կինոարտադրողները հանդիպում են կինովաճառողների հետ, նույն այդ շուկայում հանդիպում ես նաև ընկերությունների, որոնք կինոարտադրության ինչ-որ ճյուղերով և կինոթատրոնային ինդուստրիայով են զբաղված: Կինոթատրոնների համար կարող են արտադրել աթոռներ, վերջին տեխնոլոգիաների պրոյեկտորներ և այլն: Այս տարի շատ մեծ հարկաբաժին էր հատկացված վիրտուալ իրականության PR-ի տաղավարներին, որտեղ տեսնում էինք ոչ միայն PR տեխնոլոգիաներով նկարահանված ֆիլմեր, որոնք արդեն հանված են վաճառքի, այլև՝ կինոթատրոններ, որոնք հարմարեցված են հենց PR տեխնոլոգիաներով ֆիլմեր դիտելուն: Բնականաբար, այս ընթացքում տեղի ունեցան բազմաթիվ հանդիպումներ կոնֆերանս սրահներում»: