Փաշինյանի հակառակորդները պատրաստվում են խորհրդարանական ընտրությունների. «Փաստ»
iz.ru–ն «Շարժում դեպի վեր. Հայաստանում ձևավորվում է նոր ընդդիմություն. Փաշինյանի հակառակորդները պատրաստվում են խորհրդարանական ընտրությունների» վերնագրով հոդվածում գրում է, որ Հայաստանում տեղի է ունեցել ձերբակալված գործարար և բարերար Սամվել Կարապետյանի կողմից հիմնադրված «Մեր ձևով» շարժման համագումարը։ Միջոցառման ընթացքում հայտարարվել է, որ շարժմանը միացել է 5000 մարդ, ովքեր շուտով կհավաքվեն Երևանում կայանալիք մեծ հանրահավաքում։
Հայ քաղաքագետ Տիգրան Քոչարյանը կարծում է, որ «Մեր ձևով» շարժումը լավ հեռանկարներ ունի։ «Վերջերս կայացած համագումարը դա ցույց տվեց։ Մասնակիցների թիվը այնքան շատ էր, որ դահլիճը չէր կարող բոլորին տեղավորել։ Սա մեծապես պայմանավորված է Սամվել Կարապետյանի անհատականությամբ։ Նրա մասնակցությամբ երկրում իրականացվել են խոշոր բարեգործական նախագծեր, և այժմ նա նաև ունի ներկայիս իշխանությունների օրոք տուժած լինելու համբավ։ Կարծում եմ, որ շարժումը աստիճանաբար կզարգանա որպես քաղաքական կուսակցություն և դաշինք։ Կարևոր է մտածել բոլոր քայլերի մասին խորհրդարանական ընտրություններից առաջ, և ճիշտ մոտեցման դեպքում հաղթանակը բավականին հնարավոր է», - ասել է նա։
Կովկասի հարցերով փորձագետ Արթուր Աթաևն էլ նշել է, որ դեռևս դժվար է որևէ վերջնական բան ասել նոր շարժման մասին։ «Ակնհայտ է, որ այս նախաձեռնությունը ֆինանսապես լավ է գործում, բայց դեռևս տեսանելի սոցիալական հիմք չկա։ Մենք չենք տեսնում հստակ ծրագիր, նպատակներ, խնդիրներ կամ գաղափարախոսական շրջանակ։ Հետևաբար, դժվար է խոսել հեռանկարների մասին։ Նշվում է, որ հայտարարվել է Սամվել Կարապետյանի աջակցության արշավ։ Իմ կարծիքով, դա սխալ է, պետք է կենտրոնանալ գաղափարի, այլ ոչ թե անձի վրա», - ասել է նա։ Փորձագետը հավելել է, որ ընտրություններն իսկապես դժվար կլինեն իշխող թիմի համար։ «Փաշինյանի գլխավոր խնդիրն այն է, որ հարևանների հետ հաշտեցման և Հայաստանի սահմանների ապաշրջափակման նրա ծրագիրը կանգ է առնում։ Երևանը զգալի զիջումներ է արել Ադրբեջանին և Թուրքիային, բայց մինչ այժմ դրանք քաղաքական կամ տնտեսական առումով արդյունք չեն տվել, և չկա որևէ էական արդյունք։ Եթե այսպես շարունակվի, ընդդիմությունը լուրջ ընտրական փաստարկներ կունենա իր ձեռքում», - ընդգծել է նա։