«Հայաստանի իշխանություններն այսօր ունեն մոտեցումներ, որոնք որևէ կերպ Հայաստանի ազգային ու պետական շահերից չեն բխում». «Փաստ» Ինքնախաբեությո՞ւն, թե՞ հայ ժողովրդին հերթական անգամ դիտավորյալ մոլորության մեջ գցելու փորձ. «Փաստ» Հակաարցախյան քարոզչության հերթական հիստերիան. ինչի՞ց են ջղաձգվել իշխանություններն ու իշխանամերձ սատելիտները. «Փաստ» Վարչական ռեսուրսն էլ հանես, տակը բան չի մնա. «Փաստ» Ո՞վ էր կազմակերպել Գյումրու ակցիան, և ի՞նչ կործանարար հետևանքների մասին էին զգուշացնում երիտասարդները. «Փաստ» Հայոց պետականության փրկությունը ՀՀ-ում օր առաջ վերջնական իշխանափոխությունն է. «Փաստ» Յոթնամյա ավեր. «Փաստ» Թրամփը միանգամայն վստահ է, որ ԱՄՆ-ը կստանա Գրենլանդիան ՌԴ-ն հարվածել է Դնեպրին. կան զոհեր Ուժերի նուրբ հավասարակշռության խախտումը մեծացնում է լարվածությունը տարածաշրջանում. հնարավո՞ր է խաղաղություն առանց Ռուսաստանի. «Փաստ»
Թրամփի նոր մաքսատուրքերից շահում է Tesla-ն
Այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը 25 տոկոս մաքսատուրքեր է սահմանել մեքենաների և ավտոպահեստամասերի ներկրման համար, ամերիկյան Tesla ընկերության արժեթղթերի գինը հանկարծակի բարձրացել է: Մեկ շաբաթ առաջ դրանք արժեին 216 եվրո, իսկ հինգշաբթի դրանք հասել են մինչև 270 դոլար՝ գրանցելով 25% աճ։ Միևնույն ժամանակ, Tesla-ի ղեկավար Իլոն Մասկը նախօրեին խոսել էր հունվարին ընկերության վաճառքի ցուցանիշների 11 տոկոս անկման պատճառով առաջացած ճգնաժամի մասին, գրում է Bild-ը։
Նոր մաքսատուրքերի սահմանումն առավելություն է տվել Tesla-ին. ի տարբերություն այլ ավտոարտադրողների, Մասկի ընկերությունը ամերիկյան շուկայի համար իր բոլոր մեքենաները հավաքում է երկրի ներսում: Հետևաբար, ինչպես բացատրում է ավտովերլուծաբան Մաթիաս Շմիդտը, Tesla-ի արտադրանքը կարող է ավելի մրցունակ գներ ունենալ, քան մրցակիցներինը, որոնք այժմ ստիպված կլինեն ավելի շատ վճարել ավտոմասերի համար, նույնիսկ եթե մեքենաները հավաքվում են ԱՄՆ-ում:
Bernstein խորհրդատվական ընկերության փորձագետները նոր տուրքերից ավտոարտադրողների հնարավոր կորուստները գնահատել են տարեկան 75 միլիարդ դոլար: Այս ծախսերը, ի վերջո, ընկնելու են գնորդների ուսերին, և Tesla-ն այս իրավիճակում ակնհայտորեն շահեկան վիճակում է:
Այնուամենայնիվ, Թրամփը հերքում է, որ գործել է Մասկի շահերից ելնելով։