«Ջուր է ուզել, շշով ջուր են տվել, մեջը մամուռ»․ Զինծառայողին խոշտանգելով, ստիպել են կեղծ ցուցմունք գրել ինքն իր դեմ
Forrights.am-ը գրում է.
ՊԲ Մարտակերտի զորամասի ժամկետային զինծառայող, Երևանի բնակիչ Կ-ն արդեն 6 ամիս է, ծառայության մեջ է: Բայց զորամասում նա ընդամենը 20 օր է անցկացրել, որոնք նրա անմիջական հրամանատարը՝ նույն զորամասի սպա Գ-ն  վերածել է մղձավանջի: «Ադյալի» մեջ փաթաթել, ծեծել ա տղայիս, 4-ից հինգ օր հետո էլ բռնաբարել ա։ Սկզբում ծեծել ա, հետո բռնաբարել: Զուգարանում կեղտոտելուց տղաս արյուն է տեսել», - պատմել էր  Forrights.am-ին զինծառայողի մայրը:
Սպան կտրականապես հերքում է բռնաբարության փաստը։ Այն բանից հետո, երբ նա  հայտնել է զորամասի ղեկավարությանը որդու հետ կատարվածի մասին, Կ-ին տարել են ռազմական ոստիկանություն և առանց որևէ հիմքի պահել են 5 ամիս: Նախ՝ որպես տուժող, հետո՝ մեղադրյալ, իսկ վերջերս, իր գործով դատավարության մեկնարկից հետո  նա դարձել է ամբաստանյալ: Այսօր արդեն երիտասարդը խոսում է։ Նա իր փաստաբանին տված բացատրության մեջ զարհուրելի մանրամասներ է պատմել այն մասին, թե ինչ խոշտանգումների է ենթարկվել ռազմական ոստիկանությունում։
Ստիպել են կեղծ ցուցմունք գրի ինքն իր դեմ
Փետրվարին ՀՀ քննչական կոմիտեի երրորդ կայազորային քննչական բաժնում քրեական գործ է հարուցված Կ-ի նկատմամբ սեքսուալ բնույթի գործողություններ իրականացնելու փաստով:  Հետագայում սակայն զինվորին ստիպել են հրաժարվել նախնական ցուցմունքներից, ինքն իր դեմ սուտ ցուցմունք գրելլ, գրել, որ ինքը դիտավորյալ զրպարտել է իր անմիջական հրամանատարին: Նրան մեղադրանք են առաջադրել քրեական օրենսգրքի 333 հոդվածով՝ «Սուտ մատնություն»:  Պարտադրել են հրաժարվել փաստաբանից, հանրային պաշտպան վերցնել, թույլ չեն տվել առանձնազրույց ունենալ մոր հետ: 4 ամիս երիտասարդը գտնվել է անընդմեջ ճնշումների տակ, որոնց մասին ոչ մեկի չի պատմել:   Մինչդեռ սպա Գ-ն ազատության մեջ էր:
Մեր աղմկահարույց հրապարակումներն այն մասին, թե ինչ վիճակում է 18-ամյա Կ-ն, որին բավարար չէ, որ նվաստացրել են, հիմա էլ դատում են բռնարարքներ կատարած սպայի դեմ սուտ մատնություն կատարելու համար,  պաշտպանության նախարարության հիվանդագին արձագանքին արժանացան։ Մեզ մեղադրեցին ստեր տարածելու, հայկական բանակը վարկաբեկելու համար, վստահեցնելով, որ մեր բանակում բարոյականության մթնոլորտ է տիրում, և հնարավոր չի, որ սպան զինվոր բռնաբարի: Զինծառայողի հուսահատությունն այնքան մեծ էր, որ նա նունիսկ գրություն ուղարկեց մորը.   «Եթե ինձ հետ մի բան կատարվի, մեղավոր ճանաչեք Գ-ին»: Սա թերևս, 18-ամյա երիտասարդի ճսակատագրի ամենահուսահատ պահն էր։
Կոկորդդ կկրծենք
Թվում էր, որ բոլորը զինվորի դեմ են, նա կենթարկվի ճնշումների, դատարանում կկրկնի, որ դիտավորյալ զրպարտել է Գ-ին, արագացված դատավարություն կպահանջի, և բանակում ևս մի  չբացահայտված հանցագործություն կունենանք: Բայց հունիսի 3-ի դատական նիստում երիտասարդը անսպասելիորեն հրաժարվեց արագացված դատաքննությունից, հրաժարվեց պարտադրված արցախցի փաստաբանից, իսկ օրերս նաև բացատրություն գրեց իր նախկին պաշտպանին՝ «Լրագրողներ հանուն մարդու իրավունքների» կազմակերպության փաստաբան Հայարփի Սարգսյանին խնդրանքով, որից հրաժարվել էր քննչական մարմնի ճնշմանը ենթարկվելով։ Երիտասարդը վերջապես իր մեջ ուժ գտավ պատմելու, թե ինչ է կատարվել իր հետ ռազմական ոստիկանությունում։ Պատմում է փաստաբան Հայարփի  Սարգսյանը։
«Փետրվարի սկզբին, երբ Կ-ն հաղորդում ներկայացրեց իր նկատմամբ կատարված հանցագործության մասին, նրան տեղափոխել են Մարտակերտի ՌՈ։ Այնտեղ 2-3 օր պահել են, և անմարդկային, նվաստավցուցիչ պայմաններ են ստեղծեկ նրա համար․ պետքարանից թույլ չեն տվեկ օգտվել, ջուր է ուզել, շշով ջուր են տվել, որի մեջ մամուռ է եղել։ Երբ նա արդեն չի դիմացել, ուզել է քնել, հոգնած է եղել, մեջքին անընդհատ հարվածել են, որ չքնի: Պատճառաբանել են, որ այդպես են անում, որովհետև պետք է տանեն դատաբժշկի մոտ ստուգման։ Դրա համար նա չպետք է քնի, պետքարան չպետք է գնա։   Դեմքին չեն հարվածել, մեջքին են ձեռքով ուժեղ խփել, որովհետև դեմքին կարող էին հարվածների հետքեր մնային։