Ուժերի նուրբ հավասարակշռության խախտումը մեծացնում է լարվածությունը տարածաշրջանում. հնարավո՞ր է խաղաղություն առանց Ռուսաստանի. «Փաստ» Հայաստանը պետք է ընտրի աթոռը՝ «եվրոպակա՞ն», թե՞ «ռուսական». «Փաստ» «Իրար շատ ենք սիրել, այդ սերը չի պակասել, միայն ավելացել է, ապրում եմ այն մտքով, որ մի օր կհանդիպեմ իրեն երկնքում». ավագ սերժանտ Վիգեն Ավագյանն անմահացել է 2022 թ. սեպտեմբերի 13-ին Վերին Շորժայում. «Փաստ» «Այս փաստաթուղթը միջազգային բոլոր նորմերին հակառակ է, այն համաձայնեցվել կամ պարտադրվել է ուժի կիրառման սպառնալիքի միջոցով». «Փաստ» Բառի իսկական ու փոխաբերական իմաստով աղմուկի տողատակերը. «Փաստ» Քաղաքական ցուգցվանգի ու ցայտնոտի հետևանքները. «Փաստ» Ո՞րն է ընտրելու Հայաստանը՝ «ուրվական երազանքնե՞ր», թե՞ իրական հնարավորություններ. «Փաստ» 2026 թվականին նախատեսվում է ունենալ դպրոցի 26 գործուղված տնօրեն, նրանց կտրվի լրավճար. բյուջեի եկող տարվա լրացուցիչ ծախսը՝ 52 մլն դրամ. «Փաստ» Դուք ուրիշ հերոսի անուն չգիտե՞ք. ինչու է լարված ՀՖՖ նախագահը. «Փաստ» Ռուսաստանում Արցախի ներկայացուցչությունը դադարեցրել է գործունեությունը. «Փաստ»
Հայաստանին աղետ է սպառնում. մեր բնակչության 70 տոկոսն ապրում է Ռուսաստանի հաշվին. Նաիրի Սարգսյան
Ռուսաստան-Արևմուտք հակամարտության ողջ ընթացքում Ռուսաստանը կրում է արևմտյան պատժամիջոցների ծանր հետևանքները. այդ պատժամիջոցների ցանկը պարբերաբար Արևմուտքը թարմացնում է և լրացնում նորերով։ Արդեն տևական ժամանակ է՝ քննարկվում է նաև արևմտյան պատժամիջոցներին՝ Հայաստանի միանալու հարցը, ավելին, վերջերս հրապարակում եղավ առ այն, որ ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի ԱՄՆ կատարած այցի շրջանակներում Վաշինգտոնում քննարկվել է նաև հակառուսական պատժամիջոցների շրջանցումը կանխելու հարցը, և Երևանին պարտադրել են միանալ հակառուսական պատժամիջոցներին։ Հարցը քննարկվել է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և ԱՄՆ ֆինանսների փոխնախարար Ուոլլի Ադեյեմոյի հանդիպման ժամանակ, և օրակարգային է եղել նաև ԱՄՆ առևտրի նախարարի օգնական Թեա Քենդելլի մի քանի օր առաջ Երևան կատարած այցի շրջանակներում: Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանը համարվում է Հայաստանի առևտրային թիվ մեկ գործընկերը, Հայաստանի առևտրաշրջանառության 70 տոկոսը բաժին է ընկնում ՌԴ և ԵԱՏՄ երկրներին։
168 TV-ի «Ռեվյու» հաղորդաշարի եթերում Աուդիտորների պալատի նախագահ Նաիրի Սարգսյանը, խոսելով արևմտյան այդ պատժամիջոցներին միանալու հետևանքների մասին, ընդգծեց.
«Ռուսաստանը հաստատ մեր լավ բարեկամը չէ, բայց, միևնույն ժամանակ, հաստատ Արևմուտքի հետ համեմատելի բարեկամ էլ չէ։ Եթե Հայաստան փոխանցվող տրանսֆերտների գերակշռող մասը գալիս է հենց Ռուսաստանից, ապա կարելի է ասել, որ Հայաստանի բնակչության 70 տոկոսն ու ավելին ապրում է Ռուսաստանի հաշվին։ Կարծում եմ՝ այս Կառավարությունն անելու է հերթական քայլը և հրաժարվելու է Ռուսաստանից, իսկ այդ դեպքում Հայաստանին աղետ է սպառնում»,- ասաց Սարգսյանը։
Ըստ նրա՝ Ռուսաստանն ունի Հայաստանի ունեցածից շատ ավելի բերրի հողեր և կարող է ստանալ այն գյուղմթերքի ծավալը, որը ներմուծում է Հայաստանից, ինչը շատ հաճախ թույլատրում էր իր քաղաքական շահն առաջ տանելու համար։
«Փոխարենը՝ Արևմուտքը Հայաստանին տալիս է դրամաշնորհներ, որոնցով արգելում է Հայաստանից ապրանքի արտահանումն իր երկիր։ Ստացվում է՝ մեզ փող են տալիս, որ մենք հետո այդ փողը տանք իրենց և իրենց երկրից ներմուծում իրականացնենք, մինչդեռ Ռուսաստանը մեզ չի արգելում արտահանումը։ Հաջորդ փուլով Հայաստանի սննդի արդյունաբերությամբ զբաղվող գործարանները կփակվեն, որովհետև չեն ունենա արտահանման շուկա, և դա հետագայում չի կարող լինել թուրքականը, քանզի Արևմտյան Հայաստանի տարածքում բացված գործարաններին Թուրքիան տրամադրում է վարկերի սուբսիդավորում, գործարանները Հայաստանի գործարանների հետ համեմատած՝ ունեն մրցակցային շատ լավ պայմաններ։ Ստացվում է՝ մեր տնտեսությունը կանգնում է, և մենք դառնում ենք չարչի ժողովուրդ՝ ավելացնելով արտագաղթը»,- ասաց Նաիրի Սարգսյանը։
Հարցազրույցի մանրամասները՝ տեսանյութում։
Երևանի սրտում այսօր բազմաթիվ մեր հայրենակիցներ, ովքեր Արցախից են տեղափոխվել Հայաստան, մասնակցում էին հանրահավաքի, որտեղ նրանց կողքին կանգնած էինք նաև մենք` երիտասարդներսՆեթանյահուն «Մոսադ»-ին գաղտնի հանձնարարական է տվել. գտնել երկրներ, որոնք կհամաձայնեն ընդունել Գազայից տեղահանվելիք պաղեստինցիներին. AxiosԻրանի հետ կարող են վատ բաներ պատահել, եթե ԱՄՆ-ի հետ համաձայնության չգա. Թրամփ Եթե Հայաստանի Հանրապետությունը սատար չկանգնի Արցախից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներին, ապա մենք կկանգնենք շատ վտանգավոր ջրբաժանի առջևՇերի «If I Could Turn Back Time» տեսահոլովակի հագուստը վաճառվել է 162,000 դոլարով Ռոմանոն արձագանքել է Ռոնալդուի և Մեսսիի՝ «Ինտեր Մայամի»-ում միասին հանդես գալու տեղեկությանը Շատ կարևոր է, որ գյումրեցիներն ու փարաքարցիները մասնակցեն ընտրություններին. Ցոլակ ԱկոպյանԹաիլանդում հզոր երկրաշարժից հետո գրանցվել է 77 հետցնցում Ռուսաստանն ակտիվանում է Հարավային Կովկասում Գյումրու քաղաքապետի ԺՊ-ն վարչական ռեսուրս է կիրառում. Արամ Պետրոսյան«Նախկին ՔՊ-ական չի լինում». վատ բեմադրություն՝ Աղազարյանի և ՔՊ-ի մասնակցությամբ «Գյումրիի երիտասարդությունն ավանդույթների պաշտպանության գործում. լայնածավալ ակցիա ընդդեմ եվրաինտեգրմանը»Բիզնեսի դեմքը. Բակուր Մելքոնյան Գնացե´ք ընտրության, խախտում տեսնելիս ահազանգեք «ՀայաՔվեին». Ավետիք ՉալաբյանԱրա Աբրահամյանին առանց պատճառաբանության ժամեր շարունակ պահել են «Զվարթնոցում» Գյումրիում ՔՊ-ն «լռության օրը» հակաքարոզչություն է անում ԶՊՄԿ-ի սոցիալական ծրագրերի շրջանակում Աճանանի մի քանի ընտանիք ջերմոցային տնտեսություն է հիմնել Արեգակնային էներգիայի ճիշտ կառավարումն օգտակար է բնության համար Եվս մեկ հագուստ տղամարդկանցից՝ կանանց համար. «Փաստ»«Հայաքվե» ազգային քաղաքացիական միավորման Գորիսի գրասենյակը ս․ թ․ ապրիլի 4-ին կազմակերպում է վարչական հարցերով անվճար իրավական խորհրդատվությունԶՊՄԿ-ն մշտապես կանգնած է մշակույթի կողքին՝ աջակցելով արվեստի զարգացմանը և Սյունիքի մշակութային ժառանգության պահպանմանը ՊԱՏՄՈՒԹՅԱՆ ԱՅՍ ՕՐԸ (29 ՄԱՐՏԻ). Աշխարհում առաջին անգամ ընդունվել է օրենք ծխախոտի օգտագործման սահմանափակումների մասին. «Փաստ»«ՀայաՔվեն» Գյումրիում և Փարաքարում ամենամեծ դիտորդական կազմակերպությունն է. Արմեն ՄանվելյանՈւժերի նուրբ հավասարակշռության խախտումը մեծացնում է լարվածությունը տարածաշրջանում. հնարավո՞ր է խաղաղություն առանց Ռուսաստանի. «Փաստ»Իշխող ուժի թեկնածուից դժգոհ եմ. գյումրեցիՊետք է սթափվել, ամեն ինչ մի կողմ դնել ու կենտրոնանալ Հայաստանի անվտանգության հարցերի վրա. Մհեր ԱվետիսյանՀայաստանը պետք է ընտրի աթոռը՝ «եվրոպակա՞ն», թե՞ «ռուսական». «Փաստ»«Իրար շատ ենք սիրել, այդ սերը չի պակասել, միայն ավելացել է, ապրում եմ այն մտքով, որ մի օր կհանդիպեմ իրեն երկնքում». ավագ սերժանտ Վիգեն Ավագյանն անմահացել է 2022 թ. սեպտեմբերի 13-ին Վերին Շորժայում. «Փաստ»«Այս փաստաթուղթը միջազգային բոլոր նորմերին հակառակ է, այն համաձայնեցվել կամ պարտադրվել է ուժի կիրառման սպառնալիքի միջոցով». «Փաստ»Պարի արվեստի տոն՝ մշակույթի նվիրյալների մասնակցությամբԲառի իսկական ու փոխաբերական իմաստով աղմուկի տողատակերը. «Փաստ»Քաղաքական ցուգցվանգի ու ցայտնոտի հետևանքները. «Փաստ»Ո՞րն է ընտրելու Հայաստանը՝ «ուրվական երազանքնե՞ր», թե՞ իրական հնարավորություններ. «Փաստ»2026 թվականին նախատեսվում է ունենալ դպրոցի 26 գործուղված տնօրեն, նրանց կտրվի լրավճար. բյուջեի եկող տարվա լրացուցիչ ծախսը՝ 52 մլն դրամ. «Փաստ»Դուք ուրիշ հերոսի անուն չգիտե՞ք. ինչու է լարված ՀՖՖ նախագահը. «Փաստ»Ռուսաստանում Արցախի ներկայացուցչությունը դադարեցրել է գործունեությունը. «Փաստ»Հայաստանցիների նյարդերն այլևս չեն քայքայվի՞ առաքանիները ժամանակին ստանալու առումով. «Փաստ»Ովքե՞ր են հետևելու Գյումրիում և Փարաքարում տեղի ունենալիք ընտրություններին. «Փաստ»Դոլարի ու եվրոյի փոխարժեքները նվազել են Ավելի քան 50 մլն դրամ հափշտակելու մեջ մեղադրվող մանկապարտեզի տնօրենի ու նրան օժանդակած 4 անձանց վերաբերյալ նախաքննությունն ավարտվել էԹրամփի նոր մաքսատուրքերից շահում է Tesla-ն Հանդիպում՝ Արտաշատի տարածաշրջանի հայրենակիցների հետ․ Նաիրի ՍարգսյանԱՄՆ-ի հետ խոր կապերի դարաշրջանն ավարտված է. Կանադայի վարչապետ Սիրելի' գյումրեցիներ, կոչ ենք անում առավելագույն ակտիվ մասնակցություն ցուցաբերել Գյումրու ընտրություններին․ Նաիրի Սարգսյան Կայացել է Պուտին-Էրդողան հեռախոսազրույց. վերջինս առաջարկել է Ուկրաինայի հարցով բանակցություններ կազմակերպելՀզորության և էլեգանտության սիմֆոնիա. Aston Martin-ը ներկայացրել է նոր Vanquish Volante-ն (լուսանկարներ)Ուժեղ երկրաշարժը խnւճապ է առաջացրել Բանգկոկում, Թաիլանդի օդանավակայանները դադարեցրել են աշխատանքըՄեգան Ֆոքսը լույս աշխարհ է բերել 4-րդ երեխային «Եվրասիան» Մոսկվայում հավաքել է Եվրասիայի երկրներից պատմության ուսուցիչներին միջազգային «Պատմական ճշմարտություն» ֆորումին1868-ին էլ ծաղրում էին Ալյասկայի գնումը. Պուտինը կարծում է Գրենլանդիայի նկատմամբ ԱՄՆ-ի նկրտումներին անլուրջ վերաբերվելը խելացի չէ