Երևան, 18.Օգոստոս.2026,
00
:
00
ՄԵՆՅՈՒ
Սամվել Կարապետյանը պարգևատրեց «Հայաստանի 100 լավագույն ուսանողներին». Գոհար Ղումաշյան Չենք ուզում այդպիսի անարխիկ վիճակ լինի երկրում, երբ երկրի ղեկավարը զբաղվում է ամեն ինչով, բացի իր հիմնական գործերից. Նարեկ Կարապետյան Օմանի հետ Հորմուզի շուրջ բանակցությունները ձգձգվում են ԱՄՆ-ի և Իսրայելի պատճառով. Իրանի ԱԳՆ «Սամվել Կարապետյանի կենսագրությունն այն մասին է, թե ինչպես կարող է մարդ ՀՀ սահմաներից դուրս դառնալ միլիարդատեր և այդ գումարը օգտագործել ի բարօրություն Հայաստանի». Արամ Վարդևանյան Ինչո՞ւ պետք է վարսահարդարի հարկը բարձրանա, իսկ ձեր սրտի օլիգարխներն ազատվեն հարկերից. Իրինա Յոլյան Իշխանությունները ցանկանում են մոռացության մատնել մեր քաղբանտարկյալներին. դա նրանց չի հաջողվելու. Մենուա Սողոմոնյան Մեր ուժը մեր աշխատակիցներն են․ ԶՊՄԿ Սանիտարական ավիացիա՝ կյանքեր փրկելու համար․ Հայաստանին անհրաժեշտ է առնվազն 10 բժշկական ուղղաթիռ․ Հրայր Կամենդատյան Խնայվում է 927 խորանարդ մետր ջուր. Կանադայում ստեղծվել է ցրտադիմացկուն լողացող արևային էլեկտրակայան Կապանի օրը․ պատմություն, աշխատանք և զարգացման նոր հնարավորություններ


Какие основные факторы существуют для нарушения работы ЗММК, и кто в этом заинтересован? «Паст»

Վերլուծական

Газета «Паст» пишет:

Производственный процесс Зангезурского медно-молибденового комбината, крупнейшего предприятия и крупнейшего налогоплательщика, имеющего стратегическое значение для Армении, была фактически нарушена примерно на десять дней, поскольку несколько десятков человек не только не являлись на работу, но и пытались воспрепятствовать желанию и праву остальных приступить к работе.

Вчера генеральный директор ЗАО «ЗММК» Роман Худолий дал обширное интервью, в частности подчеркнув, что то, что причиной любого давления на комбинат является большое значение самого комбината, понятно всем. «Совершенно понятно, что разные силы хотят использовать ситуацию в своих интересах, чтобы иметь контроль над комбинатом», - говорит Худоли.

Говоря о требованиях, генеральный директор отмечает, что остановка производства была произведена группой людей после требования ультимативного повышения заработной платы. «На комбинате самая высокая зарплата, и не только в Армении. Согласно данным международной компании, проводящей для нас исследования о системе заработной платы, у нас самая высокая средняя зарплата не только в масштабе Армении, но и в странах региона СНГ. Я даже не говорю о социальных льготах, все знают, и это действительно правда, что ни на одном другом предприятии нет таких льгот. За эти три года после 2021 года мы восстановили «стажировку», 13-ю зарплату. Коэффициент ежегодной премии, который никогда не превышал 1, мы увеличили на 50%, то есть довели коэффициент премии до рекордного уровня, доведя его до 1,4-1,5, и вы все это знаете»,- говорит Худолий и добавляет, что те люди, которые являются виновниками и основными подстрекателями этих незаконных действий, по его мнению, не представляют коллектив, не представляют точку зрения коллектива, не являются легитимными.

«Мы понимаем, почему начались эти незаконные действия, это очень просто... Первое - это интерес к комбинату, а второе - те люди, которые спланировали эти действия, вводят в заблуждение и используют коллектив комбината для достижения своих личных целей», - отмечает генеральный директор ЗММК.

Он также сказал, что все, что обещало руководство комбината, выполняется: «Я полностью гарантирую, что, в первую очередь, система выравнивания заработной платы, которую мы обещали, даст результаты в ближайшие месяцы, и в дальнейшем она будет доработана. Это приведет к увеличению заработной платы в среднем примерно на 20 процентов. Готовы ли мы и в дальнейшем продолжать пересматривать систему заработной платы, и еще больше совершенствовать ее и пересматривать?  Однозначно. Во-вторых, было задано много вопросов о медицинском страховании. В прошлом году мы провели конкурс, и победила компания, с которой у нас было много проблем, поскольку она не может выполнить поставленные перед ней требования. Мы видим вытекающую из этого реакцию, и однозначно гарантируем, что в ближайшее время будет объявлен новый конкурс, условием которого будет не дешевизна, а гарантия того, что наши требования с точки зрения предоставления медицинских услуг будут безоговорочно выполнены. Это я гарантирую. Более того, мы думаем о создании собственной страховой службы внутри комбината. Следующий вопрос касается условий труда. Мы осознаем, что предстоит еще многое сделать, и мы уже провели технический аудит в этом направлении. Мы представим изменения, которые необходимо внести отдельно для каждого цеха. Мы очень хорошо понимаем, что нужно делать, как и в какие сроки. Этим вопросом мы занимались изначально. Эти вопросы решаемы и решаются, была ли необходимость остановить комбинат под этим предлогом? На мой взгляд, нет. Но некоторые силы, очевидно, решили использовать эти вопросы для организации забастовки, заявив, что забастовка - единственный самый правильный шаг в этой ситуации».

Какие пути решения видит директор? «Вариант первый: выходим на работу, исправляем сложившуюся ситуацию, каждый из нас действует в рамках своих обязанностей, комбинат возобновляет производство и поставку продукции, концентрата, и можно будет производить выплаты, в том числе по заработной плате, в полном объеме и в срок. Второй вариант: если рабочие считают, что можно стоять и продолжать не работать, этот вариант также возможен. В этом случае комбинат продолжит работать в строгом режиме экономии, ограничивая и задерживая все платежи в установленном законом порядке. От этого пострадают все. Я уволил 8 человек, которые принимали активное участие в организации забастовки. И я считаю, что именно через этих людей коллектив использовался третьими силами. Ни один человек, кроме них, больше не будет уволен. Так что спокойно приходите на рабочее место. Но я знаю, что некоторые силы, в том числе и люди, которые даже не работают на комбинате, и даже некоторые люди, которые даже не живут в Каджаране или Капане, сейчас находятся здесь и участвуют в этих незаконных действиях. Более того, есть много случаев, когда просто угрожают нашим сотрудникам, чтобы они ни при каких обстоятельствах не выходили на работу. Я призываю, естественно, идти на рабочее место, гарантирую от себя и руководства комбината, что обеспечим безопасность каждого человека, пришедшего на работу. По каждому инциденту мы, безусловно, будем обращаться в соответствующие органы, это уже означает пересечение всех красных линий, когда начинают угрожать людям. Это не останется без ответа. Мы создадим анонимную платформу, чтобы каждый мог высказаться о любой ситуации, и по каждому случаю обратимся в правоохранительные органы. Безопасности наших сотрудников ничто не будет угрожать, такого не будет, можете быть уверены», - резюмирует Худолий.

Кстати, в дополнении отметим, что в эти дни азербайджанская пропагандистская машина активизировалась с еще большим размахом против Зангезурского медно-молибденового комбината. Случайность ли? Вряд ли.

Подробности в сегодняшнем выпуске ежедневной газеты «Паст»

Կասեցվել է «Հրաշք» ապրանքանիշի ըմպելիքների երկու տեսակի արտադրությունըՆոր Հաճնում 2 անձի մահվան պատճառ դարձած ողբերգական դեպքը եղել է վերանորոգվող պոլիկլինիկայում․ մանրամասներՄեկնարկեց Junius մրցաշարի վերջին փուլըՉի բարձրացել բժիշկների աշխատավարձը, նրանք աշխատում են մոտ 200% ավելի, քան աշխատել են առաջ․ Հասմիկ ԵնգոյանԿյանք՝ նվիրված հայրենիքին. Լևոն Գևորգյանի մահվան երկրորդ տարելիցն էՀՀ ԱԺ Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի թեկնածու Արեգա Հովսեփյանի կենսագրությունըԼոնդոնը 100 տոկոսով կաջակցի Կիևին Մոսկվայի դեմ. ԲըրնհեմԹալինի իջևանատան պեղումների արդյունքում գրանցվել են առաջին ուշագրավ գտածոներըՆույն ձեռքը, որը ցեղասպանել է հայ ժողովրդին, այսօր էլ է մեզ սպառնում․ Ավետիք ՉալաբյանԱստծո օրհնությամբ մեր արդարադատությունը խելամիտ որոշում կկայացնի և ազատ կարձակի Չալաբյանին. Արմեն Գևորգյան2020 թվականի պատերազմից հետո Ավետիք Չալաբյանը իր երկրում համախմբում է արդարամիտ մարդկանց և իրականացնում համազգային ծրագրեր. Հրայր ԿամենդատյանԱվետիք Չալաբյանը իր երկրին, ժողովրդին նվիրված արժանապատիվ հայ է. Լարիսա ԱլավերդյանՏիկին Բադալյանը առողջապահական ոլորտում պրակտիկ, մասնագիտական փորձ չունի. Աբրահամյան Սպառնում եք ԱԺ ամբիոնից, սա՞ է ՔՊ-ի ժողովրդավարությունը. Մարիաննա Ղահրամանյան Էնքան էիք վախեցել, որ չթողեցիք Սամվել Կարապետյանը տանից դուրս գա, դիսկոմֆորտ չունե՞ք.Արամ Վարդևանյան ԶՊՄԿ-ն միայն աշխատավայր չէ․ այն մեծ ընտանիք է, որտեղ յուրաքանչյուրի հաջողությունը դառնում է բոլորիս հպարտության առիթըԲակային տարածքները չեն կարող ծառայել որպես անհատական ավտոկանգառներ՝ ի հաշիվ մարդկանց անվտանգության ու կյանքի. Հրայր ԿամենդատյանԱվետիք Չալաբյանի վերաբերյալ ապօրինի քրեական վարույթն ուղարկվել է դատարան«Հայաստանի 100 լավագույն ուսանողներ» մրցույթի մրցանակաբաշխությունը․ հավաստագրերի հանձնումՍամվել Կարապետյանը պարգևատրեց «Հայաստանի 100 լավագույն ուսանողներին». Գոհար ՂումաշյանՆոր Samsung Galaxy A27՝ Ucom-ի «Վերադարձ դպրոց 2026» հատուկ առաջարկի շրջանակում Հայկական ԱԷԿ-ը փակելու Բաքվի ու Անկարայի պահանջն այժմ ներկայացվում է ավելի ինքնավստահ․ Զաքարյան Ներդրումային հնարավորություն «ԴՈՄՈՒՍ»-ում Ստեփանակերտի Մայր Տաճարը ոչնչացվեց, ասացին՝ քայլ չենք ձեռնարկի․ ազգային ամոթ է․ Ավետիք Չալաբյան«Ուժեղ Հայաստան» խմբակցությունը Ազգային ժողովի նիստի ընթացքում շնորհավորեց «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Սամվել Կարապետյանին` ծննդյան 61-ամյակի կապակցությամբԱվետիք Չալաբյանի կալանավորումը ամբողջությամբ ապօրինի է. Ժաննա ԱլեքսանյանՔաղաքականությամբ զբաղվելը դա մեծ պատասխանատվություն է ողջ ազգի և պետականության, պետության նկատմամբ. Մհեր ԱվետիսյանՊետության իրական դերը հյուրանոց կառուցելը չէ, այլ անվտանգ ու շահութաբեր միջավայր ստեղծելն է. Հրայր ԿամենդատյանՉենք ուզում այդպիսի անարխիկ վիճակ լինի երկրում, երբ երկրի ղեկավարը զբաղվում է ամեն ինչով, բացի իր հիմնական գործերից. Նարեկ Կարապետյան Գերմանիայի բանակն օգնում է մարել անտառային հրդեհը Բելգիայում, որը բռնկվել է գերմանական սահմանի մոտՄալիշկա գյուղում կա՛մ շրջում է որևէ մեկի ապուպապի ուրվականը, կա՛մ ոստիկանությունն անզոր է ընդամենը մի գյուղում բռնել ընդամենը մի հոգուԱրտակարգ իրավիճակ. 4-րդ օրն է 6 հարկանի շենքի 250-ից ավելի բնակիչներ, որոնց մեծ մասը երեխաներ են, մնացել են առանց հոսանքիՕդի ջերմաստիճանը կբարձրանա 5-8աստիճանով․ եղանակն՝ առաջիկա օրերինԱդրբեջանը հետախուզում է հայտարարել 3 ռուս քաղաքական մեկնաբանների նկատմամբՀայաստանը ԵԱՏՄ-ում առաջատար է բեռնափոխադրումների աճով՝ 12,1%57-ամյա տղամարդը մետրոյի «Գարեգին Նժդեհ» կայարանի մոտ 10 մ բարձրությունից ընկել և մահացել էՍամվել Տերտերյանը հաղթեց ադրբեջանցուն և հռչակվեց աշխարհի չեմպիոնԹրամփն ասել է՝ որն է իր գլխավոր նպատակըՕդաճնշիչ հրացանի պարկուճը դիպել է 2,5-ամյա երեխայի ձեռքին․ դեպքի առթիվ քննություն է ընթանում«Alibaba»-ի անունից կեղծ աշխատանքի և ներդրումների առաջարկներ են տարածվումՕգոստոսի 19-ին ԵՄ դեսպանատան առջեւ կլինի ակցիա՝ ի պաշտպանություն քաղբանտարկյալներիԻրաքյան Քուրդիստանի վարչապետը հայտարարել է, որ իրանական ԱԹՍ-ները թիրախավորել են իր գրասենյակըՍարալանջի փողոցում ճակատ ճակատի բախվել են երկու «Hyundai Elantra»-ները․ կա վիրավորՍիցիլիայի թանգարանից գողացել են Վերածննդի դարաշրջանի չորս թանկարժեք աշխատանքԵրևի հույս ունի, թե մի գեղեցիկ օր Թրամփը կհայտարարի, որ Հայաստանն Ամերիկա է. Արշակ ԿարապետյանԱվտովթար՝ Երևանում. «BMW X5»-ը Դավիթ Բեկի փողոցում բախվել է ճանապարհին շինաշխատանքներ կատարելու նպատակով տեղադրված պաշտպանիչ երկաթե ճաղավանդակներինԴիսպետչերը կարծում է ուղեւորին ծեծելով «դաստիարակելու» իրավունք ունի. սկանդալային կադրերՎնասվել է գազատար. Արարատի մարզի մի շարք հասցեներում գազանջատումներ ենԴպրոցները պետք է լինեն ապաքաղաքական, բայց ոչ միայն ընդդիմության համար. Լենա ՄաթևոսյանԴեղձի մթերման համար գյուղացիները ճանապարհներ են փակել, այս հարցերը լուծեք. Տիգրան Աբրահամյան