Երևան, 10.Հունիս.2026,
00
:
00
ՄԵՆՅՈՒ
Նիկոլները երբեք ժողովրդավարական ճանապարհով չեն հրաժարվի իշխանությունից․ Մետաքսե Հակոբյան Հունիսի 14-ին կունենանք իդեալական տվյալներ. այո՛, տեխնիկական սխալներ եղել են. ԿԸՀ նախագահ Հայաստանում ընտրություններն անցել են աննախադեպ ճնշnւմների ներքո. Զախարովա ԵՄ-ում տրամադրված են պшտերազմի, այլ ոչ թե խաղաղության. Պեսկով Պայմանագրային ճամպրուկը բացվել է, բայց գնորդը գաղտնի է. «Փաստ» Կհանգեցնի համապատասխան սիմետրիկ արձագանքի, այդ թվում՝ քաղաքական հարաբերություններում. «Փաստ» «Կարենս բարության մարմնացում էր». Կարեն Ավագյանն անմահացել է հոկտեմբերի 17-ին՝ Մարտակերտի և Մարտունու միջանկյալ հատվածում. «Փաստ» Կարգավորումներ՝ օտարերկրյա քաղաքացու կողմից Հայաստանի քաղաքացի համարվող և ՀՀ տարածքից դուրս բնակվող երեխայի որդեգրման գործընթացում. «Փաստ» «Եթե իշխանությունը վստահ էր իր հաջողության հարցում, ինչո՞ւ շտապեց 20-25 տոկոս հաշվարկի պարագայում հայտարարել իր հաղթանակի մասին». «Փաստ» Պետությունները թուլանում են այն պահին, երբ ներսում թուլանում է իմաստի զգացումը. «Փաստ»


Он вступил в соревнование с самим собой: «Паст»

Վերլուծական

Никол Пашинян, как известно, стал чрезмерно активен в социальных сетях. Не то чтобы до сих пор он был пассивным, но в последнее время он действительно стал сверхактивным. Видео за видео, пост за постом, а посты с такой ложью и манипуляциями, что и не говорить. Он вступил в соревнование с самим собой. Рекорд за рекордом. Накануне, например, вспомнил о Киранце, точнее, о сдаче врагу армянских территорий, непосредственно прилегающих к этому приграничному населенному пункту Армении, по его личной прихоти. Была «заведена та же пластина о том, что в Киранце мы не сдали суверенную территорию РА».

Кто и как определил такую «суверенную территорию РА», к сожалению, также известно. Никол Пашинян сделал это... основываясь на каких то энциклопедиях, на какой то Алма-Атинской декларации. Что ж, определять границу и территорию с помощью энциклопедии - такая ерунда, что разумные специалисты, понимающие все это, упадут в обморок от смеха, а армянские специалисты, наверное, должны плакать, потому что это сама по себе трагедия. В Алма-Атинской декларации вообще не указывается ни одна карта. В целом, эта декларация не о межгосударственных границах, а о формировании структуры сотрудничества независимых стран распавшегося СССР. То, что это бесполезный документ в вопросе урегулирования какого-либо конфликта на территории бывшего СССР, определения границы между двумя странами бывшего СССР, можно спокойно обосновать той очевидной реальностью, что до сих пор в случае какого-либо конфликта или урегулирования межгосударственных отношений эта декларация не упоминалась.

Более того, нескольким десяткам иностранных посредников, занятых урегулированием Арцахского конфликта, и экспертам, в десять раз лучше разбирающимся в проблеме, чем Пашинян, и в голову не приходило предлагать подобную чушь. Но Пашинян взял и, основываясь на этой декларации, к большой радости Анкары, Баку, в целом, преступных турецких и азербайджанских властей, одним движением пера подарил врагу освобожденные армянские территории ценой крови и жизней многих достойных сынов армянского народа. И не только в Киранце. Напомнить дорогу Горис-Капан или Шурнух, Ишханасар, переданный врагу властью Пашиняна, или Черное озеро, высоты близ Джермука, или Сотк? Другими словами, на каком основании Пашинян отдал территории Армении врагу во всех этих случаях? Как это получается, что он отдает и отдает территории, но когда дело доходит до защиты и восстановления интересов и территориальной целостности Армении, он сразу же заученно говорит: «Мы ничего не будем делать военным путем».

То есть, явно намекает врагу, что тот может пойти все дальше и дальше, захватывать все новые и новые территории, все равно Пашинян и его ГД не будут сопротивляться. Или, в связи с Киранцем, он снова вспомнил о «документах кадастра», то есть свидетельствах о собственности граждан Армении на тех территориях, которые он отдал врагу, вывел подразделения армии Армении с десятилетиями защищенных и укрепленных позиций, также подарив их азербайджанским агрессорам, которые уже в непосредственной близости от того же Киранца сформировали военную базу, вооруженную до зубов.  Что ж, точно не с добрыми намерениями. Пашинян говорит о кадастровых свидетельствах: «Мы долгое время занимались изучением их де-юре оснований, и не было найдено ничего, что дало бы нам основания полагать, что они были выданы незаконно». Во-первых, что значит предполагать? Это говорит глава государства? Основание распоряжаться собственностью человека на основе предположения считаешь необоснованным?

Во-вторых, что означает, что эти сертификаты были выданы незаконно? Люди сами, сидя в своих домах, написали «кадастровую бумагу» примитивным способом? Конечно, нет. Соответствующая структура выдала эти сертификаты после внесения соответствующих государственных пошлин и платежей. Это вообще не проблема гражданина. Следовательно, никто не имеет права отнимать у него законные основания его права собственности, не говоря уже о самой собственности. Но, считая все это мелочью, Пашинян говорит такую ложь, которая вызвала бы смех не только «варенной курицы, но и курицы, находящиеся в гриле». Он говорит: «...Кстати, в Киранце никто никого не запугивал, у нас был прямой, честный разговор без хитростей и маски. Часть этого, к тому же, произошла в прямом эфире». Да, мы помним эти «прямые эфиры», особенно в период с 20 по 27 апреля этого года. Мы помним те прямые эфиры, когда тысячи (без преувеличения) полицейских, полицейских войск, «бригады» красных и черных беретов непосредственно окружили Киранц и Воскепар.

Мы помним, как нападали на людей, избивали, запугивали, арестовывали, как некоторые местные из «Еркрапа» наезжали на людей на машине. Мы также помним нападение «черных беретов» 26 апреля. И, типо, «мы не запугивали». Они не запугивали, просто подвергали террору в течение нескольких недель, в том числе при активном участии тогдашнего министра внутренних дел, губернатора и остальных «николовцев». И, типо «мы не запугивали». Серезно? Возможно, это другой Никол Пашинян пошел в Воскепар и Киранц и запугал армянский народ тем, что если сегодня, прямо сейчас, мы не отдадим территории, через неделю Турция, Азербайджан и Россия нападут. Трудно однозначно сказать, почему Пашинян вспомнил о сдаче врагу Киранца и армянских земель под самым жестоким давлением, чтобы оправдать все это, представившись «белым и пушистым».

Возможно, в скором времени он собирается сделать новые «Киранцы» для Армении.  И еще, на фоне всего этого Пашинян пишет: «...На оскобления не буду отвечать оскорблениями, и, как христианин, заранее прощаю тех, кто делает подобные заметки». Пашинян думает, что все так же бездельничают, как и он, чтобы быть в социальных сетях днем и ночью. Он еще и в курсе тех, кто реагирует на нецензурную лексику в Facebook. Если бы знал, сколько людей не заходят в социальные сети, сколько заходят, но не хотят видеть его имя и фото? Но. Самое важное: эти люди могут говорить о его прощении. Но этого точно не будет. Ну, может быть, за исключением его журналиста, который на какое-то время стал «оппозиционером», и еще нескольких. Вы понимаете, что не может быть никакого прощения Пашиняну за все, что он сделал. Сколько бы не соблюдали христианские ценности. В природе нет ничего подобного, тем более, когда перешли точку невозврата прощения о помиловании.

Подробности в сегодняшнем выпуске ежедневной газеты «Паст»

 

Նոր ընտրակեղծիքներն եկան. Էդմոն ՄարուքյանՏարադրամի փոխարժեքները հունիսի 10-ին Նիկոլները երբեք ժողովրդավարական ճանապարհով չեն հրաժարվի իշխանությունից․ Մետաքսե Հակոբյան Հունիսի 14-ին կունենանք իդեալական տվյալներ. այո՛, տեխնիկական սխալներ եղել են. ԿԸՀ նախագահ Ես զգուշացնում եմ, որ դատական հայցեր են ներկայացվելու բոլոր նրանց դեմ, ովքեր կփորձեն խաղալ մեր բարի համբավի հետ. Իվետա Տոնոյան Team Telecom Armenia-ն կապահովի Firebird-ի AI մեգանախագծի կոմունիկացիոն և ինտերնետ ենթակառուցվածքը Չինաստանի ԱԳՆ-ն դատապարտել է ԵՄ-ի՝ հակառուuական պատժամիջnցների նոր փաթեթի ծրագրերը Իշխանության ներքին տեղաշարժերը․ ովքե՞ր են հավակնում ԱԺ նախագահի պաշտոնին 18 արդարների գործով դատական նիստը տեղի կունենա հունիսի 11-ինՀատուկ պայմաններ բիզնեսի զարգացման համար. Ակբա բանկ Ընդդիմությունը գիշերը պետք է ասեր, որ Փաշինյանը պարտվել է. Ավետիք Չալաբյան Հայաստանում ընտրություններն անցել են աննախադեպ ճնշnւմների ներքո. Զախարովա Չինաստանում հաջողությամբ արձակվել է կապի արբանյակներ տեղափոխող Zhuque-2E Y6 հրթիռըՀարգելի ԶԼՄ ներկայացուցիչներ. վաղը՝ հունիսի 10-ին, ժամը՝ 13:00-ին, սիրով հրավիրում եմ մամլո ասուլիս՝ խոսելու հունիսի 7-ի ընտրության նախնական արդյունքներից․ Գոհար ՄելոյանBrent-ն էժանացել է՝ մեկ բարելի համար հասնելով 93,44 դոլարիԻշխանության ընտրական 4 քայլերը․ մեղադրանքներ 2026-ի ընտրությունների վերաբերյալ․ Արամ ՎարդևանյանՀեքիաթ պատմողները այսօր, բառիս բուն իմաստով, բռնվել են հազարավոր քաղաքացիների ձայներ կեղծելու վրա․ Նարեկ Կարապետյան4/17 Ընտրական տեղամաս. ՔՊ-ի 374 ձայնը ԿԸՀ-ի պաշտոնական կայքում գրանցել են 384 ձայն. Շիրազ ՄանուկյանԸնտրակեղծարարությունը` վիզուալացվածՀՀ տարածքը 29,743 քկմ է. ոչ մի թիզ հող չի հանձնվելու, ոչ մի միլիմետր. ԳՇ պետ ԵՄ-ում տրամադրված են պшտերազմի, այլ ոչ թե խաղաղության. Պեսկով ՊԵԿ աշխատակիցներն Իրանից ժամանած բեռնատարում հայտնաբերել են չհայտարարագրված 143 կապ բնական մազՎերահաշվարկի ցանկացած տեղամասում առկա է կեղծիք, սխալ, աղավաղում. Հրայր ԿամենդատյանՈւժեղ Հայաստան դաշինքի 183 ձայնը ԿԸՀ-ի պաշտոնական կայքում գրանցել են 16 ձայն․ Շիրազ ՄանուկյանAudi Nuvolari սուպերքարը դարձել է ապրանքանիշի պատմության ամենահզոր սերիական մոդելը Բրազիլիայի հավաքականը հայտարարություն է տարածել Նեյմարի վերաբերյալ Պատասխանատվության ու որոշումների մասին. Մարիաննա ՂահրամանյանԵրևանում բախվել են «Mitsubishi»-ն ու «Kia»-ն Մնում ենք ամենաուժեղներով. Արեգա ՀովսեփյանValentino-ի 1100 դոլար արժողությամբ «կճղակ-կոշիկները». Հեյլի Բիբերի նոր հիթը պառակտել է բաժանել նորաձևության աշխարհը ՀՃԿ ղեկավար, Զինված ուժերի պահեստազորի փոխգնդապետ Արսեն Վարդանյանը հայտարարում է անժամկետ նստացույցՀիմա մի «փոքրիկ» ուղղում տեղադրեմ, որպեսզի տեսնենք թե ինչ տարբերություններ կարող են լինել հրապարակված թվերի և իրականության միջև. Մամիկոն ԱսլանյանՌուսաստանից Հայաստան՝ Ադրբեջանի տարածքով, կուղարկվի 18 վագոն պարարտանյութ և ածուխՈւժեղ Հայաստանը ստացել է 105 ձայն, ԿԸՀ-ն արձանագրել է 10. Հովհաննես ԻշխանյանՌուսական կողմը կորցնում է իր նախկին հեղինակությունը Ադրբեջանում, Հայաստանում և Մոլդովայում. ԶելենսկիԻսրայելը դադարեցրել է hարվածները Իրանին, բայց կպատասխանի նրա ցանկացած նոր hարձակման. ՆեթանյահուՄանդատ վերցնել-չվերցնելու հարցը ոչ թե պետք է պայմանավորված լինի ներքին հիասթափությամբ կամ տարաբնույթ մեկնաբանություններով, այլ անելիքների հստակ արձանագրմամբ ու առաջնահերթությունների սահմանմամբ․ Աբրահամյան Վերցնել, թե չվերցնել մանդատները․ ի՞նչ պետք է անի ընդդիմությունըՄենք լիովին գիտակցում ենք հարյուր հազարավոր քաղաքացիների ձայնի, կամքի և սպասելիքների կարևորությունը. Արթուր ԴանիելյանԶինվորների քվեարկության ժամանակ խախտումները արձանագրած լրագրողին անմիջապես կանչել են վարժական հավաքի 2026թ․ ՀՀ ԱԺ համապետական ընտրությունների արդյունքում «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը որոշ ընտրատեղամասերում հավաքել է ձայներ. Էդմոն ՄարուքյանԳագիկ Ծառուկյանը տիկնոջ հետ վաղօրոք պլանավորած 2-3 օրյա այց ուներ՝ խիստ անձնական ու ընտանեկան նպատակներով․ Տոնոյան ՍԴ ենք դիմելու. մանդատներ վերցնել-չվերցնելու որոշումը պետք է լինի միասնական. Իշխան Սաղաթելյան Հետընտրական խնդիրների, հիասթափության և պայքարի շարունակականության մասին. Արմեն Մանվելյան Ես, Արշակ Կարապետյանս, պատրաստ եմ ցանկացած պայքարի հանուն Հայաստանի Հանրապետության Նվիրվում է ընտրակեղծարար Նիկոլին ու Վահագին. Էդմոն ՄարուքյանԵրբ վերահսկում են ոչ միայն արտադրական կարևոր գործոնները, այլ նաև սարդերի քանակը. «Փաստ»ՀՃԿ ղեկավար, ԶՈւ պահեստազորի փոխգնդապետ Արսեն Վարդանյանի հայտարարությունըԶՊՄԿ-ում արյունատվության ակցիաները վաղուց դարձել են կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության կարևոր նախաձեռնություններից մեկըՊԱՏՄՈՒԹՅԱՆ ԱՅՍ ՕՐԸ (9 հունիսի). Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում տեղի է ունեցել Եպիսկոպոսաց ժողով. «Փաստ»