Ինչպիսին են Արմեն Աշոտյանի աշխատասենյակն ու աշխատասեղանը. BlogNews.am-ի ֆոտոշարքը
Չափահաս մարդն իր օրվա մեծ մասն անցկացնում է աշխատանքի վայրում, այդ իսկ պատճառով յուրաքանչյուրը փորձում է այն հարմարեցնել իր անձնական նախասիրություններին և, որքան հնարավոր է, հարմարավետ ու հաճելի դարձնել: Եվ հենց այս փաստն էլ հաշվի առնելով՝ հոգեբանները մարդուն ուսումնասիրելիս առաջինը փորձում են վերլուծել նրա աշխատանքային միջավայրը:
BlogNews.am-ը հետաքրքիր շարք է սկսել, որի շրջանակներում իր ընթերցողին է ներկայացնում հայտնի քաղաքական և հասարակական գործիչների աշխատասենյակներն ու աշխատասեղանները: Միասին փորձենք բացահայտել նրանց բնավորության անհայտ կողմերը:
Այս անգամ այցելել ենք ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանին:
Պարոն Աշոտյանի նախկին աշխատասենյակի համեմատությամբ՝ այս սենյակն աչքի էր ընկնում ավելի հանգիստ և բաց գունային գամմայով, սակայն պատճառն ամենևին էլ ճաշակի փոփոխությունը չէ:
«Ընտրվելով Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ և տեղափոխվելով այս աշխատասենյակ՝ դեռ չեմ հասցրել այն ամբողջությամբ հարմարեցնել ինձ: Ժամանակի սղության պատճառով տեղափոխել եմ միայն առաջին անհրաժեշտության պարագաները, և միջավայրի ստեղծման մասին խոսելը վաղ է»:
Աշխատասենյակում ճոխություններն ու ավելորդությունները շեղում են ուշադրությունը
Արմեն Աշոտյանը աշխատանքային միջավայրը չափազանց կարևոր է համարում:
«Խոսքն ամենևին էլ ճոխությունների և ավելորդությունների մասին չէ, ճիշտ հակառակը՝ այդ ամենը շեղում է ուշադրությունը և չի ստեղծում աշխատելուն նպաստող մթնոլորտ: Միջավայրը պետք է մի կողմից հանգիստ լինի, մյուս կողմից՝ տրամադրի մտածելուն: Ես մասնագիտությամբ բժիշկ եմ և շատ եմ կարևորում մտածելու համար համապատասխան մթնոլորտի ստեղծման պայմանները՝ դա կլինի գունային գամմայի լուծումներով, թե որևէ աքսեսուարի միջոցով»:
«Սեղանիս է այն ամենը, ինչն անհրաժեշտ է միտք և բովանդակություն ստեղծելու համար՝ թուղթ, գրիչ և համակարգիչ: Կան նաև մի քանի կարևոր հուշանվերներ, որոնք աշխատելու ընթացքում երբեմն օգնում են մի քանի րոպեով լիցքաթափվել: Չեմ հասցրել սեղանիս տեղադրելու համար երեխաներիս լուսանկարները ևս բերել. դրանք միշտ իմ աշխատասեղանին են, որտեղ էլ որ լինեմ»:
Սա հուշանվեր ժամացույց է, որը պարոն Աշոտյանը նվեր է ստացել ՌԴ իր գործընկերոջից՝  Պետդումայի միջազգային գործերի կոմիտեի նախագահ Կոնստանտին Կոսաչովից:
Աշխատասեղանի իրերից Արմեն Աշոտյանն առանձնացնում է այս ավազե ժամացույցը.
«Այն ինձ հիշեցնում է, որ ժամանակն արժեք է, այն շատ արագ է անցնում, պետք է գնահատել ամեն րոպեն: Խորհրդարանում մենք պետք է մեր աշխատանքներում վերահաստատենք այս միտքը, որ ժամանակը շատ թանկ արժեք է»:
ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորի երդումը դրված է այն սեղանին, որի շուրջ Արմեն Աշոտյանը հանդիպումներ և քննարկումներ է անցկացնում պատգամավորների և տարբեր երկրների դեսպանների հետ:
Կրթության և գիտության նախարար եղած ժամանակները հիշեցնող հուշանվեր
Արմեն Աշոտյանն իր հետ նոր աշխատասենյակ է բերել Կրթության և գիտության նախարար եղած ժամանակները հիշեցնող հուշանվեր զանգ, որը նրան նվիրել է Էստոնիայի կրթության նախարարը:
Նոր աշխատանքի արդյունքում ծանրաբեռնվածությունս չի նվազել
«Նոր աշխատանքի արդյունքում ծանրաբեռնվածության նվազում չի նկատվում, վերաբաշխում է նկատվում: Իհարկե, յուրաքանչյուր մարդ ինքն է տնօրինում իր աշխատաժամանակը և զբաղված է այնքան, որքան պատրաստ է աշխատել, իսկ ես նախաձեռնող մարդ եմ և սիրում եմ ամբողջությամբ կատարել իմ պարտականությունները և արդյունավետ աշխատել»:
Այս պահին Արմեն  Աշոտյանը կարդում է Ադրբեջանին վերաբերող մի քանի զեկույցներ, որոնցից մի շարք հետաքրիր տեղեկություններ կարելի է ստանալ, և աշխատում է Եվրանեստի խորհրդարանական համաժողովի և «Եվրախորհրդարան-Հայաստան» համագործակցության խմբի աշխատանքային փաստաթղթերի վրա: Երկուսի հետ էլ մեծ աշխատանքներ կան անելու:
Մարդիկ հավատում են, որ գրքի գողը գող չէ
Աշխատասենյակում մեծ տեղ են զբաղեցնում գրքերը: Դրանց մի մասը քարոզչական գրքեր և զեկույցներ են Արցախի և Ադրբեջանի մասին, որոնք պարոն Աշոտյանը բերել և բաժանում է հանձնաժողովների անդամներին ու պատվիրակությունների ղեկավարներին, որպեսզի նրանք կարդան և ավելի տեղեկացված լինեն մեզ համար այդքան կարևոր թեմայից:
«Գրքերիս մեծ մասը ևս չեմ հասցրել տեղափոխել, բայց մի քանի կարևոր և սիրելի գրքեր բերել եմ, որոնք սեղանիս չեմ դնում, քանի որ շատ մարդիկ «գրքի գողը գող չէ» ասացվածքին հավատում են (ժպտում է)»:
Նա առանձնացրեց մի քանի հետաքրիր գրքեր, որոնք խորհուրդ կտա ընթերցել լրագրողներին և քաղաքագետներին.
- Wilfried Martens. «Europe: I Struggle, I Overcome»
(Սա ԵԺԿ նախկին նախագահ, լուսահոգի Վիլֆրեդ Մարթենսի հեղինակած գիրքն է, որի հայերեն թարգմանությամբ զբաղվելու մտադրություն ունի պարոն Աշոտյանը)
- Пьер Манан. «Общедоступный курс политической философии»
- Универсальный цитатник политика и журналиста
Барбара Такман. «Ода политической глупости. От Трои до Вьетнама»
Այսօր համացանցում ակտիվ են իմ ակտիվությունը քննադատող բոլոր քաղաքական գործիչները
«Ես հայ քաղաքական գործիչներից առաջինն էի, ով ակտիվություն էր ցուցաբերում համացանցում: Այն ժամանակ ինձ քննադատողներից շատերը չէին հասկանում, որ Ֆեյսբուքը սոցիալական ցանց է, ուր, բացի զվարճանքից, կա նաև շփում, սեփական կարծիքն արտահայտելու և մյուսների կարծիքը լսելու լայն հնարավորություն: Ուրախ եմ, որ նաև իմ ջանքերի շնորհիվ ֆեյսբուքյան մշակույթը կայացավ որպես հայկական քաղաքականության մաս: Իհարկե, դժվար էր հաղթահարել քննադատությունների այդ ալիքը, բայց այսօր համացանցում ավելի ակտիվ են այն քաղաքական գործիչները, ովքեր ինձ քննադատում էին ակտիվությանս համար, որքան էլ չուզեն խոստովանել այդ փաստը: Ներկայիս պասիվությունն ավելի շատ կապված է նոր աշխատանքիս բնույթի հետ: Հիմա իմ պարտականությունները միջազգային հարաբերություններն ու արտաքին կապերն են, ինչը, բնականաբար, փոխել է Ֆեյսբուքում ստեղծվելիք բովանդակության ուղղությունը և լսարանը. հիմա իմ էջում կտրուկ շատացել են օտարալեզու գրառումները, որոնք, հայ հասարակությունից բացի, պետք է բավարարեն նաև դրսից իմ ընթերցողներին»:
«Բացի Ֆեյսբուքից՝ ամեն առավոտ առաջին հերթին բացում եմ Parliament.am կայքը, ապա օրվա լրահոսին ծանոթանալուց հետո Google-ում փորձում եմ փնտրել՝ վերջին 24 ժամվա ընթացքում իմ մասին ինչ է գրվել: Քննադատություններին ադեկվատ եմ մոտենում, եթե դրանք ունեն բովանդակային իմաստ»:
Պայքարել և փնտրել, գտնել և չընկրկել
Վալտեր Սքոթի այս տողերը կրթությամբ ու աշխարհայացքով բժիշկ և աշխատանքով ու ապրելակերպով քաղաքական գործիչ Արմեն Աշոտյանի համար կյանքի ունիվերսալ բանաձև են. այն կարող է կյանքի բանաձև դառնալ յուրաքանչյուր մարդու համար: Յուրաքանչյուրը պետք է կյանքում փնտրի իր նպատակը, պայքարի, գտնի և երբեք չհանձնվի: