Ապրիլյան պատերազմի հերոս Արամայիս Միքայելյան այսօր կդառնար 20 տարեկան
Ապրիլյան պատերազմում զոհված, Արմավիրի մարզի Ոսկեհատ գյուղի բնակիչ Արամայիս Միքայելյանը հուլիսի 21-ին կդառնար 20 տարեկան:
Շարքային Արամայիսը 2016թ-ի ապրիլի 4-ին Ջրականում (Ջաբրայիլ) մղված թեժ մարտերի ընթացքում ցուցաբերելով խիզախություն, ոչնչացրել է հակառակորդի բազմաթիվ գրոհայինների: Զոհվել է մարտադաշտում: Հետմահու պարգևատրվել է Հայաստանի Հանրապետության «Արիություն» մեդալով:
Արամայիս Միքայելյանը ծնվել է 1996 թվականի հուլիսի 21-ին Սյունիքի մարզի Գորայք գյուղում։ Տասը տարեկանում ընտանիքի հետ տեղափոխվել է Ոսկեհատ։ Դպրոցն ավարտել է գերազանցությամբ, ընդունվել է Երևանի «Հայբուսակ» համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետ: Սովորել է նաև Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի Հայորդաց տանը, զուգահեռ՝ ՀԲՄԸ-ի փայտի փորագրության բաժնում, Հայաստանի ԴՕՍԱՖ ռադիոկապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բաժնում՝ որպես ռադիոտեխնիկ։
Արամայիսը զբաղվել է քանդակագործությամբ և փայտի փորագրությամբ, հատկապես  սիրում էր խաչքարեր քանդակել։ Նա երազում էր զորացրվելուց հետո  հետո արվեստանոց բացել:  Արամայիսի երազանքներն անկատար մնացին, բայց նրա հարազատները փորձում են անել ամենը, որպեսզի այսօր բոլորն էլ հաղորդակից դառնան զինվորի աշխատանքներին:
Ապրիլյան պատերազմի հերոսի գործն այժմ շարունակում են նրա մայրն ու եղբայրը: Նրանց  նախաձեռնությամբ հուլիսի 20-ին «Նարեկացի» արվեստի միությունում բացվել է Արամայիսի հեղինակային աշխատանքների ցուցադրությունը, բացի այդ տեղի է ունեցել «Քեզ հետ, բայց առանց քեզ» հուշագրքի շնորհանդեսը, որտեղ  ներկայացված են Արամայիս Միքայելյանի մոր և հարազատների հիշողությունները։
Մանրամասները՝ սկզբանղբյուր կայքում: