«Թող թշնամին լավ զենքեր առնի, մենք էլ կխլենք իրենցից ու դրանցով կկռվենք». այսօր պարգևատրված Արման Ավետիսյանի հարցազրույցը
Blognews-ը գրում է.
Blognews-ը կրկին Կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալում էր, որտեղ կրկին հանդիպեցինք ապրիլյան պատերազմի ժամանակ վիրավորված զինծառայողներին։ Տղաները, ինչպես միշտ, հյուրերին դիմավորում են ժպիտով, թեև, ինչպես ՊԲ զինծառայող Արման Ավետիսյանը նշեց, միայն իրենք գիտեն՝ ինչ է թաքնված այդ ժպիտի հետևում։
Արմանը հպարտ է, որ ապրիլին կարողացել են անառիկ պահել հայրենիքի սահմանները, սակայն չի կարող նաև չտխրել. պատերազմի դաշտում ընկերներին է կորցրել. «Մեր դիրքից 2 հոգի ենք ողջ մնացել, մյուսները՝ Արման Անդրեասյանը, Ազատ Սիմոնյանը, Գրիգոր Հարությունյանը, Նորիկ Սարգսյանը, անհայտ կորածների ցուցակում էին, ավելի ուշ իմացանք, որ զոհվել են։ Երեկ էլի տղաների նկարներն էի նայում, հիշեցի իրենց, նման դեպքերում չեմ կարող չտխրել»։
Արմանն այսօր պարգևատրվել է ապրիլյան պատերազմի ժամանակ ցուցաբերած անձնվիրության և քաջության համար։ Զինծառայողը վիրավորվել է ապրիլի 2-ի առավոտյան՝ մի քանի ժամ թշնամու դեմ կռիվ մղելուց հետո, երբ գնացել է վիրավոր լեյտենանտ Աշոտ Շահբազյանին օգնության հասնելու և անցել է վտանգավոր ճանապարհով։ Նռնակի պայթյունից ոտքի մի մասը կորցրած զինվորը վիրավորվելուց հետո էլ շարունակել է օգնել ընկերներին՝ պահունակներն է լիցաքավորել, նռնակներ տվել տղաներին... Այդ պահին արդեն չէր մտածում, որ ոտնաթաթը չկա։
Հիմա Արմանը հենակներով է քայլում, թեև դեռ չի կարողանում հարմարվել հենակներին։ Երբ զրուցում էինք, Պաշտպանության նախարարությունից հյուրեր եկան տղաների մոտ, Արմանն ասաց՝ տես իր ոտքերն էլ չկան, պրոտեզ է, նորմալ քայլում է։
19-ամյա զինծառայողը կարծում է, որ պետք չէ վախենալ թշնամու զինվածության աստիճանից, ասում է, միևնույնն է, նրանք թույլ են. «Ասում են՝ թշնամին ուժեղ զենքեր ունի, մենք դրա թույլն ունենք, բայց, ինչպես Մոնթե Մելքոնյանն էր ասում, մենք չպիտի խփենք թուրքերի տանկերը, քանի որ դրանք մերն են, պիտի գրավենք։ Հիմա իրենք թող լավ զենքեր առնեն, մենք էլ կխլենք իրենցից։ Ամբողջ պատմության մեջ մենք միշտ անհավասար պայքար ենք մղել, բայց թշնամուն սպանել ենք, իր զենքն օգտագործել։ Զենքը կապ չունի, կարևորը խելքն է, որն իրենք չունեն»,- հպարտորեն ասաց վիրավոր զինծառայողը ու հավելեց, որ իրենց դիրքի վրա 40-50 հոգի է հարձակվել, իրենք 8 հոգով են եղել, սակայն մի քանի ժամ պայքարել են թշնամու դեմ։ «Եթե զինամթերքը  չսպառվեր, իրենց ավելի շատ հետ կմղեինք։ Ի դեպ, ուզում եմ շեշտել, որ մեր զենքը քիչ չի եղել, նորմալ զինամթերք ենք ունեցել, որը բավարար է եղել 2-3 ժամվա կռվի համար, այդքան ժամանակում նույնիսկ գնդից կարելի է զենք հասցնել դիրք։ Անվտանգությունից ելնելով էլ չի կարելի դիրքում դրանից շատ զենք ունենալ։ Մեր զինամթերքը սպառվեց միայն, որովհետև իրենք լավ ուսումնասիրել էին ամեն ինչ, ռմբակոծում էին թիկունքն ու օգնող ուժը չէր կարողանում մոտենալ, բայց հրամանատարները մի կերպ եկան, հասան, մալադեց հրամանատարներին»,- ասաց նա։
Արմանն Արարատից է, հպարտությամբ նշեց, որ Վազգեն Սարգսյանի համերկրացին է, ապա հիշեց, գեներալ Մանվել Գրիգորյանի հարցազրույցը, որում նա ասել է՝ «Չէի պատկերացնում, որ այն երեխաները, որոնք նախորդ կռվի ժամանակ դեռ չէին ծնվել, որոնց ծնվելու համար մենք կռիվ էինք տալիս, այսօր մեզ, մեր երեխաներին ու թոռներին այսպես կպաշտպանեն»։
«Ճիշտը կասեմ, ես չեմ սիրել ծառայությունը, չեմ սպասել՝ երբ եմ գնալու բանակ, երբ զորակոչվեցի, քիչ-քիչ ընտելացա զինվորական կյանքին, բայց այս դեպքերից հետո շատ եմ սիրում, ահավոր շատ, որովհետև հասկացա ծառայության կարևորությունը։ Մինչև ծառայությունս չէի եղել Արցախում, չէի գնահատում, մտածում էի՝ հող է էլի, սակայն, երբ գնում ես առաջնագիծ, հասկանում ես, որ դա քոնն է ու պիտի պահես։ Այդտեղ քո ծնողների սերնդի, քո, ընկերներիդ արյունն է թափվել։ Այն ժամանակ էլ էի հասկանում, բայց մտածում էի՝ եթե մի բան լինի, դաշնակից երկրները կօգնեն, հիմա հասկացա, որ ամեն ինչ ինքնուրույն պիտի անենք, ոչ մի երկրի վրա պետք չէ հույս դնել՝ ո՛չ Ռուսաստանի, ո՛չ Ամերիկայի, ո՛չ մեկի։ Մենք մեր ուժերով ավելին կանենք։ Եթե տղա ես, անպայման պիտի ծառայես։  Ճիշտ է, ես առանց ոտքիս մի մասի վերադարձա, բայց չեմ տխրում, դա էլ իմ պարտքն էր։ Պատերազմի ժամանակ չամիչ չեն բաժանում։ Սա պատերազմ էր բառիս բուն իմաստով. 5-6 մետրի վրա տեսնում ես թուրքին, որը պատրաստ է գալ, քեզ մորթել, բայց դու պիտի իրեն սպանես,- նշեց Արմանը ու հավելեց, որ սահմանին բոլորը մի նպատակ ունեն՝ հետ գնալ իրենց օջախները,- հենց դա էլ մեզ միավորում և ուժ է տալիս։ Այս ամենից հետո նաև ուրիշ կերպ ես սկսում գնահատել ծնողիդ։ Եթե հայ զինվորը մոր կարոտով բարձրանում է պոստեր, իրեն անհնար է հաղթել, ինքն ամեն ինչ անելու է, որ հետ գա տուն։ Երբ վիրավորվեցի, միայն մորս մասին էի մտածում, ասում էի ՝ տարեք մորս տենամ, հիմա տղաներն ասում են՝ տեսա՞ր, որ ասում էինք կտեսնես մորդ»։
Արմանը նշեց, որ պատերազմը շատ բան է փոխել։ «Այնքան բան ես տեսնում, որն անընդհատ հիշողությանդ մեջ է, ճիշտ է, կարող է ժպտաս, ուրախ լինես, սակայն միայն դու գիտես, թե դա ինչ ժպիտ է։ Դա լրիվ ուրիշ զգացողություն է։ Պատերազմը փոխում է կյանքդ, մեջդ հայրենասիրական ոգի է արթնանում, որը մինչ այդ անծանոթ էր։ Մինչև սահման չես հասնում, հայրենիքի արժեքը չես հասկանում, իսկապես, հայրենիքը՝ մայրաքաղաքը, սահմաններից է սկսվում։ Խրամատում նույնիսկ սուրճ խմելն է ուրիշ։ Պոստում կանգնած հաճախ մտածում ես՝ տեսնես քաղաքում զբոսնող մարդիկ, ովքեր քեզ չեն էլ ճանաչում, մտածո՞ւմ են, որ հիմա դու պոստում կանգնած ես, պահում ես երկրի անվտանգությունը»,- ասաց նա։
Հրադադարի որոշման հետ Արմանը համաձայն չէր. «Կցանկանայի առաջ գնայինք։ Երկաթը պետք էր տաք-տաք ծեծել, ինչ արել էին, պիտի պատասխանը տայինք, սակայն թուրքերը հասկացան, որ հայ ազգը ոտքի է կանգնել ու իրենց հրադադար է պետք։ Արդեն քահանաներն էին զենք վերցրել ու եկել մարտի դաշտ։ Իրենք հասկացան, որ չեն կարող առաջ գալ»։
Արմանն այլևս չի կարող վերադառնալ ծառայության, սակայն նշեց, որ անպայման գնալու է ընկերների մոտ։ «Սահմանին կանգնած տղերքը, թող միշտ իմանան, որ իրենց հետ եմ, իրենց ուժ, համբերություն ու անփորձանք ծառայության։ Մենք պիտի հաղթենք այս պատերազմը, դա նույնիսկ  քննարկման հարց չէ, քանի որ դա մեր հողն է, մենք էդտեղ արյուն ենք թափել, ես այդտեղ ոտքս եմ կորցրել, ընկերս՝ կյանքն է տվել»։
2026-ին արևային էներգիայի պահանջարկի նոր շարժիչ ուժ է դառնալու արհեստական բանականությունը ԱՄՆ-Իրան-Հարավային Կովկաս. Ուժերի նոր վերադասավորումը և ռազմավարական դինամիկան․ Թեհրանի «Ալիք» օրաթերթի խմբագիր Վարչախումբը հիմա թշնամանքի, ատելության սլաքը ուղղել է դեպի Կաթողիկոսը. Մենուա Սողոմոնյան«Մայր Հայաստան»-ը ներկայացրեց իր պայքարի ձևաչափը Իշխանությունը ոչ պաշտոնապես սկսել է քարոզարշավը՝ վարչական ռեսուրսներն օգտագործելով․ Աննա ԿոստանյանՄեր տարածաշրջանում խաղաղություն կարող է հաստատել միայն ռուսական անվտանգության ճարտարապետությունը. Մհեր ԱվետիսյանԱյժմ եկել է հաջորդ քայլն անելու ժամանակը. Ավետիք ՉալաբյանՊարտադիր կանխարգելիչ ստուգումը պետք է լինի համընդհանուր. Հրայր ԿամենդատյանՔրեական գործ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի դեմ. քաղաքական և հասարակական արձագանքները Երրորդ ժամկետի հավակնություն. Նարեկ Կարապետյանը՝ Փաշինյանի քաղաքական պատասխանատվության մասին «Մայր Հայաստանն» ԱԺ ընտրություններին մասնակցելու է «Առաջարկ Հայաստանին» ծրագրով` ԲՀԿ-ի հետ. ԹևանյանԱմենայն Հայոց Կաթողիկոսի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցած անձինք արդյո՞ք չեն մտածում այն մասին, թե ինչ մեղքի տակ են մտնում․ Հրայր ԻգնատյանՆոր խաղ է սկսվել. կտեսնեք հիմա մենք ինչ ենք անելու. Էդմոն ՄարուքյանԱրևմուտքը Հայաստանն օգտագործում է որպես աշխարհաքաղաքական պայքարի գործիք․ ԳալուզինՄեր Սուրբ Եկեղեցին անպարտելի է, քանզի մշտապես սատանային հաղթել է Քրիստոսով. Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի հայոց թեմՁեռքով սրտիկ ցույց տալու փոխարեն մենք առաջարկում ենք իրատեսական ծրագրեր, որոնք կոնկրետ խնդիրներ են լուծելու. Ուժեղ ՀայաստանԻնչու Մբապեն չմասնակցեց երեկվա խաղին և երբ կվերադառնա․ Արբելոան մանրամասնել է Ալիևի առջև Փաշինյանի նվաստացումից հետո եկել է հզոր առաջնորդության ժամանակը․ «Ուժեղ Հայաստան» (տեսանյութ) Փրկարարներն արգելափակումից դուրս են բերել 243 տրանսպորտային միջոց և օգնություն ցուցաբերել 379 քաղաքացուԴանիայի վարչապետը մերժել է Գրենլանդիան ԱՄՆ-ին վաճառելու գաղափարը Օբաման առաջին անգամ արձագանքել է Թրամփի էջում իրեն կապիկի հետ համեմատելուն Ազատության պողոտայում բախվել են «Mazda 6»-ն ու «Nissan Pathfinder»-ը, վերջինն էլ մխրճվել է կրպակի մեջԶելենսկու հայտարարությունները վաղուց դարձել են հիվանդ մարդու զառшնցանք․ ԶախարովաԻնչո՞ւ Սամվել Կարապետյանն այստեղ չէ, նրա հանցանքը Աստծու և Քրիստոսի պաշտպանը լինելն է․ Ռոբերտ Ամստերդամ (տեսանյութ) Ո՞վ կներկայացնի Հայաստանը «Եվրատեսիլ 2026»-ին. ամենից հաճախ շոշափվող անունները «Ռեալը» խոշոր հաշվով հաղթեց «Ռեալ Սոսյեդադին», Վինիսիուսը դուբլ ձևակերպեց Եղեգնաձորում բшխվել են «Opel»-ը և «Toyota»-ն․ կա վիրшվոր Հորոսկոպ. Տարվա առաջին խավարումը, որը նշանավորում է նոր փուլի սկիզբը Մի փոքրիկ հողակտոր, և ամբողջ Միացյալ Նահանգներն ու Եվրոպան ամբողջությամբ կապահովվեն արևային էներգիայով Կարապետյան ընտանիքը` քաղցկեղ ունեցող երեխաների կողքինԱյս մարդը վերջին ութ տարվա ընթացքում ինչ ուզել է, ստացել է Փաշինյանից։ Կա՞ կասկած, որ Փաշինյանի կառավարությունը, եթե վերընտրվի, սա էլ չի ստանա. Նարեկ Կարապետյան Պուտինի վարքագիծը նման է խելագարության․ Ռյուտե Ուկրաինայում չկա մի էլեկտրակայան, որը չի տnւժել ռուսական հարձակnւմներից․ Զելենսկի Մենք չենք կարող մեզ թույլ տալ ավելի շատ չծախսել պաշտպանության վրա․ ֆոն դեր Լայեն Հաղթում է անզուսպը, հախուռնը, խելագարը. Կաթողիկոսի դեմ քրեական գործ է հարուցվել, ի՞նչ անել․ Էդմոն Մարուքյան Իջևան-Սևան-Երևան ճանապարհին մեքենաներ են բախվել․ կա տուժած Մայր Աթոռը՝ Գարեգին Երկրորդի նկատմամբ քրեական հետապնդման մասին Ռոբերտ Լևանդովսկու ծառայություններով հետաքրքրված է հինգ ակումբ Ինչպիսի՞ Վալենտին եք դուք՝ ըստ ձեր կենդանակերպի նշանի Ուկրաինայի ԶՈւ-ն հրթիռային հարված է հասցրել Բելգորոդին. կա երկու զոհ Զելենսկին «պետք է շարժվի» հակամшրտության կարգավորման ուղղությամբ, հակառակ դեպքում նա կարող է բաց թողնել կարգավորման «մեծ հնարավորությունը»․ ԹրամփԱրվեստ՝ պոդիումի վրա. Ուես Գորդոնը կին-մուսաներին վերածում է պայծառ հերոսուհիների՝ Carolina Herrera-ի նոր հավաքածուի համարՊատերшզմը կավարտվի, երբ Ռուսաստանը տնտեսապես կամ ռազմшկան առումով nւժասպառ կլինի․ ՄերցԱյսօր տեղի ունեցավ աննախադեպ մի բան` քրեական հետապնդում հարուցվեց Ամենայն Հայոց Հայրապետի դեմ․ Նարեկ ԿարապետյանՇիրակի քրեական ոստիկանները բացահայտել են բնակարանային գnղության երկու դեպքԱռգրավվել է հալյուցինոգեն սնկերով հարյուր փաթեթՔաղաքականություն ենք մտնում՝ հայակենտրոն ու բազմավեկտոր ուղեգիծ ձևավորելու համար․ Ավետիք ՉալաբյանՄենք վճռականորեն կիրառելու ենք Սահմանադրությամբ և օրենքներով ամրագրված ողջ գործիքակազմը ունենալու համար ՈՒԺԵՂ ՀԱՅԱՍՏԱՆ. Արթուր ԴանիելյանՀայ ազգն արժանի է ուժեղ առաջնորդի. Ալիկ ԱլեքսանյանԱյն ինչ մատուցվում է այսօր մեր ժողովրդին, իրականության հետ աղերս չունի. Քոչարյան