«Ոսկե ձայն-2017» միջազգային մրցույթում կմրցեն 26 ընտրյալներ
Հուլիս 14-16-ը Երեւանում տեղի կունենա «Ոսկե ձայն-2017» միջազգային մրցույթը, որին այս տարի կմասնակցեն Հայաստանից, Ռուսաստանից, Վրաստանից, Ուկրաինայից, ԱՄՆ-ից մրցույթի նախընտրական փուլը հաղթահարած 26 լավագույն մասնակիցները: «Ոսկե ձայնը» անցկացվում է երկու տարին մեկ եւ այս տարի իրականացվում է երկրորդ անգամ: Մրցույթի պրոֆեսիոնալ ժյուրին արտերկրից, Երեւանից եւ մարզերից ընտրելով շնորհալի պատանիների եւ երիտասարդների, մրցույթի երեք օրերի ընթացքում կլսի նրանց եւ կնտրի երեք լավագույն մասնակիցներին, որոնց կշնորհի ոսկյա, արծաթյա եւ բրոնզե մրցանակներ:
ԱՄՆից` Լոս Անջելես քաղաքից մրցույթին կմասնակցի ՍՈՆԱ ՆԱԼԲԱՆԴՅԱՆԸ, ով կներկայացնի Կոմիտասի «Կռունկը», Տոսկա եւ «Անուշ» օպերայի նախերգանքը. «Մրցույթին մասնակցում եմ ուսուցչուհուս խորհրդով, երաժշտական դպրոցն ավարտելուց հետո ցանկանում եմ ուսումս շարունակել դասական երգարվեստի ժանրում»,-ասաց Սոնան:
«Առաջին մրցույթն անցկացվել է 2015 թվականին եւ այդ ժամանակ խոստացա , որ երկրորդ անգամ անպայման կլինի ոսկյա, բրոնզե, արծաթյա մրցանակներ եւ մրցույթում առաջին տեղը զբաղեցրած մասնակիցը կստանա ոսկե մրցանակ: Ընտրված 26 լավագույն մասնակիցները հանդես կգան տարբեր ոճերում`  էստրադա, ջազ, ժողովրդական»,-նշեց  «Տենոր» ասոցիացիայի նախագահ ԿԱՐԵՆ ԶՈՀՐԱԲՅԱՆԸ:
Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիայի տնօրեն ԳԱԳԻԿ ՄԱՆԱՍՅԱՆԸ փաստեց, որ վերջին տարիներին Հայաստանում անցկացվում են բազմաթիվ փառատոներ, ինչը լավ է, քանի որ դրանց արդյունքում ի հայտ են գալիս տարբեր անուններ. «Ի վերջո երգարվեստի բնագավառում կա հանրությանը ներկայանալու, արվեստը ցուցադրելու, ինչ-որ տեղ նաեւ ճանաչելի դառնալու խնդիր: Փառատոնը նպաստում է նման հարցերի լուծմանը, որքան փառատոները շատ լինեն, այնքան կնպաստեն երաժշտության հանրահռչակմանը եւ արվեստի զարգացմաը, որի արդյուքնում մեր շատ երաժիշտներ կկարողանան գտնել իրենց ճանապարհը»,-ընդգծեց Գ. Մանասյանը:
ՀՀ մշակույթի նախարարության ժամանակակից արվեստի վարչության պետ ԱՐՄԵՆՈՒՀԻ ՂԱԶԱՐՅԱՆԻ խոսքով` «Ոսկե ձայնը» առանձնանում է վոկալ արվեստի բազմաժանրությամբ. «Յուրաքանչյուր մրցույթի առանձնահատկությունն ու կարեւորությունն այն է, որ հնարավորություն է տալիս շնորհալի պատանիների եւ երիտասարդների հայտնաբերմանը: Բացի այդ, նպաստում է վոկալ կատարողական արվեստի զարգացմանը: Պետությունն աջակցում է յուրաքանչյուր նման ձեռնարկի, որը հայտնաբերում է շնորհալիների»,-շեշտեց Ա. Ղազարյանը:
Նշենք, որ մրցույթի մասնակիցները ելույթ կունենան Առնո Բաբաջանյան համերգասրահում: