Պարզապես լավ է ապրել առանց պատերազմի, առանց հայրենիքը պաշտպանելու, առանց շեղվելու այնպիսի տհաճ ու թանկ բաների վրա, ինչպիսին է սեփական պետությունը։ Ապրել, ծիրանի առևտուր անել, գինի ու կոնյակ պատրաստել, խորոված ուտել, զբոսաշրջիկներին իրենց հայրենի սարերով պտտել... Ղարաբաղը պետք չէ, Հայաստանը պետք չէ, բնականաբար, Ռուսաստանի հետ բարեկամությունը պետք չէ, պետք է ավելի պարզ լինել... Հիանալի գաղափար է, բայց դրա իրականացումն այնքան հաճելի չի լինի, որքան պատկերացնում են Փաշինյանի կողմնակիցները։ Վերցնենք Թուրքիան, որի հետ Հայաստանի ղեկավարներն այդքան հեշտությամբ և ուրախությամբ որոշել են հաշտվել։ Թուրքիան պարզապես տարածաշրջանային խոշոր տերություն չէ և ոչ էլ միայն Ադրբեջանի մերձավոր դաշնակիցն ու հովանավորը։
Թուրքիան չի ընդունել իր մեղքը 1915 թվականին Հայոց ցեղասպանության համար և չի էլ պատրաստվում դա անել ապագայում։ Թուրքիան (առնվազն ամենահայտնի թուրք քաղաքական գործիչները, ներառյալ՝ նախագահը) պաշտոնապես է հանդես եկել հայկական պետության լուծարման օգտին։ Եվ նա հաճույքով կվերացնի այն, հենց որ նման հնարավորություն ստանա։ Այն իրավիճակում, երբ մի կողմից՝ սահմանը բաց է, իսկ մյուս կողմից՝ ռուսներին վտարել են, անհասկանալի է, թե ո՞վ և ինչպե՞ս կարող է թուրքերին արգելել դա անել։ ՄԱԿ-ը մատը թափ կտա՞, Միացյալ Նահանգները կասի՞ մի արեք, արդյոք ֆրանսիացիները կուղարկե՞ն իրենց զինվորներին ու լեգեոնականներին՝ պաշտպանելու Շառլ Ազնավուրի հեռավոր հայրենիքը: Երևի թե միայն Իրանը զորքեր ուղարկի իր առևտրային ուղիները պաշտպանելու համար...
Այո, միգուցե նման իրավիճակում Իրանը կմնա հայերի միակ հույսը, քանի որ Ռուսաստանն այլևս չի կարողանա միջամտել իրավիճակին և, ըստ երևույթին, չի էլ ցանկանա: Այնուամենայնիվ, Ռուսաստանը, ցավոք, չի կարող ուղղակի երես թեքել Անդրկովկասից։ Միայն մեկ, բայց բոլորի համար հասկանալի փաստարկ՝ հօգուտ այն բանի, որ դեռ պետք է զբաղվել հայկական խնդիրներով: Եթե, փաստորեն, ամեն ինչ ընթանա վատագույն սցենարով, ո՞ւր կգնան հայ փախստականները։ Իհարկե, հիմնականում Վրաստանի տարածքով Ռուսաստան՝ մեքենայով, ինքնաթիռներում բավարար տեղեր չեն լինի: Շատ ավելի քիչ քանակ կգնա Ֆրանսիա։ Դեպի Իրան ևս, չնայած նա մոտ է, բայց քիչ կգնան... Այս ամենը միայն նշանակում է, որ թեև Ռուսաստանը կարող է էմոցիոնալ կերպով ասել՝ «արա այն, ինչ ուզում ես», սակայն ռացիոնալ կերպով ստիպված կլինի սեփական հանգստության համար փրկել Հայաստանը...
Բայց դա անել բուն Հայաստանի ղեկավարության կամքին հակառակ՝ շատ ու շատ դժվար կլինի, անգամ հնարավոր է, որ ՄԱԿ-ը մատ թափ տա ոչ թե թուրքերի, այլ ռուսների վրա կամ նույնիսկ բղավի «ռուսական ագրեսիայի» մասին։ Խելացի մարդիկ սովորում են ուրիշների սխալներից՝ փորձելով չկրկնել դրանք։ Հայկական օրինակը մեզ շատ բան ունի սովորեցնելու, բայց ոչ թե միջազգային հարաբերությունների, այլ ներքաղաքական կյանքի իմաստով։ Ահա ամենակարևոր դասը. ոչ մի «բարեփոխիչ» էլ չի լինում։ «Բարեփոխիչը» միշտ թշնամու օգնականն է սեփական ժողովրդին նվաստացնելու և կոտորելու հարցում։ Չի կարող լինել նորմալ ու խաղաղ կյանք, եթե Հայրենիքը բավականաչափ ուժեղ և պաշտպանված չէ, այսինքն՝ առաջին հերթին պետք են ինքնաթիռներ, դրոններ, տանկեր, ռումբեր, հրթիռներ, պատրաստված զինվորներ, իսկ գինին, խորովածն ու բարգավաճումը գալիս են հետո։
Չորս տարի անց. ուկրաինական պատերազմը` որպես տրանսֆորմացիայի կատալիզատոր. «Փաստ»«Դարձ ի շրջանս յուր». ի՞նչ է կատարվում անշարժ գույքի շուկայում արհեստական «բումից» հետո. «Փաստ»«Ժողովրդին պատերազմով վախեցնելով, Ադրբեջանի հետ համագործակցելով, «խաղաղության» քարոզ անելով՝ փորձելու են ինչ-որ արդյունք ստանալ». «Փաստ»Ո՞ր դեպքում ՔԿՀ ծառայողը հավելավճար ստանալու իրավունք ձեռք չի բերի. նախագիծ. «Փաստ»Արդյո՞ք ավելի սանձարձակ կդառնա պատերազմը Եկեղեցու դեմ. «Փաստ»Վահագն Խաչատուրյանն ինչ-որ բա՞ն է ակնարկում Նիկոլ Փաշինյանին. «Փաստ»Հանրությունը հերքում է ԿԳՄՍՆ-ի «հերքումը». «Փաստ»Ո՛չ քայլ են անում, ո՛չ էլ վերջնական պատասխան տալիս. «Փաստ»Դոլարն ու եվրոն շարունակում են էժանանալ ՔՊ-ի հետ համագործակցության ոչ մի եզր այլևս չունենք. Վստահ եմ՝ մենք հաջորդ խորհրդարանում հաստատ լինելու ենք. Էդմոն ՄարուքյանՄեր երկրում՝ հազարավոր մարդիկ կանգնած են այս խնդրի առաջ․ Նարեկ ԿարապետյանԵՄ-ում չեն կարողացել համաձայնեցնել հակառուսական պատժամիջոցների 20-րդ փաթեթը Ռուսաստանը մշակում է նոր հիպերձայնային զենք, հայտնել են Գլխավոր շտաբում Amazon-ը դարձել է ԱՄՆ ամենամեծ ընկերությունը տարեկան հասույթի գծով՝ առաջ անցնելով Walmart-իցԱջափնյակում տեղի ունեցած միջադեպով քրեական վարույթի շրջանակում 1 անձի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվելՄակրոնը մայիսի 4-ին երկօրյա այցով կլինի Հայաստանում Versace-ն ներկայացնում է Pivot պայուսակը. 