Ինչ մասնագիտություն ունեն առաջին տիկնայք. լուսանկարներ
Կրթությունն ու մասնագիտությունը շատ բան կարող է պատմել մարդու մասին։ ԱՄՆ առաջին տիկինը, օրինակ, առաջին կուրսից հետո թողել է ինստիտուտն ու սկսել զբաղվել մոդելային կարիերայով։ Երգչուհի, դերասանուհի, լրագրող. ինչ կրթություն եւ մասնագիտություն ունեն տարբեր երկրների առաջնորդների կանայք, Wnews.am-ը ներկայացնում է ստորեւ.
ՀՀ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյան.
Ավարտել է Ստեփանակերտի Ալեքսանդր Գրիբոյեդովի անվան 3-րդ միջնակարգ դպրոցը՝ ստանալով երաժշտական կրթություն։
Որոշ ժամանակ աշխատել է մանկապարտեզում որպես երաժշտության ուսուցչուհի։ Ստեփանակերտից Երևան տեղափոխվելուց հետո չի աշխատել։
ԱՄՆ առաջին տիկին Մելանիա Թրամփ.
Ընդունվել է Լյուբլյանի համալսարանի արխիտեկտուրայի եւ դիզայնի բաժինը, սակայն առաջին կուրսից թողել է կրթությունը՝ տեղափոխվելով Միլան։
Իր մոդելային կարիերան սկսել է 16 տարեկանում, ելույթ ունեցել Միլանի, Փարիզի ցուցադրություններում։ Աշխատել «Allure» ամսագրում, պրոֆեսիոնալ մոդել դառնալուց հետո սկսել աշխատել Նյու Յորքում։ Որպես մոդել տպագրվել այնպիսի ամսագրերի շապիկներին, ինչպիսիք են Vogue, Harper’s Bazaar, Ocean Drive, In Style, New York Magazine, Avenue, Allure, Vanity Fair, Self, Glamour, Elle, «Sports Illustrated Swimsuit Issue»։ Նա նաեւ նկարահանվել է «Օրինակելի արու» ֆիլմում։
Ֆրանսիայի առաջին տիկին Բրիջիտ Մաքրոն.
Ստանալով հումանիտար գիտությունների գծով CAPES հավաստագիր՝ նա դասավանդել է Փարիզում, որից հետո՝ Ստրասբուրգում՝ բողոքական դպրոցում։ 1991 թ. նա վերադարձել է հարազատ քաղաք եւ սկսել դասավանդել ֆրանսերեն ու լատիներեն  La Providence լիցեյում։
Ուկրաինայի առաջին տիկին Մարինա Պորոշենկո.
Ավարտել է Կիեւի բժշկական ինստիտուտը։ Բժշկական գիտությունների թեկնածու է։
Ինստիտուտն ավարտելուց հետո որպես բժիշկ է աշխատել Կիեւի Հոկտեմբերյան կլինիկական հիվանդանոցում։
«Պյոտր Պորոշենկո բարեգործական հիմնադրամի» խորհրդի նախագահն է։
Վրաստանի առաջին տիկին Մակա Չիչուա.
Դերասանուհի, նկարչուհի, դիմահարդար եւ երգչուհի:
Նկարահանվել է ֆիլմերում, խաղում է Թբիլիսիի Կոտե Մարջանաշվիլու անվան թատրոնում։
Հորդանանի թագուհի. Ռանիա ալ-Աբդուլա
Սովորել է Քուվեյթի  New English School դպրոցում, որից հետո Կահիրեի Ամերիկյան համալսարանում։ Թագուհին օգնում է կանանց մասնակցել երկրի տնտեսական կյանքին  եւ ստեղծել սեփական ընկերությունները։ Ռանիան ակտիվորեն մասնակցում է միջազգային քաղաքականությանը ՝ պաշտպանելով պաղեստինյան հասարակության շահերը։
Մեքսիկայի առաջին տիկին Անխելիկա Ռիվերա.
Նա դերասանուհի, երգչուհի։ Իր դերասանական կարիերան սկսել է 17 տարեկանում՝ նկարահանվելով մի շարք գովազդային հոլովակներում և սերիալներում։
Իսպանիայի թագուհի Լետիսիա.
Լետիսիան սովորել է Օվյեդոի  La Gesta 1 դպրոցում, որից հետո  Մադրիդում ավարտել է Ramiro de Maeztu դպրոցը։ Դպրոցն ավարտելուց հետո ընդունվել .Մադրդիդյան Կոմպլուտենս ինստիտուտը, որտեղ ստացել է լրագրողի մագիստրոսի կոչում։ Աշխատել է CNN+ ,  TVE հեռուստաընկերություններում։  2000թ. արժանացել Մադրիդյան լրատվական ասոցացիայի   Larra Award մրցանակին, որը տրվում է մինչեւ   30 տարեկան լրագրողներին մասնագիտական նվաճումների համար։
18 արդարների գործով դատական նիստը տեղի կունենա փետրվարի 19-ին. Սրբազան Պայքար«Քաղաքացիական պայմանագիր»-ը փորձում է նույնացնել հայրենիքն ու պետությունը․ Արեգ Սավգուլյան«ՀայաՔվե» միավորման քաղաքական հայտի շնորհանդեսը` լուսանկարներովԲարձրագույն կրթությունը ՀՀ քաղաքացիների համար պետք է լինի անվճար․ Ցոլակ Ակոպյան Կրթության բնորոշիչ հատկանիշները պետք է լինեն արժեքն ու որակը․ Մենուա ՍողոմոնյանՀայաստանի սահմանամերձ գյուղերում դպրոցներ են փակվում «ՀայաՔվե» - ն ԱԺ ընտրություններին մասնակցելու հայտ է ներկայացնումՓոշիացնում են պետական միջոցները․ Նաիրի Սարգսյան Ֆասթ Բանկն արժանացել է մրցանակի Mastercard միջազգային վճարային համակարգի կողմից Անկում տարադրամի շուկայում․ փոխարժեքն՝ այսօր Այսօր սպասում ենք փետրվարի ամենատաք օրերից մեկը․ Գագիկ Սուրենյան Ուկրաինայի հարցով կարգավորմանն ուղղված ցանկացած քայլ նշանակություն ունի. Զախարովա ՀՀ տարածքում ավտոճանապարհները հիմնականում անցանելի են․ Լարսը փակ է միայն բեռնատարների համար ԱՄՆ-ն կարող է ռшզմական ուժ կիրառել, եթե Իրանի հետ բանակցությունները փակուղի մտնեն․ Վենս Ամենամեծ խնդիրն այն է, որ գերիների թեման, թեև տարբեր ֆորմատի հանդիպումներում արծարծվում է, սակայն որևէ կողմի համար օրակարգի առանցք չի դառնում․ Աբրահամյան Նիկոլ Փաշինյանը վախեր ունի. հասարակության շրջանում ամենաբարձր վարկանիշն իրենը չէ. Կոստանյան Անվճար բուհական կրթություն. Հրայր ԿամենդատյանՈչ մի վարկյան չենք մոռանում, որ Միքայել Սրբազանը քաղբանտարկյալ է. Այս պահին սրբազան հայրը գտնվում է Սովետական ԿԳԲ պադվալում. Էդմոն ՄարուքյանԳույքահարկի արտոնություն թոշակառուներին. Հրայր ԿամենդատյանԽաղալ 2 լարի վրա նշանակում է վտանգել մեր պետականությունը. Մհեր ԱվետիսյանԱնվճար, որակյալ, ինքնավար․ բարձրագույն կրթության համակարգի հեռանկարը. ՀայաՔվե հիմնասյուներԵկեղեցու դեմ արշավը և վտանգված սահմանները Ներդրումային միջավայրի տակ դրված ականը Հա՞ց, թե՞ դեղ… էս երկիրը սրան պիտի չհասներ․ Արթուր Միքայելյան (Տեսանյութ) Ոսկու գինը նվազել է 2.2%-ով և մեկ ունցիայի համար վաճառվում է 5000 դոլարից ցածր արժեքովՍիրիայից Իրաք է տեղափոխվել Ադրբեջանի 55 քաղաքացի. նրանք ԻՊ-ի զինյալներ են Իշխանության ներկայացուցիչների իրար խառնվելը վկայում է այն մասին, որ ընդդիմությունը ճիշտ ուղու վրա է․ «Հայրենիք» կուսակցության անդամ Սարգիս ՆիազյանՎանաձոր քաղաքում «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը հանդիպում ունեցավ վանաձորցի երիտասարդների հետԵրբ կրկին հագնելու ես այն, ինչի վրա ծիծաղում էիր. «Միլիենիալների «քրինժը»», որը 2026 թվականին վերադառնում է նորաձևությունԱշխարհի ամենաուժեղ բանակը կարող է ստանալ այնպիսի մի ապտակ, որից հետո այլևս ոտքի չի կանգնի. Խամենեիի արձագանքը ԱՄՆ-ինՉինաստանից Ռուսաստան ուղարկված ծանրոցներում հայտնաբերվել են 30 կգ ռադիոակտիվ ուլունքներ«Սևան» ՔԿՀ-ում կանխվել է տեսակցության եկած կնոջ կողմից ամուսնուն թմրամիջոցի նմանվող զանգվածի փոխանցման փորձըԻդրամի, Մեդիամաքսի եւ «Հայորդի» հիմնադրամի նախաձեռնությունը՝ Գիրք նվիրելու տոնին ընդառաջՎՏԲ-Հայաստան Բանկը վերաբացել է Աշտարակ քաղաքի մասնաճյուղը«Հայաստանի լավագույն 100 ուսանողներ» մրցույթի մասին. Գոհար ՂումաշյանԲերքի երաշխավորված մթերում․ Շիրազ ՄանուկյանՊԵԿ-ը կանխել է ՀՀ-ից մաքսային հսկողությունից թաքցված ոսկենման և արծաթանման մետաղներից պատրաստված զարդերի արտահանման փորձըԴեղերի գները պետք է իջնեն, որ մարդիկ ավելի լավ ապրեն․ Ուժեղ Հայաստանում մարդիկ լավ են ապրելուԱյսօրվա ակցիայի առիթը Կաթողիկոսի ելքի նկատմամբ կիրառված արգելանքն է և Եպիսկոպոսաց Մեծ Ժողովի բնականոն կայացման խոչընդոտումը․ «Համահայկական ճակատ» Շարժում«Ցավալի էր, որ տղամարդիկ էին գրում ու բամբասում». Արմինե Պողոսյանն՝ իր անձնական կյանքը քննարկելու մասինԿամ հերքե՛ք, կամ անկեղծ ասե՛ք, որ ինքնիշխան չենք և անգամ մենք ինքներս մեր ՍԴ որոշումները չենք ճանաչում. Էդմոն Մարուքյան«Անորակ ասֆալտ անելու պատճառը թող իրենց շվեյցարական բանկերի հաշիվներում փնտրեն». Բագրատ ՄիկոյանՄոուրինյուն խոստովանել է, թե իրականում ինչու է ժամանակին հեռացել «Ռեալ»-ից Ընթերցեք «Առաջարկ Հայաստանի» կոնցեպտը․ Արման ԱբովյանԿուբայի դեմ ԱՄՆ-ի գործողության անհրաժեշտությունը չկա. Թրամփ Մենուա Սողոմոնյանը Ռուբեն Վարդանյանի դատի մասինTeam Holding-ի պարտատոմսերը ցուցակվեցին Հայաստանի ֆոնդային բորսայում. տեղաբաշխողը՝ Freedom Broker ArmeniaԱՄՆ-ում հոկեյի խաղի ժամանակ հրաձգnւթյnւն է տեղի ունեցել. կա երեք զnհ Սերտել պատմության դասերը՝ ըստ էության այն է, ինչ ես անում եմ անընդհատ և դա պատճառներից մեկն է, որ մենք այսօր զարգացման, ոչ թե գոյատևման օրակարգի մեջ ենք. ՓաշինյանՏեսանք իրենց բարենորոգածը՝ իրենք սաղ լափեցին, անտուն-անտեղ արցախցուն թողեցին 40 հազար դրամի հույսին