ԵՄ-ին անդամակցելու վերաբերյալ հայտարարությունները նույնպե՞ս պետք է լինեն հանցագործության ապացույց. «Փաստ»
theins.ru–ն «Հայաստանի երկրորդ խոշորագույն քաղաքի ձերբակալված քաղաքապետին նոր մեղադրանք է առաջադրվել» վերնագրով հոդվածում գրում է, որ ՀՀ իրավապահ մարմինները երկրորդ քրեական գործն են հարուցել երկրի երկրորդ խոշորագույն քաղաքի՝ Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի դեմ։ Նրա փաստաբանների հայտարարության համաձայն, նոր մեղադրանքը հիմնված է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությունից հրաժարվելու հրապարակային կոչերի վրա (ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի 2-րդ մաս) ։ Մեղադրանքները բխում են Ղուկասյանի՝ «այլ երկրների հետ միության մեջ մտնելու մասին» արած հայտարարություններից, ասվում է պաշտպանության հայտարարության մեջ։ «Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը, իր հիմնարար իրավունքն օգտագործելով, պարզապես կարծիք է հայտնել՝ համեմատություններ անցկացնելով աշխարհի այլ երկրների հետ միմյանց հետ փոխադարձաբար ընդունելի միություն կազմելու վերաբերյալ։ Իր ելույթում Վարդան Ղուկասյանը բազմիցս է ընդգծել դրա անհրաժեշտությունը ՀՀ անկախ պետականությունը պաշտպանելու և պահպանելու համար։ Նույն տրամաբանությամբ, ՀՀ-ի՝ Եվրամիությանը անդամակցելու վերաբերյալ վերջին բոլոր հայտարարությունները նույնպես պետք է լինեն հանցագործության ապացույց»,– հայտարարել են փաստաբանները՝ շեշտելով, որ քրեական հետապնդումը համարում են քաղաքական դրդապատճառներով լի։
Քաղաքագետ, տնտեսագետ և Կովկասի ինստիտուտի (Երևան) ավագ գիտաշխատող Հրանտ Միքայել յանը theins.ru-ի հետ զրույցում ասել է, որ Հայաստանի իշխող կուսակցությունը վաղուց է փորձում վերահսկողություն հաստատել Շիրակի մարզի նկատմամբ, որը գլխավորում են ընդդիմադիր ուժերը: «Վարդան Ղուկասյանի հարազատներն անցյալում հալածվել են, նրանց բիզնեսները սահմանափակվել են, ոմանք ձերբակալվել են և այլն: Մենք տեսնում ենք համակարգային ճնշում այդ քաղաքապետի վրա, և դա բխում է այն փաստից, որ ընտրություններից վեց ամիս անց էլ իշխանությունները չեն հաշտվել այն փաստի հետ, որ պարտվել են այդ քաղաքում: Հիմա նրանք վրեժ են լուծում: Իշխանությունները պարզապես փորձում են վերահսկողություն հաստատել բոլոր տեղական ինքնակառավարման մարմինների վրա, քանի որ վերջերս ընդդիմադիր թեկնածուները մշտապես հաղթել են տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններում: Գյումրիում ապրիլ յան ընտրությունները տեղի ունեցան, քանի որ իշխանությունները բռնի ուժով հեռացրին նախկին ընդդիմադիր քաղաքապետին և նշանակեցին արտահերթ ընտրություններ, բայց կրկին պարտվեցին: Հիմա մենք տեսնում ենք նույն սցենարի կրկնությունը ավելի ցայտուն ուժային երանգով: Այս ամենը կապված է Հայաստանում հաջորդ տարվա հունիսին նախատեսված խորհրդարանական ընտրությունների հետ: Իշխանությունները փորձում են վերահսկողություն հաստատել տեղական ինքնակառավարման մարմինների վրա և ուժեղացնում են ճնշումը հակառակորդների վրա՝ կանխելու համար ընդդիմության համախմբումը մինչև… ընտրությունները», -ասել է փորձագետը։