3,300 դոլար արժողությամբ դասական պայուսակի նոր մեկնաբանությունըՓաշինյանը գրեթե ամեն օր ֆեյսբուքով սրտիկ է ցույց տալիս, ձեզ վերագրո՞ւմ եքՈչ ոք չի կարող չեղարկել Արցախյան նոր շարժման հնարավորությունը. Աննա ԿոստանյանՆորարար տեխնոլոգիաներով ուժեղացող Հայաստան. Ուժեղ ՀայաստանԱՄՆ-ը 3 օրում 68 ռшզմական բեռնատար ինքնաթիռ է տեղափոխել Մերձավոր Արևելք Մեզ ինչպիսի՞ ղեկավար է պետք․ հարցում Տավուշի մարզումԻրենց մեծ պարգևավճարներ, իսկ թոշակառուն ծախսելու տեղ չունի՞ և ծախսելու ձևը չգիտի՞«40 տարեկանում մայրանում եմ, անհամբեր սպասում եմ, թե երբ եմ նրան տեսնելու». Լիլի ՄորտոՃապոնիան մտադիր է խաղաղության պայմանագիր կնքել Ռուսաստանի հետ. Ճապոնիայի վարչապետՄենք մտածում էինք` լավ է կանգնած մեռնել, քան ծնկած ապրել Ադրբեջանի կազմում․ «Համահայկական ճակատ» ՇարժումԹրամփը դիտարկում է Իրանի միջուկային օբյեկտներին խոշոր hարված hասցնելու հնարավորությունը. ABC NEWSՖուտբոլիստները պայքարում էին մեկը մյուսի համար. «Նոա»-ի գլխավոր մարզիչ Մեր ուժերը պետք է համադրենք գաղափարակից այլ կառույցների հետ և լինենք միասնական․ Ավետիք ՉալաբյանԱմեն ջանք գործադրելու ենք մեր ժողովրդի՝ Արցախ վերադառնալու և ինքնորոշման անքակտելի իրավունքները լիարժեքորեն իրացնելու համար. Արցախի ԱԺ ՀՀ բանկային համակարգի «առեղծվածը» և առաջարկվող լուծումները. Միքայել ՄելքումյանՓետրվարի 25-ին Նարեկ Կարապետյանը երիտասարդների հետ հանդիպում կունենա. «Ուժեղ Հայաստան» Զինվորական ծառայությունը դարձնելու ենք գրավիչ և պատվաբեր․ Ավետիք ՔերոբյանՊատվիրե՛ք IDBank-ի Arca Classic քարտ և օգտվե՛ք մինչև 2% հետվճարի հնարավորությունից IDBank-ն ամփոփեց IDsalary-ի շրջանակում անցկացվող խաղարկությունը․ 55 հաջողակները ստացան իրենց նվերները Թրամփը ծաղրել է Փաշինյանին ու Ալիևին Հայաստանում ընդդիմադիր լինելը վտանգավոր է կյանքի և առողջության համար Իշխանության մաս կազմելուն պես մեկնարկելու ենք թոշակների 50% բարձրացման գործընթացը․ Հրայր ԿամենդատյանՓաշինյանի իշխանությունը իրական քայլ չի արել հայ գերիներին վերադարձնելու համար․ Արեգ ՍավգուլյանՊոպուլիզմով ընտրություն չեն հաղթում՝ հանրությանը պետք են իրագործելի լուծումներ․ Նաիրի Սարգսյան Բա, Բայդենի խորուրդը ի՞նչ եղավ. Մհեր ԱվետիսյանԹե բա՝ «դեռևս անհայտ պայմաններում Հայաստան են ժամանել ադրբեջանցիներ». Էդմոն ՄարուքյանՓետրվարի 19-ին Կապանի «Սյունիք» ֆուտբոլային ակումբը հուշագիր-համաձայնագիր կնքեց մարզի խոշոր ձեռնարկություններից մեկի՝ «Աժդանակ» ՍՊԸ-ի հետՓաշինյանին միացած տիրադավների շարքերը պակասում են Ռուսաստանում հեշտացնում են բնակարաններում արև ային մարտկոցների տեղադրումը «ՀայաՔվեն» հաստատակամ է Արցախը երբևէ դարձյալ հայկականացնելու առաքելության հարցումՀայը տարբեր փուլերում իր խելամիտ և ռացիոնալ որոշումը կայացրել է, և մեր հավաքական ճակատագրի հարցը կրկին կախված է մեր սկզբունքային դիրքորոշումներից․ Աբրահամյան «ՀայաՔվե» միավորումը տարածքային գրասենյակ բացեց Արարատի մարզի Մասիս համայնքումԲաքվում հայ են դատում, Երևանում իշխանությունները դիսկոտեկ են անում և զվարճանում․ Մենուա ՍողոմոնյանUcom-ը և Hero House Yerevan-ը կշարունակեն համագործակցել