«Երբեք չէր հանձնվում, ուներ շատ նպատակներ և երազանքներ». Դերենիկ Խաչատրյանն անմահացել է սեպտեմբերի 30-ին. «Փաստ» Նրա նկարներում հայրենի Ջիլիզայի և Լոռվա բնությունն է. տեղի ունեցավ գեղանկարիչ, 44-օրյա պատերազմի մասնակից Գոռ Հակոբյանի հետմահու ցուցահանդեսը. «Փաստ» «Հայաստանի իշխանություններն այսօր ունեն մոտեցումներ, որոնք որևէ կերպ Հայաստանի ազգային ու պետական շահերից չեն բխում». «Փաստ» Ինքնախաբեությո՞ւն, թե՞ հայ ժողովրդին հերթական անգամ դիտավորյալ մոլորության մեջ գցելու փորձ. «Փաստ» Հակաարցախյան քարոզչության հերթական հիստերիան. ինչի՞ց են ջղաձգվել իշխանություններն ու իշխանամերձ սատելիտները. «Փաստ» Վարչական ռեսուրսն էլ հանես, տակը բան չի մնա. «Փաստ» Ո՞վ էր կազմակերպել Գյումրու ակցիան, և ի՞նչ կործանարար հետևանքների մասին էին զգուշացնում երիտասարդները. «Փաստ» Հայոց պետականության փրկությունը ՀՀ-ում օր առաջ վերջնական իշխանափոխությունն է. «Փաստ» Յոթնամյա ավեր. «Փաստ» Թրամփը միանգամայն վստահ է, որ ԱՄՆ-ը կստանա Գրենլանդիան
«Եվրասիան» Մոսկվայում հավաքել է Եվրասիայի երկրներից պատմության ուսուցիչներին միջազգային «Պատմական ճշմարտություն» ֆորումին
Մոսկվայի Հաղթանակի թանգարանում տեղի ունեցավ պատմության ուսուցիչների «Պատմական ճշմարտություն» եվրասիական դպրոցական ճամբարի հանդիսավոր բացումը, որը կազմակերպել էր «Եվրասիայի» ուսուցչական խորհրդը։ Միջոցառմանը մասնակցեցին 150 պատմության դասավանդողներ ԱՊՀ և հարևան երկրներից։
«Ապագան կառուցվում է անցյալի վրա, առանց պատմական հիշողության՝ ցանկացած երկիր կորցնում է իր կողմնորոշումները։ Այսօր մենք տեսնում ենք, թե ինչպես որոշ երկրներում վերաշարադրում են պատմությունը։ Բայց ռուսական դասագրքերում՝ 5-րդից մինչև 11-րդ դասարան, տեղ չկա ագրեսիայի կամ գաղափարախոսության պարտադրման համար։ Միայն փաստեր և խորհելու հնարավորություն։ Մենք պահպանում ենք ավանդական արժեքները, որոնք մարդուն դարձնում են Մարդ։ Սա մեր բարոյական պարտքն է անցյալի հերոսների և ապագա սերունդների հանդեպ», – հայտարարեց Ռուսաստանի Դաշնության կրթության նախարար Սերգեյ Կրավցովը։
Ֆորումը կդառնա պատմության ուսուցիչների համար առանցքային կրթական հարթակ, որը միավորում է մասնագետներին Հայաստանից, Աբխազիայից, Բելառուսից, Ղազախստանից, Ղրղզստանից, Մոլդովայից, Տաջիկստանից, Ուզբեկստանից և այլ երկրներից։ Դրա հիմնական նպատակը միջազգային համագործակցության ամրապնդումն է և պատմական ճշմարտության պաշտպանությունը։ Պատմության ուսուցիչները ցանկություն հայտնեցին միասնական ճակատով դիմակայել պատմությունը վերաշարադրելու և ֆաշիզմի դեմ հաղթանակում մեր երկրի դերի աղավաղման փորձերին։
«Մենք հավաքվել ենք Պատվո սրահում, որտեղ ոսկեզօծ գրված են նրանց անունները, ովքեր մեզ կյանք տվեցին, պահեցին այն և ամբողջ աշխարհին նվիրեցին ապագա։ Դուք՝ պատմության ուսուցիչներդ, նշանակում է հասկանում եք, որ պատմությունը միայն անցյալի իրադարձություններ չեն։ Մենք, ուսուցիչներս, կարող ենք ճշմարտության, յուրաքանչյուր հերոսի հիշողության միջոցով պահպանել պատմական հիշողությունը և փոխանցել այն ապագա սերունդներին։ Հետևաբար, ես ցանկանում եմ, որ մեր պատմության ուսուցիչների ֆորումը դառնա մշտական, իսկ «Եվրասիան» ունի դրա համար բոլոր հնարավորությունները», – դիմեց հավաքվածներին Պետդումայի պատգամավոր, «Եվրասիայի» խորհրդի նախագահ Ալյոնա Արշինովան։
«Պատմական ճշմարտություն» ֆորումը կտևի մինչև մարտի 30-ը։ Կենտրոնական միջոցառումներից մեկը կլինի «Պատմության ուսուցիչը՝ պատմական ճշմարտության գլխավոր դեսպան» թեմայով կլոր սեղանը, որը կազմակերպվել է «Հաղթանակ 9/45» միջազգային հայրենասիրական շարժման շրջանակներում։ Փորձագետները կքննարկեն պատմական կրթության կարևորությունը անցյալի վերաբերյալ օբյեկտիվ տեսանկյունի ձևավորման համար։