ՊԱՏՄՈՒԹՅԱՆ ԱՅՍ ՕՐԸ (29 ՄԱՐՏԻ). Աշխարհում առաջին անգամ ընդունվել է օրենք ծխախոտի օգտագործման սահմանափակումների մասին. «Փաստ»
Մադագասկար՝ Ապստամբության հերոսների հիշատակի օր, Ռուսաստան՝ Իրավաբանական ծառայության աշխատողների օր, Չինաստան՝ Երիտասարդության օր, Կենտրոնական Աֆրիկյան Հանրապետություն՝ Բոգանդիի օր:
1912-վախճանվել է գրող և դրամատուրգ Գաբրիել Սունդուկյանը:
1920-Ղաբաղյան ապստամբության ժամանակ Երևանից օգնության ուղարկված գնդապետ Թարվերդյանի զորախումբը հասել է Ղարաբաղ, որից հետո սկսվել են լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններ:
1971 –վախճանվել է հայ խորհրդային դերասան Ավետ Ավետիսյանը:
2002- Միացյալ Նահանգները հայտարարել է, որ պաշտոնապես վերացնում է Հայաստանին և Ադրբեջանին զենք վաճառելու ինը տարվա գործող արգելքը, և որ Ադրբեջանին կտրամադրվի 4,4 մլն դոլարի ռազմական օգնություն՝ մոտավորապես այնքան, որքան Հայաստանին:
2006-Հայաստանյան բեռնատար ԱՆ ինքնաթիռը հարկադրված վայրէջք է կատարել Թեհրանի մոտակայքում գտնվող մարզական համալիրում. զոհեր չեն եղել, իսկ օդանավը այրվել է այն բանից հետո, երբ ինքնաթիռում գտնվող 12 անձինք դուրս են բերվել և տեղափոխվել անվտանգ վայր:
2007- Թուրքիայի Աղթամար կղզում վերաբացվել է հայկական Սուրբ Խաչ եկեղեցին: Վերանորոգված եկեղեցու կարմիր ժապավենը կտրել են Պոլսո հայոց պատրիարք Մեսրոպ արքեպիսկոպոս Մութաֆյանը, Թուրքիայի մշակույթի նախարար Աթիլա Քոչը և Հայաստանի մշակույթի փոխնախարար Գագիկ Գյուրջյանը:
2009- որոշվել է, որ Հայաստանից օդային տրանսպորտով մեկնող ուղևորները 10000 դրամ ելքի տուրքը պետք է վճարեն ավիատոմս ձեռք բերելիս, ոչ թե օդանավակայանում:
2015-Գյումրիում տեղի է ունեցել «Հիմնադիր խորհրդարանի» հանրահավաքը, որը ուղեկցվել է միջադեպերով. «Հիմնադիր խորհրդարանի» անդամներից մեկին դանակահարել են, հանրահավաքի մասնակիցների ուղղությամբ ձվեր նետել։
2019-Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի անձնակազմը դատի է տվել մշակույթի նախարարի պաշտոնակատար Նազենի Ղարիբյանին՝ Կոնստանտին Օրբել յանին տնօրենի պաշտոնից ազատելու համար:
2020- վախճանվել է ֆրանսահայ ականավոր քաղաքական գործիչ Պատրիկ Դևեջյանը:
1430 - Օսմանյան կայսրությունը գրավել է բյուզանդական Սալոնիկ քաղաքը:
1461 -Սպիտակ և կարմիր վարդերի պատերազմի ժամանակ տեղի է ունեցել Թաուտոնի ճակատամարտը, որը հանդիսանում է այդ պատերազմի ամենաարյունալի մարտը:
1561 -ծնվել է իտալացի բժիշկ, ֆիզիոլոգ Սանտոնիո Սանկտորիուսը, որը աշխարհում առաջին անգամ հիվանդությունները ախտորոշելու համար սկսել է իրականացնել ջերմաչափում և պուլսի որոշում:
1638 -շվեդացի լ յութերականները հիմնադրել են առաջին մշտական բնակավայրը Դելավերում:
1778 -անգլիացի ծովագնաց Ջեյմս Կուկը դարձել է առաջին եվրոպացին, որը ափ է իջել Վանկուվեր կղզում:
1795 - գերմանացի մեծանուն երգահան ու դաշնակահար Լյուդվիգ վան Բեթհովենը առաջին անգամ համերգ է տվել Վիեննայում:
1798 - ֆրանսիացիները հայտարարել են Հելվետիկյան Հանրապետություն ստեղծելու մասին, որը հետագայում դարձել է Շվեյցարիա:
1831- բոսնիացիներն ապստամբել են Օսմանյան կայսրության դեմ:
1848 - Նիագարա գետի սառցակալման պատճառով Նիագարայի ջրվեժը դադարել է թափվել մոտ 30 ժամ:
1849 - Միացյալ Թագավորությունը գրավել է աֆղանական Փենջաբ քաղաքը:
1851-Ռուսաստանում ստեղծվել է «Կովկասյան գրաքննական կոմիտեն»:
1864- Մեծ Բրիտանիան Հունաստանին է հանձնել Իոնական կղզիները:
1871 - Վիկտորյա թագուհին բացել է Ալբերտ թագավորական սրահը:
1886 -հաղթանակ տոնելով Իոհաննես Ցուկերտորտի նկատմամբ՝ Վիլհելմ Ստեյնիցը դարձել է շախմատի առաջին պաշտոնական չեմպիոնը:
1891 –վախճանվել է ֆրանսիացի նկարիչ Ժորժ Սյորան:
1912- վախճանվել է Անտարկտիդայի անգլիացի հետազոտող Ռոբերտ Սկոտը:
1940-Անգլիայի բանկը թողարկել է առաջին թղթե փողերը, որոնք ունեցել են կեղծման դեմ բարձր պաշտպանվածություն՝ թղթի մեջ խրված բարակ մետաղական թել, սպիրալ:
1947 - Մադագասկարի բնակիչներն ապստամբել են ֆրանսիական տիրապետության դեմ:
1949 -վախճանվել է ռուս խորհրդային մանրէաբան, համաճարակաբան, ակադեմիկոս Նիկոլայ Գամալեան:
1967 - Ֆրանսիայում ջուրն է իջեցվել առաջին միջուկային սուզանավը:
1974-Չինաստանի Սիան քաղաքի շրջակայքում բնակիչները պատահաբար հայտնաբերել են հազարավոր զինվորների արձաններ՝ «Տերրակոտյան բանակը», որը հողի տակ է գտնվել ավելի քան 2000 տարի:
1982 – վախճանվել է գերմանացի կոմպոզիտոր Կառլ Օրֆը:
1992 – հիմնադրվել է «Ռոսատոմը»՝ Ռուսաստանի Դաշնության միջուկային համալիրի կարգավորիչ մարմինը:
2004- Իռլանդիայում աշխարհում առաջին անգամ ընդունվել է օրենք ծխախոտի օգտագործման սահմանափակումների մասին, համաձայն որի, արգելվում է ծխելը աշխատատեղերում, նաև սրճարաններում ու ռեստորաններում:
2004 - Բուլղարիան, Ռումինիան, Էստոնիան, Լատվիան, Լիտվան, Սլովակիան և Սլովենիան դարձել են ՆԱՏՕ-ի լիիրավ անդամներ:
2008- մոտ 35 երկիր և 350 քաղաք է մասնակցել «Երկրագնդի ժամ» միջազգային գործողությանը:
2010 - Մոսկվայի մետրոյում տեղի են ունեցել ահաբեկչական գործողություններ, որոնց արդյունքում զոհվել է 41 և վիրավորվել 88 մարդ:
2020 -վախճանվել է լեհ կոմպոզիտոր և խմբավար Քշիշտոֆ Պենդերեցկին: