Հայոց պետականության փրկությունը ՀՀ-ում օր առաջ վերջնական իշխանափոխությունն է. «Փաստ» Յոթնամյա ավեր. «Փաստ» Թրամփը միանգամայն վստահ է, որ ԱՄՆ-ը կստանա Գրենլանդիան ՌԴ-ն հարվածել է Դնեպրին. կան զոհեր Ուժերի նուրբ հավասարակշռության խախտումը մեծացնում է լարվածությունը տարածաշրջանում. հնարավո՞ր է խաղաղություն առանց Ռուսաստանի. «Փաստ» Հայաստանը պետք է ընտրի աթոռը՝ «եվրոպակա՞ն», թե՞ «ռուսական». «Փաստ» «Իրար շատ ենք սիրել, այդ սերը չի պակասել, միայն ավելացել է, ապրում եմ այն մտքով, որ մի օր կհանդիպեմ իրեն երկնքում». ավագ սերժանտ Վիգեն Ավագյանն անմահացել է 2022 թ. սեպտեմբերի 13-ին Վերին Շորժայում. «Փաստ» «Այս փաստաթուղթը միջազգային բոլոր նորմերին հակառակ է, այն համաձայնեցվել կամ պարտադրվել է ուժի կիրառման սպառնալիքի միջոցով». «Փաստ» Բառի իսկական ու փոխաբերական իմաստով աղմուկի տողատակերը. «Փաստ» Քաղաքական ցուգցվանգի ու ցայտնոտի հետևանքները. «Փաստ»
«Այս փաստաթուղթը միջազգային բոլոր նորմերին հակառակ է, այն համաձայնեցվել կամ պարտադրվել է ուժի կիրառման սպառնալիքի միջոցով». «Փաստ»
Հայաստանի իշխանությունը պատրաստ է ստորագրել «Խաղաղության պայմանագիրը»՝ հնարավոր և անհնար բոլոր զիջումները կատարելուց հետո: Ադրբեջանը շարունակում է պայմանների ու սպառնալիքի լեզվով խոսել Հայաստանի հետ: Իլհամ Ալիևն իր ելույթում մեկ տասնյակից ավելի անգամ օգտագործում է «թշնամի» բառը, երբ անդրադառնում է Հայաստանին: Քաղաքագետ Արա Պողոսյանն ասում է՝ Ադրբեջանը, այսպես կոչված, «խաղաղության» գործընթացը կառուցել է բացառապես սեփական նարատիվների վրա՝ որևէ կերպ հաշվի չառնելով հայկական շահերը: «Ադրբեջանից պարբերաբար խոսում են այն մասին, որ իրենք են նախաձեռնողը, իրենք են «բարի կամք» դրսևորել խաղաղության գործընթաց սկսելու և այժմ ամենատարբեր մակարդակներում խոսում են այն մասին, թե ինչպիսին են պատկերացնում տարածաշրջանում խաղաղությունը:
Ընդ որում՝ այդ մասին խոսում են ոչ միայն Ադրբեջանում, այլ նաև Թուրքիայում։ «Խաղաղության համաձայնագիրը», որն այս պահին համարվում է համաձայնեցված, ամբողջությամբ չի ընդգրկում այն փաթեթը, որով Ադրբեջանը պատկերացնում է խաղաղությունը տարածաշրջանում: Ադրբեջանը խաղաղության պայմանական գործընթացը պատկերացրել է փուլային տարբերակով: Ի՞նչ է ենթադրել այդ փուլային տարբերակը: Հետ գնանք դեպի 2021 թ. Ալիևի հայտարարությունները, երբ դրանք շատ ավելի բաց էին և զուրկ ցանկացած դիվանագիտական պաճուճանքից: Նա չափազանց պարզ խոսում էր այն մասին, թե ինչպիսին է պատկերացնում Հայաստանի տեղը և դիրքը այս տարածաշրջանում: Հետագայում նրա խոսույթի մեջ տեղի ունեցան փոփոխություններ, որոնք ընդամենը վերաձևվեցին որպես փուլային գործողությունների ռազմավարություն։ Այն ենթադրում էր՝ յուրաքանչյուր փուլում Հայաստանի Հանրապետությանը ստիպել իր՝ որոշակի նպատակների իրագործում, արդյունքում յուրաքանչյուր հաջորդ գործընթաց Հայաստանին պետք է բերեր անդառնալիության կետին։ Եվ այդ անդառնալիության կետին հասցնելով՝ հաջորդ պահանջների չկատարումը կդառնար անիմաստ, որովհետև նախորդ պահանջների բավարարումը շատ ավելի ռազմավարական նշանակություն կարող էր ունենալ: Օրինակ՝ վերցնենք Արցախի ճանաչումը՝ որպես Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության մաս, դրանից հետո անիմաստ կդառնար չհայտարարել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը որևէ տարածքային պահանջ չունի, որովհետև Հայաստանը ստորագրել էր Ալմա Աթայի հռչակագրով Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչումը: Այս օրինակով յուրաքանչյուր հաջորդ պահանջի բավարարումը կդառնար անիմաստ, քանի որ նախորդիվ Հայաստանի Հանրապետությունը շատ ավելի կարևոր ռազմավարական դիրք էր զիջել: Այդպիսի փուլային լուծումներով Ադրբեջանը շարժվում է առաջ։ Արդեն հայտարարել է, թե որն է հաջորդ փուլում իրենց նպատակը՝ փոխել Հայաստանի Սահմանադրությունը, լուծել Հայաստանի՝ որոշակի սպառազինություն ձեռքբերելը թույլ տալու և թույլ չտալու խնդիրը, դրա մասին շատ ավելի բաց խոսում են, առանց թաքցնելու որևէ էլեմենտ, հետո, այսպես կոչված, «ադրբեջանական համայնքի» բնակեցումը Հայաստանի Հանրապետության տարածքում՝ իրենց համար ռազմավարական նշանակության տարածաշրջաններում, այն է՝ Գեղարքունիքի, Սյունիքի, Վայոց ձորի մարզերում, որոնց նկատմամբ Ադրբեջանն ապագայում կձևակերպի իր պահանջները կամ հավակնությունները»,-«Փաստի» հետ զրույցում ասում է Պողոսյանը:
Ընդգծում է՝ Ադրբեջանը, Հայաստանին ստիպելով համաձայնել «Խաղաղության համաձայնագրի» 17 դրույթին, իր թղթապանակում ունի այդ համաձայնագրի կետերը՝ որպես «background», որպես արդեն վաստակած պայմանավորվածություն, որից հետո ցանկացած այլ պայմանավորվածություն կավելանա իր ունեցած «background»-ին։ «Այստեղ Ադրբեջանի համար երկու կարևոր խնդիր լուծվեց: Նույնիսկ մեր երկրի իշխանություններն են խոստովանում, որ Ադրբեջանն անակնկալի է եկել, որ իրենք այդքան շուտ համաձայնել են համաձայնագրի վերջին երկու կետի մասով: Ադրբեջանի համար անակնկալն այն էր, որ նրանք չէին պատկերացնում, որ Հայաստանն այդքան հեշտ կզիջի վերջին ռազմավարական նշանակության խնդիրները: Ներկայացվում է, որ, իբրև թե, ԵՄ դիտորդական առաքելության խնդրին է սա վերաբերում, երբ խոսվում է երրորդ կողմերի՝ հայ-ադրբեջանական սահմանին ուժեր չտեղակայելու մասին: Սա բացարձակապես ուղղված չէ ԵՄ դիտորդական առաքելությանը: Դա ընդամենը շղարշ է, այստեղ խոսքը ցանկացած ռազմական ներկայությանն է վերաբերում հայ-ադրբեջանական սահմանին, որի ցանկացած դրսևորում Հայաստանի Հանրապետության կողմից Ադրբեջանը կարող է համարել որպես պատերազմի առիթ»,-նշում է մեր զրուցակիցը:
Տեսակետ կա, որ «Խաղաղության պայմանագիրը» ներքին սպառման փաստաթուղթ է Նիկոլ Փաշինյանի համար: Բայց ունենք մի իրավիճակ, երբ միջազգային դերակատար հանդիսացող պետությունները, իրար հերթ չտալով, ողջունում են փաստաթղթի վերջնականացման գործընթացը և խրախուսում դրա արագ ստորագրումը: «Իմ խորին համոզմամբ, ցանկացած փաստաթուղթ ողջունվելու էր միջազգային դերակատարների կողմից, ընդ որում՝ կարևոր չէր, թե այդ փաստաթուղթն ինչպիսին կլիներ: Հստակ է, որ այս փաստաթուղթը միջազգային բոլոր նորմերին հակառակ է, որովհետև այն համաձայնեցվել կամ պարտադրվել է ուժի կիրառման սպառնալիքի միջոցով: Ուժի կիրառման սպառնալիքի կամ ուժի կիրառման բացառման կանոնը միջազգային կանոն է, որը թերևս միջազգային իրավունքի հիմնաքարային պայմաններից մեկն է: Այն չի կարելի համաձայնագիր կոչել, որովհետև մի կողմը պարտադրել է, մյուսն էլ ընդունել է, ընդ որում՝ առանց նախապայմանների: Կեղծ եմ համարում այն պնդումները, որ այս փաստաթուղթը երկկողմ է, ու բոլոր դրույթները, իբրև թե, վերաբերում են երկու կողմերին: Կարծում եմ՝ սա կեղծ է այն պարզագույն պատճառով, որ սա համաձայնագիր է, որը որևէ ապահովվածություն չունի: Սա համաձայնագիր է, որը չի ենթադրում որևէ կողմ, որը կկարողանա հաղթող կողմի նկատմամբ սանկցիա կիրառել, այսինքն՝ համաձայնագիր, որն ապահովված չի որևէ կերպ: Հաշվի առնելով, որ Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի միջև գոյություն չունի ռազմական բալանս, տարածաշրջանում ռազմական բալանսն էապես խախտված է՝ հօգուտ Ադրբեջանի, ստացվում է, որ այս համաձայնագիր կոչվածն ընդամենը գործիք է Ադրբեջանի ձեռքում և չի կարող սպասարկել Հայաստանի Հանրապետության շահերը ամենապարզ պատճառով. Հայաստանի Հանրապետությունը պարտադրելու ոչինչ չունի Ադրբեջանին: Եթե հույսն այն է, որը կա երրորդ կողմ, որը կարող է պարտադրել, ապա պետք է հիասթափեցնենք՝ այդ երրորդ կողմը չկա: Քանի որ այս համաձայնագիրը երկկողմ ձևաչափում է, ցանկացած միջամտություն դիտարկվելու է որպես երրորդ կողմի միջամտություն երկու երկրների ներքին գործերին»,-հավելում է քաղաքագետը:
Կողմերից որևէ մեկն ունի՞ իր կարմիր գիծը՝ Հայաստանը չզիջելու, իսկ Ադրբեջանը չպահանջելու առումով: «Ցավոք, երկու կողմն էլ չունի կարմիր գծեր: Պահանջող կողմն առաջնորդվում է շատ պարզ բանաձևով՝ քաջերի սահմանն իրենց զենքն է, ադրբեջանցիները համարում են, որ քանի դեռ կարող են ստիպել, ուրեմն կստիպեն իրենց պլան մաքսիմումը: Որքան դա իրագործեն, այնքան լավ իրենց համար: Հայաստանի Հանրապետության իշխանության համար գոյություն չունեն կարմիր գծեր, և սա իրենք ապացուցել են: Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքը հռչակվել էր կարմիր գիծ, զիջվեց, հայտարարեցին, որ Լեռնային Ղարաբաղի մասով պետք է իջեցնենք մեր նշաձողը և այդ դեպքում կունենանք միջազգային կոնսոլիդացիա և ոչ միայն, սա տեղի չունեցավ և զիջվեց: Խոսվում էր դիտորդական առաքելության մասին և այլն, դրանք բոլորը զիջվեցին, խոսվում էր, որ Հայաստանի համար կարմիր գիծ է այն, թե ինչպես պետք է տեղի ունենան սահմանագծման և սահմանազատման աշխատանքները, դրանք զիջվեցին և տեղի ունեցան այնպես, ինչպես ցանկացավ Ադրբեջանը: Հետևաբար, նույնիսկ եթե Հայաստանի Հանրապետության կողմից հռչակվում է որևէ կարմիր գիծ, պետք է մտավախություն ունենալ, որ այն վաղ թե ուշ զիջվելու է»,-եզրափակում է Արա Պողոսյանը:
Հայոց պետականության փրկությունը ՀՀ-ում օր առաջ վերջնական իշխանափոխությունն է. «Փաստ»Յոթնամյա ավեր. «Փաստ»«Ընդդիմությունը պարտավոր է ժողովրդի կամքը կատարել». Մենուա Սողոմոնյան Գյումրիի ընտրությունների սենսացիան, սպեցիֆիկան և արդյունքները. Ավետիք ՉալաբյանՀայաստանի և Վրաստանի Բժշկական Քոլեջների համագործակցության նոր քայլերըԻդրամն արդեն Yerevan City-ում է80-ամյա Հաղթանակի տոնակատարության շրջանակներում Մհեր Ավետիսյանը այցելեց գյուղ Խաչփառ, Արգավանդ, ապա՝ Արբաթ Հանրային վերահսկողությունը մեծ դեր խաղաց Գյումրիում տեղի ունեցած ընտրությունների արդյունքների վրա․ Նաիրի ՍարգսյանԵթե Գյումրու քաղաքապետի թեկնածուներից որևէ մեկը չստանա 17 ձայն, նրանց միջև կանցկացվի քվեարկության 2-րդ փուլ. առաջին նիստն ապրիլի 16-ին է. Գոհար Մելոյան Գյումրիում կեղծված ընտրությունների, բռնաճնշումների և Նիկոլի գոյությամբ որևէ գործընթացի անհնարինության մասին. Աննա ՄկրտչյանՄովսիսյանն է Ռուսաստանում հանդես եկած լավագույն հայ ֆուտբոլիստը. Էդուարդ Սպերցյան Մեզ համար լավագույն տարբերակը համայնքային բնակեցումն է, բայց իշխանությունը միտումնավոր դա չի անում, նախընտրում են մեր՝ ցրիվ բնակեցումը. Արտակ Բեգլարյան Ուզում են վախեցնել, բայց ինքը պետք է վախենա․ Արա Աբրահամյան Փեզեշքիանն ու Ալիևը հեռախոսազրույց են անցկացրել Հանքարդյունաբերական ճյուղի մեկ աշխատակից միջինը 4 լրացուցիչ աշխատատեղ է ստեղծում. ԶՊՄԿ Տեխնիկական անճշտությունների պատճառով Գյումրիի որոշ տեղամասերում կլինի վերահաշվարկ «Ես որոշում եմ կայացրել, որ պետք է մայր լինեմ ու դա իմ ամենաճիշտ որոշումն է եղել». Մաշան՝ որդուն միայնակ մեծացնելու և ամուսնալուծության մասին Ես կողմ եմ, որ առաջինը սկսեն բարձրաստիճան պաշտոնյաներից․ Նաիրի Սարգսյան Վստահ եմ՝ օրեր անց պատեհություն կունենամ արձանագրել, որ Գյումրիում ընդդիմադիր կոնսոլիդացված ջանքերը պսակվել են հաջողությամբ. Սուրենյանց Մի sms էլ ՔՊ-ական պատգամավորը կստանա Էրդողանը վտանգավոր է և՛ տարածաշրջանի, և՛ իր ժողովրդի համար. Իսրայելի ԱԳ նախարար Ճապոնացի գիտնականների հայտնագործությունը կարող է էապես բարելավել արևային վահանակները Շատերը հիմա սպասում են հետընտրական զարգացումներին. Ավետիք Չալաբյանի դիտարկումները Փաշինյանի վերջի սկիզբը. զավակները խժռեցին հեղափոխությունը «Քաղպայմանագրին» ջախջախեցին Փարաքարում և Գյումրիում Հատուկ օպերացիա՝ Երևանում. վնասազերծվել են օտարերկրացիներ «ՀայաՔվեն» դիտարկել է Փարաքարի ՏԻՄ ընտրությունները «Հայոց համազգային միասնությունը» շնորհավորում է ընդդիմադիրներինՊՆ-ն հաղորդագրություն է տարածել Եթե երեկվա քվեարկությունից հանենք վարչական ռեսուրսը, տոտալ ուղղորդումները տեղամասերում, ուժայինների ճնշումները, տակը կմնա նույն թիվը` 638 ձայն․ Դավիթ Սարգսյան 80-ամյա հաղթանակի տոնակատարության շրջանակներում Մհեր Ավետիսյանն այցելեց գյուղ Չքնաղ Հարթավան, այնուհետև՝ Քուչակ80-ամյա հաղթանակի տոնակատարության շրջանակներում Մհեր Ավետիսյանն այցելեց Շողակն գյուղԸնտրությունները, միանշանակ, ոչ մրցակցային էին․ Արամ Պետրոսյան Դժվար է ասել՝ այս ամենը անփութություն է, թե միտում. Չալաբյանը՝ արձանագրված խախտումների մասինԹիմակիցներիս հետ այսօր Ազատության հրապարակում էի, որտեղ Արցախի մեր հայրենակիցներն են․ Լիաննա Մանուկյան Մարդկանց ակնհայտ ուղղորդում են, տեղեր կան շատ բարձր է այդ միտումը, որովհետև կուտակումը շատ մեծ է Բացահայտ կեղծիքներով ընտրություններ են ընթանում. Ցոլակ Ակոպյան Մեր պատմության վատագույն ընտրություններից մեկն է, համատարած խախտումներ են Սարիկ Մինասյանի թաղամասն է սա, այստեղ շատ են ուղղորդումներն ու կուտակումները. «Հայաքվեի» անդամ Գնացե՛ք, չեմ թողելու մտնեք. Չալաբյանին թույլ չեն տալիս Սարիկ Մինասյանի ապօրինի շտաբ մտնել Ընտրակեղծիք ՔՊ-ի վստահված անձի կողմից Գյումրիի 31/04 տեղամասում. «ՀայաՔվեն» ահազանգում էԳյումրիի մի քանի կարևոր տեղամասերում բազմաթիվ ընտրախախտումներ են եղել. Ավետիք Չալաբյան Սպասվում է կարճատև անձրև և ամպրոպ Ինչպե՞ս բուլինգի ենթարկված փոքրիկ Գագան գրավեց ամբողջ աշխարհը Ընտրատեղամասերի ներսում կուտակումները ոչ ճիշտ աշխատանքի հետևանքով են լինում. Հայաքվեի դիտորդՀորոսկոպ. ապրիլի գլխավոր աստղագուշակային իրադարձությունները Մասնակցությունն այն ընտրատեղամասերում է բարձր, որտեղ կան կուտակումներ և ուղղորդումներ. Ավետիք ՉալաբյանԹուրքիայում արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու պահանջով ստորագրահավաք է սկսվելԲաց քվեարկություն, կուտակումներ, շրջիկ մեքենաներ. «ՀայաՔվեի» արձանագրած ընտրախախտումներըՄեսսիի գոլի շնորհիվ «Ինտեր Մայամի»-ն հաղթել է «Ֆիլադելֆիա»-ին