Ինչպե՞ս ճիշտ օգտագործել սոդան խմորեղենում
Դարեր առաջ թխվածքները եղել են համեղ, քաղցր, սակայն, շատ ծանր կառուցվածքով:
Եվ միայն կերակրի սոդայի օգտագործումից հետո է բիսկվիթը ստացել ներկայիս օդեղեն և սպունգանման տեսքը:
Կերակրի սոդան շատ կարևոր բաղադրիչ է խոհանոցում: Այն հաճախ է օգտագործում խոհարարության մեջ՝ որպես փափկեցնող, փխրեցնող և այլ կարևոր հատկություններ հաղորդող նյութ:
Եվ այսպես, ինչպե՞ս ճիշտ օգտագործել սոդան, որպեսզի խմորեղենը ստացվի փափուկ և փարթամ:
• Ձվից, շաքարավազից և ալյուրից բաղկացած պարզ բիսկվիթը հեշտորեն բարձրանում է նաև առանց կողմնակի օգնության, պայմանով, որ խմորը շատ է հարվել և ճիշտ է թխվել:
• Սոդան կարելի է օգտագործել ինչպես նախնական վիճակում, այնպես էլ հանգցված (մարված):
• Սոդան հանգցնելու համար հիմնականում օգտագործվում է կիտրոնի հյութ, ցանկացած այլ ցիտրուսի հյութ, ինչպես նաև բարձրորակ քացախ:
• Եթե խմորը պարունակում է թթվասեր, կաթ, մածուն, յոգուրտ կամ սերուցք, ապա պատք չէ սոդան հանգցնել:
• Եթե խմորը չի պարունակում որևէ թթու բաղադրիչ կամ կաթնամթերք, ապա սոդան հանգցնում ենք թթվային միջավայրում: Ամենաավանդական չափաբաժիններն են՝ 1 թ.գ. սոդա, 1 ճ.գ. կիտրոնահյութ կամ քացախ:
Hangtsvats-soda-marvats-soda
• Առավելագույն փխրուն կառուցվածք ստանալու համար սոդան ավելացնում ենք խմորին անմիջապես ջեռոցը դնելուց առաջ, քանի որ խմորեղենը բարձրանում է սոդայի և թթվային բաղադրիչի ռեակցիայի արդյունքում: Եթե այդ ռեակցիան ավարտված լինի մինչև խմորը ջեռոց տեղափոխելը, ապա խմորեղենը համարյա չի բարձրանա:
• Սոդայի մեծ քանակությունը բացասաբար է ազդում համի վրա, ուստի այն պետք է չափավոր օգտագործել:
bartsr-biskvit
Ի դեպ, ներկայումս շատ լայն տարածում ունի նաև փխրեցուցիրը, որն իրենից ներկայացնում է սոդայի, կիտրոնաթթվի և ալյուրի կամ օսլայի խառնուրդ:
Այստեղ կարող եք գտնել բազմաթիվ թխվածքների բաղադրատոմսեր, որոնք սոդայի շնորհիվ կլինեն փխրուն և թեթև:
Դե ինչ, հաջողություն ենք մաղթում խոհանոցում, և շատ համեղ թխվածքներ: