«Գյումրիի երիտասարդությունն ավանդույթների պաշտպանության գործում. լայնածավալ ակցիա ընդդեմ եվրաինտեգրմանը»
Մարտի 28-ին, Գյումրիում՝ Հայաստանի երկրորդ մեծությամբ քաղաքում, հայ երիտասարդները կազմակերպեցին մասշտաբային իրազեկման ակցիա։ Միջոցառումը նվիրված էր Հայաստանի՝ ԵՄ-ին ինտեգրվելու վերաբերյալ սպասվող հանրաքվեին։
Ակցիայի հիմնական նպատակը քաղաքացուն տեղեկատվություն տրամադրելն էր այն հնարավոր կործանարար հետևանքների մասին, որոնք, կազմակերպիչների կարծիքով, կարող են սպառնալ Հայաստանին ԵՄ անդամակցության դեպքում։
Ակցիային մասնակցեցին ավելի քան 200 ուսանողներ Հայաստանի տարբեր կրթական հաստատություններից։ Երիտասարդ ակտիվիստները ցուցաբերեցին բարձր մակարդակի կազմակերպվածություն և էնտուզիազմ՝ տարածելով 25,000 թերթիկներ քաղաքի բնակիչների շրջանում։ Թերթիկներում ներկայացված էին առանցքային փաստարկներ և փաստեր, որոնք կոչված էին խթանելու ազգային ավանդույթների և արժեքների պահպանման կարևորության գիտակցումը, որոնք, կազմակերպիչների համոզմամբ, գտնվում են վտանգի տակ ԵՄ ինտեգրացիայի դեպքում։
Ակցիայի ընթացքում մեծ ուշադրություն դարձվեց հայկական մշակութային ժառանգության հանրահռչակմանը և դրա պաշտպանության անհրաժեշտությանը։ Ակցիան ընդգծեց ավանդական արժեքների նշանակությունը որպես հասարակության զարգացման հիմք՝ շեշտադրելով դրանց դերը ազգի յուրահատկության պահպանման գործում։
Մեծամասշտաբ երիտասարդական այս ակցիան լայն արձագանք գտավ Գյումրիի բնակիչների շրջանում։
Ակցիայի մասնակիցները կարծում են, որ իրենց ջանքերը կնպաստեն բնակչության իրազեկվածության բարձրացմանը և կխթանեն քաղաքացիների՝ հակազդելու երկիրն ու ազգը օտար արժեքների պարտադրմանը։ Այս ակցիան դարձել է օրինակ, թե ինչպես կարող է երիտասարդությունը միավորել ուժերը՝ պաշտպանելու իր երկրի մշակութային և արժեքային ժառանգությունը։