Իրանը սկսել է արագորեն դուրս բերել նավթն իր պահեստներից
Իսրայելի և Իրանի միջև ռազմական դիմակայության ֆոնին նավթի շուկայի մասնակիցների ուշադրությունը հիմնականում կենտրոնացած է այն բանի վրա, թե արդյոք հնարավոր է պահպանել արտահանման համար նախատեսված հումքի մատակարարման կայունությունը: Մինչ այժմ իրանական նավթահանքերը սահուն են գործում, և պահեստարաններից տանկերների վրա բեռնումը նույնիսկ սկսել է արագ աճել: Իրանը փորձում է, մի կողմից, ցրել իր պաշարները, իսկ մյուս կողմից՝ հասցնել ավելի շատ նավթ վաճառել՝ զգալիորեն աճող ռիսկերի պայմաններում։
«Նավթը դուրս է գալիս [Իրանի] նավահանգիստներից և լցվում օվկիանոսային տանկերներ՝ ապահովելով եկամուտներ՝ գոնե որոշ ժամանակով, նույնիսկ եթե մատակարարումները խափանվեն: Աճի ֆոնին, երկրի Խարգ կղզում գտնվող հիմնական արտահանման տերմինալը լցվում է հում նավթով», - հաղորդում է Bloomberg-ը՝ արբանյակային պատկերները վերլուծելուց հետո: Հունիսի 11-ին գրեթե բոլոր բաքերը միայն մասամբ էին լցված, իսկ 18-ին՝ Իսրայելի հարվածների վեցերորդ օրը, բոլորը լցված էին: Սովորաբար բաքերը դատարկվում էին արտահանման աճին զուգընթաց, բայց, կարծես, Իրանը որքան հնարավոր է շատ նավթ է մղում տանկերներ՝ որքան հնարավոր է շատ արտահանելու համար, ասում է Սամիր Մադանին՝ TankerTrackers.com-ի համահիմնադիրը, որը հետևում է նավթի առևտրին ստվերային նավատորմերի միջոցով:
TankerTrackers.com կայքի տվյալներով՝ հունիսի 13-ին հարձակումների սկսվելուց հետո հինգ օրվա ընթացքում Իրանն օրական միջինում արտահանել է 2.33 միլիոն բարել, ինչը 44 տոկոսով ավելի է, քան մեկ տարի առաջ մինչև հունիսի 14-ը գրանցված 1.61 միլիոն բարելի միջին ցուցանիշը։ «Թվում է, թե բավականին պարզ է, թե ինչ են նրանք անում», - ասել է Մադանին։ «Նրանք փորձում են որքան հնարավոր է շատ բարել արդյունահանել, և նրանց թիվ մեկ առաջնահերթությունը անվտանգությունն է»։
Ավելի մեծ ծավալների արտահանումը ոչ միայն կարճաժամկետ հեռանկարում ավելի շատ եկամուտ կբերի, հատկապես հաշվի առնելով գների բարձրացումը (ռազմական գործողությունների սկսվելուց ի վեր Brent-ը մոտ 70 դոլարից բարձրացել է մինչև 77 դոլար՝ մեկ բարելի համար, իսկ առևտրի ընթացքում՝ մինչև 79 դոլար մեկ բարելի համար): Թեհրանը նաև հույս ունի նվազեցնել կորուստների հավանականությունը տերմինալի վրա Իսրայելի կողմից հարվածի դեպքում: Մինչև հունիսի 13-ը տանկերները սովորաբար սպասում էին կղզու մոտ գտնվող ճանապարհային կայարանում՝ բեռնվելու համար, բայց հիմա դրանք ցրված են կղզուց մեծ հեռավորության վրա՝ գալով միայն նավթը վերցնելու և տերմինալից հնարավորինս արագ հեռանալու համար, ցույց են տալիս արբանյակային պատկերները: