Մեկ օրում բացահայտվել է հանցագործության 100 դեպք Մյանմարի ավերիչ երկրաշարժի զոհերի թիվը գերազանցել է 2,700-ը Հայաստանում երկրաշարժ է տեղի ունեցել Գյումրիի և Փարաքարի ընտրատեղամասերում ընթանում է ձայների վերահաշվարկ, որին հետևում են նաև «ՀայաՔվեի» դիտորդները Ժամանակակից հայ փոքրակտավ արձակի նշանակալի դեմքերը. «Փաստ» Սա նույնիսկ կապիտուլյացիա էլ չէ, այլ հայ ժողովրդի շահերի բացահայտ դավաճանություն. «Փաստ» 36 ժամ ջուր չի լինի Ոչ ոք հավաքական պատասխանատվություն չի զգում. «Փաստ» «Երբեք չէր հանձնվում, ուներ շատ նպատակներ և երազանքներ». Դերենիկ Խաչատրյանն անմահացել է սեպտեմբերի 30-ին. «Փաստ» Նրա նկարներում հայրենի Ջիլիզայի և Լոռվա բնությունն է. տեղի ունեցավ գեղանկարիչ, 44-օրյա պատերազմի մասնակից Գոռ Հակոբյանի հետմահու ցուցահանդեսը. «Փաստ»
Flyone Armenia will start operating regular direct flights Yerevan-Moscow-Yerevan
With the permission of the Aviation Authorities of Armenia and the Russian Federation, FLYONE ARMENIA Airlines will launch regular direct flights Yerevan-Moscow-Yerevan since March 1st, 2022.
The first Yerevan-Moscow-Yerevan flight to Vnukovo International Airport is to be operated on March 1st. Afterwards there will be two flights a week, on Monday and Friday. The flights will be operated from "Zvartnots" International Airport with a convenient schedule at an affordable price for everyone.
All the tickets, but also additional services can be purchased from the website www.flyone.am or through the mobile application, available in the Google App or App Store, also all partner agencies.
About FLYONE Armenia
FLYONE Armenia (www.flyone.am) started its operations in 2021. On 27 October 2021, the Civil Aviation Authority of Armenia offered us the National Air Operator Certificate, assigning the IATA 3F code, which contains 2 characters, and ICAO FIE code- 3 characters.
The airline's fleet consists of Airbus A320 aircraft, on which we will operate both scheduled and charter flights. Each aircraft has 180 seats and meets all International Air Transport Association (IATA) and EASA safety standards. Also, in pandemic conditions, the aircraft is equipped with HEPA air filters, which remove 99.97% of viruses and bacteria.
FLYONE (www.flyone.eu) was launched in 2016 on the Republic of Moldova market and is currently one of the leaders in the aviation market there. FLYONE has received IOSA certification, the highest safety standard in operational management. As well, it has been ranked multiple times in 2018, 2019, and 2020 in the TOP 10 "Most punctual company" according to the EMEA (Europe, Middle East, and Africa) category.