«Չեմ սիրում դերեր, որոնց գիծը շատ սխալ է տարվում». Դավիթ Աղաջանյանը՝ կինոյի մասին
«Կինոյի մասին» խորագրի մեր այսօրվա հերոսը սերիալներից հայտնի դերասան եւ մոդել Դավիթ Աղաջանյանն է, որին էլ խնդրեցինք խոսել իր նախընտրած ժանրերի, սիրելի դերասանների եւ ռեժիսորների, ցանկալի եւ ոչ ցանկալի դերերի մասին.
«Երբ որոշում եմ ֆիլմ դիտել, ուշադրություն եմ դարձնում նրան, թե ինչ եմ նայելու: Հիմնականում ինձ հետաքրքրում են թրիլեր եւ դրամա ժանրերը, նաեւ սիրում եմ դիտել տրագիկոմեդիաներ»,-NEWS.am STYLE-ի հետ զրույցում ասաց Դավիթը՝ հավելելով.
«Շատ ֆիլմեր կան, որտեղ կցանկանայի նկարահանվել, իսկ սիրածս դերասանների շարքում են Ալ Պաչինոն, Բենեդիքթ Քամբերբեթչը եւ Լեոնարդո ԴիԿապրիոն: Չէի ցանկանա նշել, թե նրանց որ կերպարը կմարմնավորեի: Ինձ համար հաճելի է այն փաստը, որ հենց տվյալ դերասաններն են իրենց մասնակցությամբ ֆիլմերը դարձրել այնպիսին, որ մենք այսօր նման գնահատական ենք տալիս այդ աշխատանքներին»:
Ինչ վերաբերում է համաշխարհային ճանաչում ունեցող ռեժիսորների հետ համագործակցությանը՝ Դավիթը նշում է.
«Իհարկե, կան ռեժիսորներ, որոնց հետ ես կդառնայի պրոֆեսիոնալ, որոնք ինձ կդարձնեին շատ հմուտ: Լավ ռեժիսորի հետ աշխատելով միայն կարող ես առաջ գնալ: Սիրածս ռեժիսորների թվում են Փիթեր Ջեքսոնը, Քրիսթոֆեր Նոլան, Ռիդլի Սքոթը, Ջեյմս Քեմերոնը, Քլինթ Իսթվուդը, իսկ ամենասիրածս ռեժիսորը Մարտին Սկորսեզեն է»:
Իսկ ինչպիսի՞ կերպարների կցանկանար մարմնավորել Դավիթը. հարցին ի պատասխան՝ դերասանը նշեց.
«Ցավոք, մեր երկրում իմ նախընտրած հերոսների մասին ֆիլմեր չեն նկարահանում: Չեմ սիրում դերեր, որոնց գիծը շատ սխալ է տարվում, երբ այդ գիծը լիարժեք չէ՝ թե՛ բացասական, թե՛ դրական հերոսների դեպքում: Շատ հերոսներ կան, որոնց կցանկանայի մարմնավորել, ուղղակի դեռ չեմ տեսել, որ այստեղ նման սցենարներով ֆիլմեր նկարահանվեն»:
Իսկ վերջում դերասանին խնդրեցինք մեր ընթերցողներին խորհուրդ տալ, թե ինչ ֆիլմեր կարելի է դիտել երեկոյան ժամանցը լիարժեք դարձնելու համար.
«Առանձնացնում եմ հետեւյալ ֆիլմերը, որովհետեւ դրանցում կա մտածելու տեղ, ճիշտ մտքեր, սցենարային մանրակրկիտ աշխատանք՝ եւ ռեժիսորական, եւ դերասանական... Այսպիսով, խորհուրդ եմ տալիս դիտել  «Մի անգամ Ամերիկայում», «Կնքահայրը», «8 կանայք», «Ռոկոն եւ նրա եղբայրները», «Թռիչք՝ կկվի բնի վրայով» ֆիլմերը»: