Ես` որպես երկրի վարչապետ չեմ անի որևէ բան, որը հակասում է մեր երկրի և ժողովրդի շահերին. Իրակլի Ղարիբաշվիլի
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի խոսքով՝ այսօր ողջ աշխարհը կանգնած է մեծ մարտահրավերի առաջ։ Նրա խոսքով՝ այս իրավիճակում ցանկացած էմոցիա, ցանկացած չպլանավորված քայլ շատ խոցելի է։ «Ուզում եմ հիշեցնել բնակչությանը, բայց գիտեմ, որ մեր քաղաքացիների ճնշող մեծամասնությունը այդպես է մտածում և նրանք քաջ գիտակցում են սպառնալիքներն ու ռիսկերը, որոնք այսօր առկա են Եվրոպայի ողջ անվտանգության համակարգի համար։
Այսօր Եվրոպայում մեծ պատերազմ է ընթանում՝ Եվրոպայի ամենամեծ երկրում, ռմբակոծվում է Ուկրաինայի ամենամեծ նահանգում և մայրաքաղաքում։ Դա կասեցնելով՝ մենք այսօր տեսնում ենք, որ ոչ ոք, կոպիտ ասած, սանկցիաներն արդյունավետ միջոց չեն։ Ասենք նաև, թե ով է այսօր պատերազմում Ուկրաինայում, պատերազմի մեջ գտնվող ուկրաինացի զինվորը, ուկրաինական բանակը։ Այդ իսկ պատճառով պետք է հիշել, որ այսօր երկիրը և ամբողջ աշխարհը կանգնած են շատ մեծ մարտահրավերի առաջ։
«Այս իրավիճակում ցանկացած էմոցիա, ցանկացած չպլանավորված քայլ, չմտածված խոսք, գործողություն շատ ռիսկային է, և մենք՝ որպես իշխանություն, որը պատասխանատու է թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին քաղաքականության համար, բնականաբար, պատասխանատվության ենք ենթարկվելու, և մենք պատասխանատու ենք ամեն ինչի համար։ »,- ասել է Իրակլի Ղարիբաշվիլին։ Նա կրկնեց, որ որպես վարչապետ առաջնորդվելու է միայն երկրի ազգային շահերով։ «Իմ ելույթում ես իմ ուղերձում ասացի, որ ես՝ որպես իմ երկրի վարչապետ, չեմ անելու այնպիսի բան, որը հակասում է իմ երկրի, իմ ժողովրդի շահերին։
Ես կառաջնորդվեմ միմիայն ազգային շահերից ելնելով։ Մենք լավ հիշում ենք, թե ինչպես երկիրը կորցրեց նոր տարածքներ, ինչպես Սահակաշվիլին հանձնեց Կոդորին, որը որոշ ժամանակ առաջ սադրիչ կերպով անվանեց Վերին Աբխազիա, և հանձնեց Ախալգորին, 100-ից ավելի գյուղեր և մեր սեփական տարածքում վտարանդի մեր հազարավոր քաղաքացիների։
Պատերազմի հետևանքները շատ ծանր են, այն հանգեցրեց մեր բնիկ տարածքների ճանաչմանը և, որ ամենակարևորն է, այս ամենը, այս փորձանքը, այս ողբերգությունը ավարտվեց Ռուսաստանի օկուպացմամբ։ Ուզում եմ բոլորին ևս մեկ անգամ հիշեցնել, որ ռուսական բանակը լքեց մեր տարածքը 2007 թվականին և ընդամենը մի քանի ամսում այս անխոհեմ, անկանխատեսելի, զգացմունքային քաղաքականությունը և սադրանքներից խուսափելու անկարողությունը հանգեցրին պատերազմի և աղետի, երկրի կործանմանը։
Ի վերջո ով է ճնշվել, ընկերներ, ովքեր են ճնշվել, կրկին՝ մարդիկ, սովորական, հասարակ մարդիկ։ Այդ հասարակ մարդիկ, զինվորի ընտանիքի զավակներ, ովքեր իրենց զոհաբերեցին մեր երկրին, ճնշեցին ձեր երկիրը, ճնշեցին սերունդներին և ինչ արեցին քաղաքական գործիչները, շարունակեցին աշխատել Սահակաշվիլիի օրոք, շարունակեցին թալանել, ճնշել, խոշտանգել, բռնաբարել, սպանել, բիզնես, ունեցվածք»-ասել է Իրակլի Ղարիբաշվիլին։