Մեր հարսանիքը լինելու է հայկական բոլոր ավանդույթներին համապատասխան. Ֆրանսիահայ հեղինակավոր դիզայները պատրաստվում է ամուսնանալ. ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ
«Farell» զուգագուլպաների համաշխարհային բրենդի հիմնադիր, ծնունդով գյումրեցի հայ դիզայներ Գոռ Հարոյանի հետ Wnews.am –ը հարցազրույց անցկացրեց նախորդ տարի . Փարիզ մեկնելուց 14 տարի անց, ֆրանսիահայ դիզայներին Հայաստան էր բերել նրա գյումրեցի ընտրյալը, ում հետ նշանադրությունը տեղի ունեցավ փետրվարի 14-ին ՝ Սուրբ Վալենտինի օրը: Հիմա արդեն զույգը պատրաստվում է հարսանիքի: Ինչպես են ընթանում կարևոր օրվա նախապատրաստական աշխատանքները, ինչ ծրագրեր ու նոր համագործակցություններ ունի դիզայները, Գոռ Հարոյանը պատմել է Wnews.am-ին։
-Գոռ այս անգամ քեզ ի՞նչն է բերել Հայաստան։
-Այս անգամ Հայաստան եմ եկել կրկին անձնական նկատառումներից ելնելով: Շուտով մեր հարսանիքն է:
-Նախորդ այցից հետո քո ու նշանադրությանդ մասին նյութերը հեղեղել էին ողջ համացանցը:  Ինչպե՞ս է սիրելիդ վերաբերում քո հայտնիությանը:
-Ընդհանրապես, ես շփվում եմ հարազատներիս, ընկերներիս, ծանոթներիս հետ որպես հասարակ հայ տղա, որպես Գոռ: Իմ հայտնի լինելու փաստը որևէ ազդեցություն չի ունեցել մեր հարաբերությունների զարգացման ընթացքի վրա: Իմ սիրելին ինձ ընդունում է այնպիսին, ինչպիսին կամ, անկախ իմ հայտնի լինելու հանգամանքից:
Ո՞ր փուլում են հարսանեկան նախապատրաստական աշխատանքները:
-Կարելի է ասել, որ արդեն մոտենում ենք նախապատրաստական  աշխատանքների ավարտին, հարսանիքին բավականին երկար ենք նախապատրաստվել, հուսանք ամեն ինչ կընթանա մեր նախատեսածի պես:
Լինելու է ավանդակաան հայկական հարսանի՞ք, թե՞ ինչ-որ նորամուծություններ, ֆրասիական էլեմենտներ եք մտցնելու։
-Անկախ նրանից, որ ես բնակվում եմ Ֆրանսիայում, այնուամենայնիվ, հոգով և սրտով շարունակում եմ հայ մնալ: Դրանից ելնելով՝ մենք որոշեցինք, որ մեր հարսանիքը պետք է ընթանա հայկական բոլոր ավանդույթներին   համապատասխան:
– Ո՞ւմ եք վստահել հարսի զգեստը:
– Margonie fashion՝ հայ դիզայներներից մեկի աշխատանքն է , ով բավականին հայտնի է հարսանյաց զգեստների ստեղծման ոլորտում:
Ի՞նչն է քեզ ամենաշատը դուր գալիս և ամենաշատը զայրացնում հարսանիքին պատրաստվելու արարողակարգում:
-Լինում են վեճեր, կարծիքների անհամապատասխանություն,  ոգևորություններ,  տարբեր էմոցիաներ, բայց դրանով հանդերձ այդ աշխատանքը շատ հաճելի է, քանի որ պատրաստվում ես կյանքիդ կարևորագույն օրվան:
– Հայաստանում նաև «Միսս Արմենիա» գեղեցկության մրցույթի խորհրդի անդամ ես և հովանավոր: Կպատմե՞ս մրցույթի հետ համագործակցության մասին:
-Մրցույթին մասնակցելու առաջարկ ստացել եմ մրցույթի կազմակերպիչներից, Ֆրասիայում ևս մի քանի անգամ մասնակցել եմ նմանատիպ գեղեցկության մրցույթների և այս ոլորտում, կարելի է ասել, փորձ ունեմ, այդ պատճառով սիրով ընդունեցի առաջարկը և կուզեմ նաև նշել, որ մեր հայ գեղեցկուհիները  մրցույթի եզրափակիչ փուլում կրելու են  Farell ապրանքանիշի լողազգեստներ և աքսեսուարներ:
-Ըստ քեզ, ո՞վ պետք է դառնա «Միսս Հայաստան», դու՝ որպես խորհրդի անդամ, ու՞մ ես նախապատվությունը տալիս:
-Ըստ իս «Միսս Հայաստան» գեղեցկության մրցույթում հաղթողի կոչմանը պետք է արժանանա նա, ով կունենա բոլոր նախադրյալները հետագայում միջազգային գեղեցկության մրցույթների ժամանակ Հայաստանը ըստ արժանավույն ներկայանալու համար:
–Նախընտրական փուլերում տեսնելով տասնյակ հայուհիներ, ի՞նչ կարող ես ասել որպես դիզայներ հայ աղջիկների ոճի, կերպարի մասին: Ի՞նչը պետք է շտկել կամ ընդգծել:
-Մեր հայ աղջիկները շատ ոճային  են,  հագնվում են նորաձևության վերջին թրենդներին համապատասխան, բազմիցս նշել եմ, որ շատ խնամված են, նրանց մեջ ոչինչ չէի ցանկա փոխել:
-Խոսենք քո գործունեության մասին. վերջերս Ֆրանսիայի Օրիյակ քաղաքում բացվեց  քո նոր՝ խանութը, Farell-ը 300-ից ավել վաճառակետ ունի ողջ աշխարհում։ Հայաստնում Farell խանութ ունենալու մտադրություն ունե՞ս:
-Այդ թեմայի շուրջ բավական շատ քննարկումներ են ընթանում։ Ես ցանկանում եմ Farell խանութ սրահ բացել նաև Երևանում, այժմ սպասում եմ հարմար առիթի: Խոստանում եմ շուտով ձեր սպասումներն արդարացնել:
-Հայաստանը նորաձևոության բիզնեսի տեսանկյութնից հետաքրքի՞ր երկիր է:
-Հայաստանը բիզնես տեսանկյունից բավականին հետաքրքիր երկիր է: Ցանկացած երկրում  բիզնես նախագիծ ստեղծելուց առաջ պետք է հաշվի առնել տվյալ երկրում բնակչության կենսամակարդակը, պահանջարկը, ճաշակը,  մտածելակերպը, եթե  այդ բոլոր գործոները հաշվի առնվեն, բիզնես պլանը կարելի է  հաջողված համարել: