Էմիսարների հայտնվելը վատ նշան է. Եվրամիությանը Բաքվից պետք է տարանցում և էներգակիրներ, իսկ Երևանից՝ միայն «ժողովրդավարություն». «Փաստ»
ritmeurasia.org-ը «Լիտվան Անդրկովկասում ճանապարհ է հարթում Եվրամիության համար» վերնագրով հոդվածում գրում է, որ վերջերս Լիտվայի նախագահ Նաուսեդան մեծ ուղևորություն է կատարել Անդրկովկաս։ Բաքվում նա Ադրբեջանի ղեկավար Իլհամ Ալիևի հետ քննարկել է տարածաշրջանի ընդհանուր իրավիճակը, ինչպես նաև տնտեսության, էներգետիկայի և տրանսպորտի ոլորտներում համագործակցության հարցեր։ Զրույցների ընթացքում անընդհատ շեշտվել է, որ խոսքը միայն երկկողմ համագործակցության մասին չէ։ Նաուսեդան իրեն ներկայացրել է որպես Եվրամիության բանագնաց և, համապատասխանաբար, Ալիևի հետ խոսել է այն ոլորտների մասին, որոնցում Ադրբեջանը կարող է համագործակցել ԵՄ-ի հետ։
Նաուսեդան համառորեն պնդել է, որ Բաքուն Վիլնյուսի «կարևոր գործընկերն է» Անդրկովկասում, և որ, ինչպես ասում են, «խաղաղությունը, կայունությունը և տնտեսական աճը համապատասխանում են ինչպես տարածաշրջանի երկրների, այնպես էլ Լիտվայի և, ընդհանուր առմամբ, ԵՄ-ի հավաքական շահերին»: Ադրբեջանում գտնվելու ժամանակ Լիտվայի ղեկավարը մշտապես խոսել է երկու երկրների միջև համագործակցության «ներուժի» մասին՝ չմոռանալով հիշեցնել, որ Բաքուն Արևել յան գործընկերության ձևաչափի անդամ է, որը կազմակերպվել է Արևմտյան բլոկի կողմից հետխորհրդային տարածքի երկրները Ռուսաստանից կտրելու նպատակով։ Բացի այդ, նրա կարծիքով, «ԵՄ-ի և Ադրբեջանի միջև ռազմավարական գործընկերությունը հատկապես կարևոր է՝ հաշվի առնելով ուկրաինական հակամարտությունը»։ Մասնավորապես, լիտվացին խոսուն կերպով նկարագրել է տրանսպորտի ոլորտում համագործակցության հեռանկարները, քանի որ «իր երկիրը լավ զարգացած ենթակառուցվածքներ ունի» և կարող է դիտվել որպես «դարպաս դեպի Եվրոպա»։
Միևնույն ժամանակ, Լիտվան, ըստ նրա, մեծապես շահագրգռված է ԵՄ-Կովկաս-Ասիա երկաթուղային միջանցքի նախագծի իրագործմամբ, որը, ըստ Նաուսեդայի, կարող է լավ «այլընտրանք» դառնալ Ասիայից դեպի Եվրոպա գոյություն ունեցող երթուղիներին։ Նրա հետ ժամանած լիտվական ընկերությունների ներկայացուցիչներն այցելել են Բաքվի նավահանգիստ և տեղում ուսումնասիրել դրա հնարավորությունները։ Բայց ևս մեկ անգամ հիշեցնենք, որ տվյալ դեպքում Լիտվան ներկայացրել է ողջ Եվրամիության շահերը, և բանակցությունների նպատակը, ի թիվս այլ բաների, եղել է շոշափել Ադրբեջանի տարանցման հնարավորությունները:
Այստեղ, ի դեպ, հարկ է նշել, որ ապրիլի վերջին գերմանական Hellmann Worldwide Logistics ընկերության ներկայացուցչությունն Ադրբեջանում հայտարարել է Չինաստանից ԵՄ գնացքի մեկնարկի մասին, որը տարանցիկ անցնելու է Անդրկովկասով։ Նախկինում այդ ընկերությունը բեռներ էր տեղափոխում Ռուսաստանով, սակայն հասկանալի պատճառներով որոշել է փոխել երթուղին։ Նշենք նաև, որ Նաուսեդայի՝ Բաքու ժամանելուն զուգահեռ անցկացվել է «Ադրբեջան-Եվրամիություն» գործարար համաժողովը։ Ելույթ ունենալով այս միջոցառման ժամանակ՝ Ադրբեջանի էկոնոմիկայի նախարար Միխայիլ Ջաբբարովը խոստացել է, որ իր երկիրը կշարունակի էներգառեսուրսների անխափան մատակարարումները ԵՄ շուկա, և որ արտահանվող նավթի ու գազի ծավալները կաճեն։
Նաուսեդան հույս է հայտնել, որ մի օր ադրբեջանական գազը կհասնի նաև Լիտվա։ Բաքվից մեկնելով՝ Նաուսեդան վայրէջք է կատարել Երևանում, որտեղ հանդիպել է իր հայ գործընկեր Վահագն Խաչատուրյանի հետ։ Նրա հետ զրույցում Նաուսեդան ասել է, որ Լիտվան աջակցում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը։ Լիտվայի ղեկավարը նաև վստահեցրել է, որ Վիլնյուսը «աջակցում է արդարադատության ոլորտում Հայաստանի կառավարության բարեփոխումներին» և, ընդհանուր առմամբ, Երևանին խորհուրդ է տալիս «ժողովրդավարական ճանապարհը, որը կբերի սոցիալ-տնտեսական զարգացման և բարգավաճման»։ Նաուսեդան հավելել է, որ իր այցը Հայաստան կոչված է ամրապնդելու երկկողմ հարաբերությունները, ինչի համար, ինչպես վստահեցրել է Լիտվայի նախագահը, գրեթե բառացի կրկնելով Բաքվի իր հռետորաբանությունը, կա «մեծ ներուժ»։ Տանտերերին հնարավորինս հանգստացնելու համար Նաուսեդան խոստացել է առավելագույն աջակցություն ցուցաբերել «Լեռնային Ղարաբաղում հայկական քրիստոնեական ժառանգության պահպանման հարցում»։ Իր հերթին Խաչատուրյանը հաստատել է երկկողմ հարաբերությունների խորացման իր շահագրգռվածությունը։
Ստացվում է, որ ԵՄին Բաքվից պետք է տարանցում և էներգակիրներ, իսկ Երևանից միայն «ժողովրդավարություն»: Հետաքրքիր է, որ Հայաստանի ընդդիմությունը Նաուսեդայի այցն ընդունել է որպես «քաղաքակիրթ Եվրոպայի» ներկայացուցչին ուղղակիորեն դիմելու առիթ։ Լիտվայի նախագահի ժամանման օրը Երևանում տեղի է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով հանրահավաք, որի մասնակիցները շարժվել են դեպի Խաչատուրյանի նստավայր։ «Այնտեղ կլինի Լիտվայի նախագահը։ Մենք կհայտարարենք մեր դիրքորոշումը, կպատմենք ողջ աշխարհին խաբող ներկայիս ղեկավարության մասին»,- հայտարարել է ընդդիմադիր պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը։ Ռուսաստանի համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող տարածաշրջանում լիտվացի էմիսարների հայտնվելը վատ նշան է Մոսկվայի համար՝ հաշվի առնելով դրա պատմական օրինակները։ Բավական է հիշել, որ լիտվացիներն էին 2013-2014 թվականներին մեծ ջանքեր գործադրել Ուկրաինայում ռեժիմը կտրուկ հակառուսականի փոխելու համար։