«Վազգեն. Վերջին Սպարապետը»․ ֆիլմ, որը ապրեցնում է լեգենդին
Մարտի 5-ին՝ Վազգեն Սարգսյանի ծննդյան օրը, «Կինոմոսկվա» կինոթատրոնում տեղի ունեցավ «Վազգեն. Վերջին Սպարապետը» ֆիլմի պրեմիերան։ Միջոցառմանը ներկա էին ֆիլմի ստեղծագործական կազմը, ինչպես նաև Վազգեն Սարգսյանի ընտանիքի անդամներն ու բարեկամները։
Պրեմիերայից առաջ գլխավոր դերակատարը՝ Խորեն Լևոնյանը, հիշեց Սպարապետի խոսքերից մեկը.
«Ավելի լավ է մեկ մոմ վառել, քան հավերժ բողոքել խավարից»։
Պրեմիերայից հետո Լևոնյանը խոստովանեց, որ չի կարողանում բառերով նկարագրել իր զգացողությունները.
«Ֆիլմում նկարահանվելու առաջարկը ստանալուց մինչև այս պահը լարված էի։ Դա ոչ միայն պատասխանատվություն էր, այլև ներքին մեծ փորձություն»։
Նա նշեց, որ մինչ ֆիլմը շրջապատում հաճախ ասում էին, թե շատ նման է իր պապիկին, իսկ հիմա բոլորը համեմատում են Վազգեն Սարգսյանի հետ.
«Ես չեմ փորձել կրկնօրինակել նրան, այլ կարևոր էր հանդիսատեսին փոխանցել նրա էությունն ու մտածելակերպը»։
Ֆիլմի հեղինակ Նոնո Սարգսյանը, ով Վազգեն Սարգսյանի եղբոր աղջիկն է, նշեց, որ սցենարը հիմնված է իրական փաստերի վրա.
«Վազգենը մեկ տարեկանում կյանքի համար վտանգավոր դեպք է ունեցել, բայց հրաշքով փրկվել է։ Բժիշկները կարծել էին, թե նա մահացած է, բայց ծնողներին հաջողվել է հասցնել նրան Երևան և փրկել կյանքը»։
Հարցին, թե ինչպես կարձագանքեր Վազգեն Սարգսյանը, եթե տեսներ իր մասին ֆիլմը, Նոնոն պատասխանեց.
«Հաստատ կբարկանար։ Նա չէր սիրում, երբ իր կենացն էին խմում կամ իր մասին երգում»։
Ֆիլմում Վազգենի մոր՝ Գրետա Սարգսյանի դերը մարմնավորող Մարջան Ավետիսյանն ասաց, որ միշտ քննադատորեն է մոտենում իր խաղին, քանի որ այդպիսի հերոսի մոր կերպար լինելը իր համար շատ բարդ և վեհ աշխատանք է։
«Վազգեն. Վերջին Սպարապետը» ներկայացնում է Վազգեն Սարգսյանին ոչ միայն որպես ռազմական ու պետական գործիչ, այլև որպես որդի, եղբայր, գրող ու մարդ։
Ֆիլմը նկարահանել է Genetic Production-ը։