Ժամանակակից հայ փոքրակտավ արձակի նշանակալի դեմքերը. «Փաստ» Սա նույնիսկ կապիտուլյացիա էլ չէ, այլ հայ ժողովրդի շահերի բացահայտ դավաճանություն. «Փաստ» 36 ժամ ջուր չի լինի Ոչ ոք հավաքական պատասխանատվություն չի զգում. «Փաստ» «Երբեք չէր հանձնվում, ուներ շատ նպատակներ և երազանքներ». Դերենիկ Խաչատրյանն անմահացել է սեպտեմբերի 30-ին. «Փաստ» Նրա նկարներում հայրենի Ջիլիզայի և Լոռվա բնությունն է. տեղի ունեցավ գեղանկարիչ, 44-օրյա պատերազմի մասնակից Գոռ Հակոբյանի հետմահու ցուցահանդեսը. «Փաստ» «Հայաստանի իշխանություններն այսօր ունեն մոտեցումներ, որոնք որևէ կերպ Հայաստանի ազգային ու պետական շահերից չեն բխում». «Փաստ» Ինքնախաբեությո՞ւն, թե՞ հայ ժողովրդին հերթական անգամ դիտավորյալ մոլորության մեջ գցելու փորձ. «Փաստ» Հակաարցախյան քարոզչության հերթական հիստերիան. ինչի՞ց են ջղաձգվել իշխանություններն ու իշխանամերձ սատելիտները. «Փաստ» Վարչական ռեսուրսն էլ հանես, տակը բան չի մնա. «Փաստ»
Արևային բումը Չինաստանում մաքուր էներգետիկան հասցրել է նոր մակարդակի
Ըստ Միջազգային վերականգնվող էներգիայի գործակալության (IRENA) տվյալների, անցած տարի ամբողջ աշխարհում վերականգնվող էներգիայի ներդրումները գրանցել են ռեկորդային ցուցանիշ՝ աշխարհի նոր էլեկտրաէներգիայի 92,5 %-ն ապահովվել է արևի, քամու և այլ մաքուր աղբյուրների հաշվին: Ընդ որում, այդ ոլորտի նոր հզորությունների գրեթե 64 %-ը բաժին է ընկել Չինաստանին:
Աշխարհում արտադրվել է վերականգնվող էներգիայի 585 միլիարդ վատտ նոր հզորություն, որը 15,1 %-ով ավելի է, քան 2023 թվականին: Արևը, քամին և այլ մաքուր (ոչ միջուկային) աղբյուրներն այժմ ապահովում են գլոբալ էլեկտրաէներգիայի 46 %-ը:
Սակայն նույնիսկ այս աճը բավարար չի լինի աշխարհին՝ մաքուր էներգիայի օգտագործումը 2023-ից 2030 թվականներն ընկած ժամանակահատվածում եռապատկելու համար, ինչպես նախատեսված է 2023 թվականին կլիմայական ճգնաժամի դեմ պայքարի և վառելիքային ռեսուրսներից հրաժարվելու միջազգային ծրագրերում: IRENA-ի գնահատմամբ, վերականգնվող էներգիայի աճի տեմպերը 28 %-ով ցածր կլինեն այդ նպատակին հասնելու համար անհրաժեշտ մակարդակից:
2024 թվականին Չինաստանը մաքուր էներգիայի արտադրությունն ավելացրել է գրեթե 374 միլիարդ վատտով, որի 75 %-ը բաժին է ընկել արևային էներգիային: Սա 8 անգամ գերազանցում է ԱՄՆ-ի և 5 անգամ՝ Եվրոպայի ցուցանիշներին:
Ներկայումս Չինաստանում արևային էներգիայի հզորությունը կազմում է մոտ 887 միլիարդ վատտ, մինչդեռ ԱՄՆ-ում այն կազմում է 176 միլիարդ, Գերմանիայում՝ 90 միլիարդ, Ֆրանսիայում՝ 21 միլիարդ, իսկ Մեծ Բրիտանիայում՝ ավելի քան 17 միլիարդ վատտ:
ՄԱԿ-ի կլիմայի հարցերով գլխավոր քարտուղար Սայմոն Սթիլն այս տվյալներն օգտագործել է՝ չորեքշաբթի օրը Եվրոպային և այլ զարգացած երկրներին կոչ անելով «հասնել Չինաստանի մակարդակին»:
Հայաստանում արևային պանելներ արտադրող առաջին և միակ ընկերությունը Սոլարոնն է։ Տեղադրե՛ք SolarOn արևային կայան և զրոյացրեք էլեկտրաէներգիայի ծախսը: