Ադրբեջանը ծրագրել էր սպանել հնարավորինս շատ երեխաների. հանրությանը ներկայացվեց «Արցախ 2016. ապրիլի երկրորդ օրը» ֆիլմը
Ապրիլյան պատերազմը նաեւ երեխայի դեմք ունի. «Սովորական ցեղասպանություն» նախագծի ղեկավար Մարինա Գրիգորյանը եւ «Ընդդեմ իրավական կամայականությունների» ՀԿ նախագահ, ՀՀ մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը հանրության դատին հանձնեցին «Արցախ 2016. ապրիլի երկրորդ օրը» կարճամետրաժ վավերագրական ֆիլմը:
ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հանրային կապերի եւ տեղեկատվության կենտրոնի նախաձեռնությամբ  պատրաստված ֆիլմը պատմում է ապրիլին Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի մասին, որից անմասն չմնաց նաեւ Արցախի խաղաղ բնակչությունը, մասնավորապես` երեխաները, ովքեր ականատեսի աչքերով նկարագրում են` ինչպես ամեն ինչ սկսվեց, ինչպես հաղթահարեցին այդ օրերը, սակայն կորցրին  ընկերոջը` Վաղարշակ Գրիգորյանին:
Նախօրոք տեղանքի զննման տվյալների հիման վրա Ադրբեջանը ծրագրել էր հարված հասցնել ԼՂՀ Մարտունու շրջանի Ներքին Ճարտարի միջնակարգ դպրոցին` նպատակ ունենալով սպանել դպրոցականներին, ովքեր առավոտյան հստակ նախատեսված ժամանակահատվածում պետք է շարվեին դպրոցի բակում  եւ մասնակցեին ամենօրյա վարժանքին: Ընդամենը րոպեների տարբերությամբ երեխաները դուրս չեն եկել դպրոցից եւ հրաշքով չեն դարձել արկակոծման զոհ:
Լարիսա Ալավերդյանը նշեց, որ Ադրբեջանը ամենեւին էլ միտում չունի հրաժարվելու իր ցեղասպան քաղաքականությունից:
«Այսօր պետք է փաստենք մի բան, որ պատերազմը շարունակում է խլել մարդկանց կյանքեր. այսօր ունենք այն, ինչ ունենք, եւ ավելի քան հարյուր տարի շարունակվող այդ ցեղասպանական գործողությունները արդեն իսկ դարձել են սովորական միջազգային հանրության համար: Ապրիլի 2-ից  սկսած  մինչեւ այսօր շարունակվող այս լայնածավալ հարձակումը վերջապես հետեւողական եւ արդյունավետ միջոցներով Հայաստանի կողմից պետք է հասցվի նախեւառաջ բոլոր պատշաճ ատյաններին, որպեսզի կարողանան հասկանալ, որ ադրբեջանական հանցագործ կլանի համար չկա տարբերություն, որ խաղաղ բնակիչ կամ երեխա է զոհվում»,- ասաց նա:
Մարինա Գրիգորյանը վստահեցրեց` Ադրբեջանի միակ նպատակը եղել է հնարավորինս շատ երեխաների սպանել,  որպեսզի խուճապ առաջանա Արցախում, եւ մարդիկ լքեն իրենց հայրենիքը:
«Այս ամենն այնքան ակնհայտ է: Մենք որեւէ քարոզչական նպատակ չունենք, ֆիլմը ամբողջովին երեխաների եւ նրանց ծնողների վկայությունների եւ փաստերի վրա է հիմնված: Այս ֆիլմը մեկ անգամ եւս վկայում է, որ Ադրբեջանի ձեռագիրը, մեթոդներն ու քաղաքականությունը չեն փոխվում: Ադրբեջանը  եւ անձամբ Ալիևը, անշուշտ, մի քանի նպատակ էին  հետապնդում` այդ սադրանքներով ուշադրությունը շեղել սկանդալային հրապարակումներից, այդ թվում ԵԽԽՎ ներսում, ինչպես նաեւ հենց վերջերս բուլղարական մամուլում տեղ գտած բացահայտումներից, ըստ որոնց Ադրբեջանը շարունակական աջակցություն է ցուցաբերել այդ թվում իսլամական պետության ահաբեկիչներին»,-ասաց Մարինա Գրիգորյանը` հավելելով, որ Ադրբեջանը իր նպատակներին հասնելու համար պատրաստ է դիմել ամենադավադիր եւ ստոր մեթոդների` անգամ չխնայելով երեխաներին:
Նա նշեց, որ իր համար դեռեւս անհայտ են մնացել վերջին օրերին սահմանային լարվածության պատճառով զոհված ադրբեջանցի մանկահասակ երեխայի մահվան հանգամանքները:
«Պետք է անցկացվի անկախ եւ պրոֆեսիոնալ հետաքննություն, թե իրականում ինչ է կատարվել այդ գյուղում, ինչքանով են պատժիչ գործողությունները բերել այդ արդյունքին, թե պարզապես այլ բաներ են եղել»,-ընդգծեց նա:
Ֆիլմի ցուցադրությանը ներկա էր նաեւ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Արման Սաղաթելյանը, ով վստահեցրեց, որ պետք է միջազգային հանրությանը նման արձանագրված փաստերի միջոցով տեղյակ պահել այն ամենի մասին, ինչ կատարվում է:
«Նախագիծը հասանելի է 5 լեզվով, եւ ցանկալի կլիներ, որ այն հասանելի լիներ  նաեւ Ադրբեջանի հանրությանը, սակայն  մենք գործ ունենք  ամբողջովին տոտալիտար եւ փակ համակարգի հետ: Այնտեղ վերջին օրերին նույնիսկ արգելափակել են razm.info-ի, ինչպես նաեւ Հայաստանի հանրային ռադիոյի կայքերը, որպեսզի Ադրբեջանի հասարակությունն այլընտրանք չունենա եւ սնվի նրանց քարոզչական հիստերիայի նյութերով, որոնք պատրաստված են մեծ ցինիզմով, կեղծ  են եւ նախօրոք ծրագրված»,-եզրափակեց Արման Սաղաթելյանը:
Team Holding-ի պարտատոմսերը ցուցակվեցին Հայաստանի ֆոնդային բորսայում. տեղաբաշխողը՝ Freedom Broker ArmeniaԱՄՆ-ում հոկեյի խաղի ժամանակ հրաձգnւթյnւն է տեղի ունեցել. կա երեք զnհ Սերտել պատմության դասերը՝ ըստ էության այն է, ինչ ես անում եմ անընդհատ և դա պատճառներից մեկն է, որ մենք այսօր զարգացման, ոչ թե գոյատևման օրակարգի մեջ ենք. ՓաշինյանՏեսանք իրենց բարենորոգածը՝ իրենք սաղ լափեցին, անտուն-անտեղ արցախցուն թողեցին 40 հազար դրամի հույսինՆիկոլը թամամ խաչակնքվել չգիտի.էնքան անթասիբ ենք,թույլ ենք տալու Վեհափառի հետ էդ կերպ վարվի՞ ՔԿՀ-ների բարդակը վերացրեք․ վաղը, մյուս օր դուք եք էնտեղ նստելու, ճաշ ուտելու․ պահեստազորի փոխգնդապետՊարտադիր առողջության ապահովագրությունը Հայաստանում՝ ռիսկեր և չլուծված խնդիրներ«Այ անթասիբ, թաթերդ հեռու մեր սրբություններից». Ռուզաննա Ստեփանյանը՝ ՓաշինյանինԿաթողիկոս հանելու և նոր կաթողիկոս նշանակելու իրավունք ունի՞ ՓաշինյանըՄիջազգային փաստաբան Ռոբերտ Ամստերդամի հայտարարությունը ԱրարատԲանկն արժանացել է Mastercard-ի «Excellence in Strategic Marketing մրցանակին Մասնակցելու ենք ընտրություններին, որ ժողովուրդը իրական այլընտրանք ունենա․ Ավետիք ՉալաբյանԱկցիա դատախազության դիմաց՝ ի պաշտպանություն ԿաթողիկոսիՉկա որևէ իրավական պետություն, որտեղ քրեական գործ հարուցվի հաղթանակած գեներալի կամ հոգևոր առաջնորդի նկատմամբ.«Համահայկական ճակատ» շարժման անդամ Ի՞նչ կասեք Փաշինյանին, եթե ձեր դիմաց դուրս գաՈւմ վարչապետը ասում է «ֆաս», բոլորը գնում են այդ ուղղությամբ․ Նաիրա ԳևորգյանՄենք միանշանակ հաղթելու ենք ընտրություններում․ «Ուժեղ Հայաստան»Կարևոր է ունենալ որակյալ մեծամասնություն. մեր ուժը նաև ներքին անկեղծության և մաքրության մեջ է. Դավիթ ՂազինյանԻ տարբերություն հայաստանյան պաշտոնյաների և իրենց երեխաների` Սարգիս Կարապետյանը շրջում է Երևանում առանց թիկնապահների․ Ալեքսանյան ՔՊ ներքին ընտրության արդյունքները շոկի են մատնել խմբակցության պատգամավորներին Սենց բան չեմ տեսել, որ իշխանությունը հայտարարի, թե «3մլն մարդու գրպան են մտել», բայց 7 ամսից ավելի որևէ քրգործ չհարուցվի. գնալու են ՀԷՑ-ը գերակա շահ ճանաչելու ճանապարհով. Ղազինյան Թոշակառուներին ստիպում են գնալ առևտրային տարածքներ և հետվճար «վաստակել»․ Հրայր Կամենդատյան Ալիևի պատասխանը Վենսին. Ռուբեն Վարդանյանին դատապարտեցին Կարգավորող մարմինը նույնիսկ տեղյակ չէր, թե քանի բաժանորդ է հոսանքազրկված եղել Էրեբունու դեպքերի ժամանակ. ՂազինյանԳործող իշխանությունները մտադիր են ընտրություններից հետո բարձրացնել էլեկտրաէներգիայի սակագինը․ «Ուժեղ Հայաստան» Ինքնավար արևային կայանների տեղադրման համակարգը կրկնակի թանկանալու է. Դավիթ ՂազինյանԱսում էին՝ Սամվել Կարապետյանը 5 օր չի դիմանա կալանավայրում, 5 ամսից ավել դիմացավ, վարկանիշը աճում է ՔՊ-ում տագնապ է հայտարարաված. Արեգնազ ՄանուկյանՀԷՑ-ը խլվել է եւ գործընթացը քաղաքական է. Դավիթ Ղազինյան ՀԷՑ-ի կողմից հայցեր են գնացել ՏԿԵՆ-ի դեմ, բայց կառավարիչը հետ է վերցրել դրանք. Դրա իրավունքը չունի. Դավիթ ՂազինյանՀԷՑ-ում երկիշխանություն է, ինչպես «սքեչում» է ասվում՝ մենք ամեն ինչ գիտենք. Դավիթ Ղազինյան Ոչ մի պետություն դեռևս չունի կառուցված մոդուլային ԱԷԿ, որ տեսնես՝ ինչպես է այն աշխատում․ Ղազինյան Հայաստանի մարզերի խոշոր հարկատուները․ Սյունիքի մարզի խոշոր հարկատուն ԶՊՄԿ-ն է Մոդուլային ատոմակայանով էլեկտրաէներգիայի ինքնարժեքը լինելու է 60-80 դրամ, սա շատ թանկ է․ Դավիթ ՂազինյանԳնալու են գերակա շահ ճանաչելու ճանապարհով. Կարապետյանի ռեյտինգի հետևանքով սրվում է իշխանության վարքը. Դավիթ Ղազինյան ՀԾԿՀ նախագահն ընդունեց, որ ՀԷՑ-ի վերցրած վարկերի տոկոսները վճարում է սեփականատերը՝ հիմնավորելով, որ ՀԷՑ-ը խլվել է. Դավիթ Ղազինյան Իշխանությունները չեն ցանկանում հայտարարել, որ սարքավորումները, որի արդյունքում վերացվեց Էրեբունիում վթարը, տրվել է «Տաշիր»-ի կողմից՝ պարոն Կարապետյանի համաձայնությամբ. ՂազինյանՀԷՑ-ում 40 տոկոսով ավելացել է վթարների թիվը, իրենք հայտարարում են, որ չի աճել. Դավիթ Ղազինյան Ի՞նչ սպառնալիքներ և հնարավորություններ ունի TRIPP-ը․ Նաիրի Սարգսյան Բաքվի բռնապետական տրիբունալը 20 տարի ազատազրկման է դատապարտել Ռուբեն Վարդանյանին. Ավետիք ՉալաբյանԹոշակառուների անկանխիկ ծախսերը նվազագույն են, հետվճարի այդ մեխանիզմը՝ անարդյունավետ․ Դավիթ ՀակոբյանԲաժանիր, որ տիրես․ մեր ժողովրդին միտումնավոր են պառակտել․ Լիլիթ Արզումանյան Դավիթ Ղազինյանի ասուլիսը. ուղիղՖասթ Բանկը 600 միլիոն դրամից ավելի աջակցություն է տրամադրել տարբեր նախագծերի Ո՞վ կփոխարինի Հրայր Թովմասյանին 2024 թվականին ՀՀ-ում հանրաքվե չի եղել, առանց հանրաքվեի այդ տարածքները Ադրբեջանին փոխանցելը հանձնում անվանելը, մեղմ ասած, արդարացված է․ Մելոյանը՝ Կիրանցի մասինԲացի թուրքից, բոլորը ձեզ համար թշնամի՞ են. Արման ԱբովյանԲանջարեղեն արևային վահանակների տակ. Ուզբեկստանը և Ֆրանսիան գործարկում են ագրովոլտային համակարգեր Ջրի ուժից «թռչող տախտակ» կամ թռիչք ջրի վրայով. «Փաստ»Բուհեր, ուսանողական ինքնակառավարում և պետական գերակայություններ․ բարձրագույն կրթության խնդիրները