ՊԱՏՄՈՒԹՅԱՆ ԱՅՍ ՕՐԸ (27 ՄԱՐՏԻ)․ Արտոնագրվել է «անվերջանալի ռելսերով վագոնը»․ «Փաստ»
Թատրոնի միջազգային օր, Անգոլա՝ Հաղթանակի օր, Բելգիա՝ Ֆրանսախոսների օր, Բիրմա՝ Բանակի օր, Ռուսաստան՝ Ներքին զորքերի օր, Ճապոնիա՝ Սակուրայի ծաղկման օր։
1891 - վախճանվել է դերասան Պետրոս Մաղաքյանը։
1920- «Նեմեսիս» գործողության շրջանակներում հայ վրիժառու Արշավիր Շիրակյանը Կոստանդնուպոլսում գնդակահարել է Վահե Իհսանին (Եսայան), քանի որ ժամանակին նա թուրքերի համար կազմել էր Կոստանդնուպոլսի այն հայ մտավորականների ցուցակը, ովքեր սպանվել են 1915 թվականին։
1921- բոլշևիկները սկսել են հակահարձակումը ապստամբ Երևանի վրա։
1926 - ծնվել է կինոդերասան Գեորգի Սահակյանը՝ Իոսիֆ Ստալինի նմանակը։
1992-Հայաստանը դիվանագիտական հարաբերություններ է հաստատել Կուբայի հետ։
1993- Ղարաբաղյան առաջին պատերազմի ժամանակ հայկական ուժերն սկսել են հարձակումը Քելբաջարի շրջանի վրա, որը ավարտվել է շրջանի ամբողջական գրավումով։
2004-Գյումրիում «Արդարություն» խմբակցության պատգամավորների հանդիպման ընթացքում տեղի է ունեցել ծեծկռտուք, որին հետևել է ընդդիմադիրների 9 աջակիցների ձերբակալությունը։
2011-Թուրքական դատարանը մեղավոր է ճանաչել գրականության ոլորտում Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Օրհան Փամուկին՝ հայերի վերաբերյալ արած հայտարարությունների համար, որոնք որակվել են որպես «վիրավորական թուրք ազգի համար», և պարտավորեցրել է վճարել 6 հազար լիրայի (մոտ 4 հազար դոլար) փոխհատուցում։
2013- Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնում բացվել է Հայաստանի ժողովրդական գեղանկարիչ Հակոբ Հակոբյանի երկաթե քանդակների ցուցահանդեսը:
2019-Երևանի Հյուսիսային պողոտայի հրապարակը անվանվել է Եվրոպայի հրապարակ:
1111 -Վլադիմիր Մոնոմախի ղեկավարած ռուսական զորքերը գլխովին ջախջախել են լեհերին Սոլնցե գետի մոտ։
1513 -իսպանացի հետազոտող Խուան Պոնսե դե Լեոնը հայտնագործել է Ֆլորիդան։
1615 -վախճանվել է Ֆրանսիայի թագուհի Մարգարիտա դե Վալուան, որը պատմության մեջ է մտել Մարգո թագուհի անվանումով։
1625- Անգլիայի, Շոտլանդիայի և Իռլանդիայի թագավոր է հռչակվել Կառլոս 1-ինը։
1770 –վախճանվել է իտալացի նկարիչ Ջովաննի Բատիստա Տիեպոլոն։
1841 -Նյու Յորքում փորձարկվել է շոգիով աշխատող առաջին հրշեջ մեքենան։
1845- ծնվել է գերմանացի նշանավոր ֆիզիկոս, ռենտգենյան ճառագայթների հայտնագործող, ֆիզիկայի բնագավառում առաջին Նոբել յան մրցանակ ստացած Վիլհելմ Ռենտգենը։
1854- սկսվել է Ղրիմի պատերազմը, Մեծ Բրիտանիան և Ֆրանսիան պատերազմ են հայտարարել Ռուսական Կայսրությանը։
1854 -ԱՄՆ-ում Աբրահամ Հեսսերը արտոնագրել է կերոսինը։
1860 -Նյու Յորքի բնակիչ Բիրնը արտոնագրել է խցանահանը։
1878 -ռուս գյուղացի Բլինովը արտոնագրման է ներկայացրել իր ստեղծած «անվերջանալի ռելսերով վագոնը» (աշխարհում առաջին թրթուրավոր տրակտորը)։
1886 –ծնվել է ռուս խորհրդային քաղաքական գործիչ Սերգեյ Կիրովը։
1893 -իր աշխատանքն է սկսել աշխարհում առաջին հեռախոսային ընկերությունը՝ «Ալեքսանդր Բելլը»։
1927 - ծնվել է ռուսաստանցի թավջութակահար Մստիսլավ Ռոստրոպովիչը։
1928 - Հոլանդիայում առաջին անգամ թողարկվել է ֆուտբոլային թեմայով փոստային նամականիշ։
1945 - Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ Արգենտինան պատերազմ է հայտարարել Գերմանիային և Ճապոնիային, սակայն այդպես էլ չի մասնակցել պատերազմին։
1945 - Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ Մեծ Բրիտանիայի Քենտ կոմսությունում ընկել է վերջին գերմանական բալիստիկ ՖԱՈւ-2 հրթիռը։
1964-Կիպրոսում հույն և թուրք համայնքների միջև բախումները կանխելու նպատակով տեղաբաշխվել են ՄԱԿ-ի խաղաղապահ ուժեր։
1968 - Վլադիմիրի մարզում ավիավթարից զոհվել է առաջին տիեզերագնաց Յուրի Գագարինը։
1977- Կանարյան կղզիներում տեղի է ունեցել պատմության ամենամեծ ավիավթարը, երկու Boeing 747 ինքնաթիռների բախման հետևանքով զոհվել է 583 մարդ։
1990- Լոնդոնի Բեյքեր սթրիթ 221-ում բացվել է Շերլոք Հոլմսի թանգարանը։
1999 -ՆԱՏՕ-ի զորքերի՝ Հարավսլավիայի դեմ իրականացված պատերազմի ընթացքում հարավսլավական ՀՕՊ-ը վայր է գցել ամերիկյան F-117 կործանիչ. դա «սթելս» տեխնոլոգիայով ստեղծված ինքնաթիռի առաջին մարտական կորուստն է պատմության մեջ։
2006 - վախճանվել է լեհ գրող Ստանիսլավ Լեմը։
2009 - Պակիստանում ինքնասպան ահաբեկչի պայթյունի զոհ է դարձել 48 մարդ։
2011 - Ռուսաստանը վերջին անգամ անցել է ամառային ժամանակի։
2023 - Մեքսիկայի ու ԱՄՆ–ի սահմանին գտնվող Սյուդադ–Խուարասե էմիգրացիոն կենտրոնում բռնկվել է հրդեհ, որի հետևանքով զոհվել է 38 և լուրջ վնասվածքներ է ստացել ավելի քան 31 մարդ: