Երևան, 09.Հունիս.2026,
00
:
00
ՄԵՆՅՈՒ
Պայմանագրային ճամպրուկը բացվել է, բայց գնորդը գաղտնի է. «Փաստ» Կհանգեցնի համապատասխան սիմետրիկ արձագանքի, այդ թվում՝ քաղաքական հարաբերություններում. «Փաստ» «Կարենս բարության մարմնացում էր». Կարեն Ավագյանն անմահացել է հոկտեմբերի 17-ին՝ Մարտակերտի և Մարտունու միջանկյալ հատվածում. «Փաստ» Կարգավորումներ՝ օտարերկրյա քաղաքացու կողմից Հայաստանի քաղաքացի համարվող և ՀՀ տարածքից դուրս բնակվող երեխայի որդեգրման գործընթացում. «Փաստ» «Եթե իշխանությունը վստահ էր իր հաջողության հարցում, ինչո՞ւ շտապեց 20-25 տոկոս հաշվարկի պարագայում հայտարարել իր հաղթանակի մասին». «Փաստ» Պետությունները թուլանում են այն պահին, երբ ներսում թուլանում է իմաստի զգացումը. «Փաստ» Երբ թվերն սկսում են «քվեարկել» ընտրողի փոխարեն. «Փաստ» Պայքարը լինելու է երկարատև, դիրքային ու համակարգված. «Փաստ» Ոչ լեգիտիմ. հայտարարված թվերի ու իրականության սուր բախումը. «Փաստ» Ինչո՞ւ է ընտրելու իրավունք ունեցողների թիվը նվազել. «Փաստ»


"Спартак" объявил о подписании контракта с тренером Руем Виторией

Սպորտ
Две недели назад руководство московского "Спартака", его болельщики и игроки с овациями провожали Доменико Тедеско. Немец стал своим для "красно-белых", но решил уйти. Перед столетием клуба подобные перестановки чреваты будущими провалами. Задача — чемпионство в сезоне-2021/22. Новый исполнитель – Руй Витория. История призванного вести "Спартак" к золоту португальца — в материале РИА Новости.

Физрук

Успешной карьеры футболиста в портфолио нового тренера "красно-белых" не припрятано. Самым известным клубом, за который он выступал, можно назвать "Алверку". Российские болельщики помнят команду только благодаря Сергею Овчинникову и Василию Кулькову. Витория с ними не пересекался, да и выше третьего дивизиона чемпионата Португалии не поднимался.
Параллельно будущий тренер "Спартака" учился в Лиссабонском университете. Карьеру Витория завершил в 2003 году. Однако уже за пять лет до этого начал работать учителем физкультуры в школе Гагу Коутинью.
 

"Он был очень дисциплинированным, пунктуальным учителем. Выполнял полный объем работы и никогда не ссылался на занятость тренерским делом. Очень приятный человек, не был замешан ни в каких интригах и ставил ученикам справедливые оценки", — рассказывала директор школы Ана Симоэш.

 
Витория-тренер на радарах появился в 2004 году. Первым местом работы стал клуб "Вилафранкенсе". Позже в этот список добавилась "Бенфика" U19. Несмотря на отличную академию лиссабонской команды, успешную карьеру из всех подопечных Витории построил только Жоау Перейра. Увы, по-настоящему раскрыть молодежь у него не получилось.
 

Результат со старта

В 2007 году специалист ушел во взрослый футбол. Сначала Витория барахтался пару сезонов во второй лиге с "Фатимой". Отчаянное желание выплыть из болота заметило руководство "Пасуш де Феррейра". Сходу тренер занял с командой, имевшей один из самых маленьких бюджетов в лиге, седьмое место. Однако после трех туров следующего чемпионата он покинул "Пасуш" и возглавил "Виторию Гиманрайнш".
 
С Виторией "Виторию" ждало шестое место на старте и Кубок Португалии уже через сезон. Вновь специалист показал великолепные результаты в первые годы работы с клубом. Учитывая тот факт, что до сих пор в активе "Витории" всего два трофея с момента ее основания, достижение можно считать историческим. Через два сезона Витория вернулся в "Бенфику", но на этот раз возглавил главную команду.
Угадаете продолжение? Верно! Тренер снова со старта принялся завоевывать титулы. Набрал Витория за два сезона целых шесть "чашек" — по два чемпионата и Суперкубка, по одному Кубку и Кубку лиги. Отлично команда выглядела и в Европе. Силу "Бенфики" Витории почувствовал на себе "Зенит". Петербуржцев в сезоне-2015/16 не пустили в четвертьфинал Лиги чемпионов именно лиссабонцы.
 
Как мы уже поняли, запрягать португалец умеет. Однако стабильно идти по дистанции у него никогда не получалось. Сценарий повторился и в "Бенфике". На третий сезон клуб потерял чемпионский титул и провалился в Лиге чемпионов. Шесть поражений в шести матчах. Дважды "Бенфику" тогда потрепал ЦСКА.
 
Согласитесь, есть уже что-то общее у Витории и "Спартака". Вероятно, смогут найти общий язык. Хотя кому нужны такие "речи" в год столетия клуба? Вернемся к герою.
Последним место работы Витории был "Аль-Наср". Португалец ворвался новую среду стремительно, опять выиграв уже в первом сезоне. Не устоял перед талантом чемпионат Саудовской Аравии (2018/19). Помогли знакомые российским болельщикам Ахмед Муса и Жулиано. Клуб увидел трофей впервые с 2015 года. Второй сезон стартовал с победы в Суперкубке и завершился серебром чемпионата. А вот третий… Шесть поражений в 10 матчах. Увольнение стало логичным шагом руководства "Аль-Насра".

Вышел из тени

До прихода в "Спартак" Витория не работал с декабря 2020 года. Сам тренер на время пропал из инфопространства. Однако в апреле на своей странице в Instagram он объявил о возвращении. Речь шла именно о медийной составляющей. Витория стал давать интервью и посещать футбольные аналитические программы.
 
Во время разговора с Юлией Пиньейру тренер рассказал о главной трагедии в его жизни. В 2002 году он потерял родителей, которые погибли в автокатастрофе.
 

"Это была веха в моей жизни. Она повлияла на меня со всех сторон. Теперь я знаю цену вещам. Ни одна проблема, ни одно поражение моей команды не смогут меня выбить из колеи. Тот день был тяжелым. Я хотел, чтобы он прошел быстро. Мои родители хотели видеть меня счастливым и целеустремленным. Это дает мне такую ​​силу, о которой никто не знает и не представляет", — вспоминал Витория.

 
Там же специалист объяснил, зачем ему потребовалось срочно жениться перед отлетом в Саудовскую Аравию.
 

"Мы поженились в консерватории. Все организовывали в спешке, так как нужно было ехать в Саудовскую Аравию. Без зарегистрированного брака жену бы не пустили в страну. Однако я считаю, что это было самое романтичное событие в моей жизни", — уверял Витория.

 

Зарема против!

Тогда же стали появляться первые слухи о клубах, которые специалистом интересуются. Чаще всего СМИ говорили о "Тоттенхэме". Лондонцы как раз лишились Жозе Моуринью. Однако слухи так и остались слухами.
 
Чуть позже на горизонте замаячил вариант со "Спартаком". В апреле Витория прилетал в Москву на переговоры с руководством клуба. Уже тогда его кандидатура не понравилась супруге Леонида Федуна Зареме Салиховой. За день до официального объявления о назначении португальца стало известно, что она вышла из совета директоров "Спартака". Одной из причин был именно Руй Витория.
 
"Он ушел из европейского футбола в 2017 году, выбрав комфортные экономические условия для себя и отсутствие конкуренции, медленные скорости. Лично для меня арабские чемпионаты — это как кладбище для кораблей. Туда едут только за деньгами, доигрывать как игроки, так и тренеры <...> Выигранные титулы в Саудовской Аравии лично для меня не являются основанием, что данный тренер подходит "Спартаку", — высказала мнение Салихова.
 
Прилетев в Москву с аравийских пляжей транзитом через португальские курорты, Витория взвалил на себя огромную ношу. 18 апреля 2022 года "Спартак" отметит юбилей — 100 лет. Уже не раз Федун заявлял о подарке болельщикам в виде чемпионства. Возможно, ставка сделана именно на умение Витории рвать с места в карьер. Контракт с ним подписан на два года — подходящий срок для этого тренера. Но что будет, если владелец "Спартака" вновь ошибся?
Մենք լիովին գիտակցում ենք հարյուր հազարավոր քաղաքացիների ձայնի, կամքի և սպասելիքների կարևորությունը. Արթուր ԴանիելյանԶինվորների քվեարկության ժամանակ խախտումները արձանագրած լրագրողին անմիջապես կանչել են վարժական հավաքի 2026թ․ ՀՀ ԱԺ համապետական ընտրությունների արդյունքում «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը որոշ ընտրատեղամասերում հավաքել է ձայներ. Էդմոն ՄարուքյանԳագիկ Ծառուկյանը տիկնոջ հետ վաղօրոք պլանավորած 2-3 օրյա այց ուներ՝ խիստ անձնական ու ընտանեկան նպատակներով․ Տոնոյան ՍԴ ենք դիմելու. մանդատներ վերցնել-չվերցնելու որոշումը պետք է լինի միասնական. Իշխան Սաղաթելյան Հետընտրական խնդիրների, հիասթափության և պայքարի շարունակականության մասին. Արմեն Մանվելյան Ես, Արշակ Կարապետյանս, պատրաստ եմ ցանկացած պայքարի հանուն Հայաստանի Հանրապետության Նվիրվում է ընտրակեղծարար Նիկոլին ու Վահագին. Էդմոն ՄարուքյանԵրբ վերահսկում են ոչ միայն արտադրական կարևոր գործոնները, այլ նաև սարդերի քանակը. «Փաստ»ՀՃԿ ղեկավար, ԶՈւ պահեստազորի փոխգնդապետ Արսեն Վարդանյանի հայտարարությունըԶՊՄԿ-ում արյունատվության ակցիաները վաղուց դարձել են կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության կարևոր նախաձեռնություններից մեկըՊԱՏՄՈՒԹՅԱՆ ԱՅՍ ՕՐԸ (9 հունիսի). Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում տեղի է ունեցել Եպիսկոպոսաց ժողով. «Փաստ»Պերովսկիտի առաջընթաց. Գիտնականները ստեղծել են պերովսկիտային արևային մարտկոց 26.25% արդյունավետությամբ և 24,000 ժամ կյանքի տևողությամբ Եթե ՔՊ-ի 8 պատգամավոր փոխի որոշումը, Փաշինյանը կկորցնի աթոռը. Նարեկ ԿարապետյանԱնհրաժեշտ է ընտրությունների արդյունքները վիճարկել ՍԴ-ում. «Հայաքվե» Պայմանագրային ճամպրուկը բացվել է, բայց գնորդը գաղտնի է. «Փաստ»Իսկ ողբերգությունն այն է, որ այդ նախկին-ներկա պայքարը չի ավարտվել և դեռ շարունակվում է. Էդմոն ՄարուքյանՍամվել Կարապետյանի գլխավոր արդյունքը Կհանգեցնի համապատասխան սիմետրիկ արձագանքի, այդ թվում՝ քաղաքական հարաբերություններում. «Փաստ»Նիկոլի համար մեծ պրոբլեմ կլինի, եթե ընդդիմությունը չվերցնի մանդատները, բայց վերցնելու են. Մարուքյան Ֆասթ Բանկն առաջարկում է գյուղատնտեսական վարկ պետական սուբսիդավորման ծրագրով Փորձությունների շեմին․ ինչու են Հայաստանի տնտեսության համար դժվար ամիսներ ուրվագծվում «Կարենս բարության մարմնացում էր». Կարեն Ավագյանն անմահացել է հոկտեմբերի 17-ին՝ Մարտակերտի և Մարտունու միջանկյալ հատվածում. «Փաստ»Փորձում ենք ապօրինի միջամտությունների արձանագրված հատվածների հետեւանքները չեղարկել. Գոհար ՄելոյանԿարգավորումներ՝ օտարերկրյա քաղաքացու կողմից Հայաստանի քաղաքացի համարվող և ՀՀ տարածքից դուրս բնակվող երեխայի որդեգրման գործընթացում. «Փաստ»«Եթե իշխանությունը վստահ էր իր հաջողության հարցում, ինչո՞ւ շտապեց 20-25 տոկոս հաշվարկի պարագայում հայտարարել իր հաղթանակի մասին». «Փաստ»Արձանագրված բացթողումները բավարար էին, որպեսզի ԲՀԿ-ն ստանար այն քվեները, որոնք անհրաժեշտ էին ընտրական շեմը հաղթահարելու համար. Իվետա Տոնոյան Պետությունները թուլանում են այն պահին, երբ ներսում թուլանում է իմաստի զգացումը. «Փաստ»Երբ թվերն սկսում են «քվեարկել» ընտրողի փոխարեն. «Փաստ»Պայքարը լինելու է երկարատև, դիրքային ու համակարգված. «Փաստ»Ոչ լեգիտիմ. հայտարարված թվերի ու իրականության սուր բախումը. «Փաստ»Ինչո՞ւ է ընտրելու իրավունք ունեցողների թիվը նվազել. «Փաստ»Հետընտրական ի՞նչ ընթացակարգեր են նախատեսված. «Փաստ»Դեռ ոչինչ վերջնական որոշված չէ. «Փաստ»Զանգվածային խախտումներ են եղել, այդ թվում՝ նաև անհամաչափ լուսաբանում, և «Հ1-ով ամենակեղտոտ արշավներն են արվել մեր դեմ»․ Էդմոն Մարուքյան8275 ավել ձայն որտեղի՞ց է ԿԸՀ֊ն նկարել և առանց տեղամասերում վերահաշվարկի է այս տարբերությունը ստացել. ՀՃՇՆիկո՛լ, ես քո էս արածը չե՛մ հանդուրժելու․ՊՆ նախկին նախարար Արշակ Կարապետյան«ՀայաՔվեի» թիմը` որպես «Ուժեղ Հայաստանի» վստահված անձինք, բազմաթիվ ընտրախախտումներ է արձանագրելՊարզ է չէ՞, թե ինչու էր բռնապետը գիշերը ճեպազրույց դրել այն ժամանակ, երբ ընտրատեղամասերից 80%-ում հաշվարկը դեռ չէր ավարտվել․ Աբրահամյան Զախարովան՝ Հայաստանի ընտրությունների մասին․ ընդդիմության նկատմամբ ճնշումներ և արտաքին միջամտություն ԲՀԿ–ի ձայները նվազեցվել են. Իվետա Տոնոյանը փաստեր է ներկայացրել ԲՀԿ նախընտրական շտաբի ներկայացուցիչների մամլո ասուլիսըՀունիսի 9-ին գազ չի լինի մի շարք հասցեներում Նեթանյահուն և Թրամփը հեռախոսազրույց են ունեցել «Ուժեղ Հայաստանը» կասկածի տակ է դնում ընտրությունների արդյունքները․ շտաբը հայտարարում է ճնշումների և խախտումների մասին «Ուժեղ Հայաստան» դաշինք. Ընտրություններն անցել են աննախադեպ ճնշումների պայմաններում Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը շարունակում է արդիականացնել իր տեխնիկական պարկը«ՀայաՔվեականները»` որպես «Ուժեղ Հայաստանի» վստահված անձինք, դիտարկեցին քվեարկության ընթացքը և վեր հանեցին բազմաթիվ ընտրախախտումներՔաղաքական անապատը. ուղերձս ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալԺողովուրդ ջան, շնորհակալ ենք ձեզանից. Նարեկ Կարապետյան