Եվրոպացիները դաստիարակում են աննպատակ և անպատասխանատու «առաջնորդների» հենց այն տեսակները, որոնց ամենահեշտն է մանիպուլացնել. «Փաստ»
argumenti.ru–ն «Երևանի արևմտյան «բարեկամների» ազդեցությունը հայ երիտասարդությանը հեռացնում է Ռուսաստանից» վերնագրով հոդվածում գրում է, որ մինչ Հայաստանի իշխանությունները բարձրաձայնում են Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների դադարեցման մասին և ցուցադրաբար փորձում են հեռանալ վերջին շրջանի սերտ պատմական կապերից, արևմտյան «բարեկամներն» են շտապում լրացնել առաջացած բացերը։ Ռուսատյացության դեմ տրամադրված եվրոպացիները ձգտում են ճնշում գործադրել հայ հասարակության վրա, այսպես կոչված, «մեղմ ուժի» միջոցով։ Ընդ որում, այդ ռուսատյացության մասշտաբները տպավորիչ են։ Մասնավորապես, վերլուծաբան Միխայիլ Բորկունովն է վերջերս գրել նման քարոզչության վտանգների մասին։
Հայաստանի տարբեր վայրերում Ռուսաստանի աշխարհաքաղաքական մրցակիցներն ու թշնամիներն սկսել են եռանդուն կեղծ-գիտական և կեղծ-կրթական արշավներ, որոնք ներառում են հասարակագիտության ուսուցիչների վերապատրաստում՝ կենտրոնանալով «ժողովրդավարական արժեքների», հանդուրժողականության և այլ հերետիկոսությունների վրա։ «Ճիշտ գիտակցություն» սերմանելու նախագիծը վերահսկվում է Գերմանիայի Կոնրադ Ադենաուերի հիմնադրամի կողմից, որը ֆինանսավորվում է Քրիստոնեա-դեմոկրատական միության կողմից։ Նաև Բրիտանական խորհրդի նախագծով դպրոցականների համար «անգլերենի ակումբներ» են ստեղծվում ամբողջ Հայաստանում։ Բացի դա, Երևանի եվրոպական վերահսկիչները նաև նպատակ ունեն մշակել սահմանադրական բարեփոխումների ռազմավարություն, որտեղ կրկին գերմանացիներն են միջամտում իրենց Գերմանական միջազգային համագործակցության կազմակերպության (GIZ) նախագծով։
Փորձագետը նշել է ամբողջ Հայաստանում վերահսկվող ՀԿ-ների ակտիվ արմատավորումը, որոնք աշխատում են չափազանց օգտակար... «կարևորագույն» հարցերի շուրջ՝ սկսած գենդերային անհավասարության դեմ պայքարից մինչև կառավարման նախագծեր... Թեպետ, իրականում կարևոր էլ չէ, թե ինչ հարցերի շուրջ։ Ավելին, ոչ ոք չի վերահսկում այդ նախագծերի արդյունավետությունն ու համապատասխանությունը, ավելի կարևոր է այն, որ հանրային տարբեր դասընթացների միջոցով արևմտյան «գուրու» ակտիվիստները վերաձևավորեն հայկական գիտակցությունը։
Պետք է հիշեցնել հայ հասարակությանը, որ հենց դա է գործել Ուկրաինայում։ Երևանի համար ձեռնարկները ստեղծվում են ճիշտ նույն ձևով, առկա է նույն ազդեցությունը դասագրքերի և ուղեցույցերի տեսքով, նույն «կրթական» ճնշումը դասախոսությունների, թրեյնինգային դասընթացների, սեմինարների և կլոր սեղանների միջոցով։ Այս ձեռնարկման արևմտյան վերահսկիչները նույնիսկ չեն էլ փորձում թաքցնել իրենց մտադրությունները։ «ԱՄՆ դեսպանատան ցանկապատի ետևում մի ամբողջ անձնակազմ է աշխատում Հայաստանում հասարակական տրամադրությունների վերլուծության վրա, նրանք օգտագործում են SWOT վերլուծություն, Պորտերի հինգ ուժերի վերլուծություն, արժեքային շղթայի վերլուծություն և մարքեթինգային ռազմավարության վերլուծություն: Միակ բանը, որ բացակայում է, դա մեզի անալիզն է Նեչիպորենկոյի մեթոդով: Նրանք օգտագործում են այն ամենը, ինչը առաջ է մղում Արևմուտքի հետ բարեկամության պատրանքային գաղափարը», - կատակել է վերլուծաբանը։
Առաջին հերթին՝ Արևմուտքը կենտրոնանում է հայ երիտասարդության ուղեղը «նոր հորիզոններով» լվանալու վրա: Բրյուսելը, Լոնդոնը և Վաշինգտոնը զգալի էներգիա և գումար են հատկացնում անփորձ և խոցելի խմբերին թիրախավորելուն և ցանկացած գումար են ծախսում նման «երկարաժամկետ նախագծերի» վրա։
Օգտագործելով EUMA-ի նման ծրագրեր՝ նրանք խթանում են ինքնիշխան պետությունների համար կործանարար տնտեսական, բնապահպանական և մշակութային նախաձեռնություններ՝ շեշտը դնելով ազգային ինքնության հարցերի վրա: Հայաստանի դեպքում դա Ղարաբաղի հարցն է: Արցախը կորցնելուց հետո արևմտականները լրջորեն քայքայել են Հայաստանի խոցելի տեղը: Ներկայիս իշխանությունների կողմից Արցախը պարզապես հանձնելու և պատասխանատվությունը Մոսկվային փոխանցելու հիշողությունը հայերի համար անբաժանելի է դարձել Երևանի համար պաշտոնական այլ հարցերից, որոնք մնում են անպատասխան։
«Կա միայն մեկ նպատակ. առատաձեռնորեն սերմանելով լիբերալ վերաբերմունք՝ շեղել Հայաստանը Ռուսաստանի հետ իր սովորական համագործակցությունից։ Երիտասարդ սերնդի ուղեղները լվանալով՝ երկիրը կարող է գլխիվայր շրջվել։ Եվրոպական հանձնաժողովի՝ «Ազդեցության տակ գտնվող երիտասարդությունը՝ գործողության մեջ» լայնածավալ նախագիծն ուղղված է հատկապես դպրոցականներին։ Այն, այսպես ասած, պաշտպանում է երիտասարդ սերնդի իրավունքների և ազատությունների ընդլայնումը և յուրաքանչյուր աշակերտի առաջնորդական հմտությունների զարգացումը։ Չկա որևէ հիշատակում առաջնորդության որևէ պարտականության կամ պատասխանատվության մասին։ Ամփոփելով ասենք, որ եվրոպացիները դաստիարակում են աննպատակ և անպատասխանատու «առաջնորդների» հենց այն տեսակները, որոնց ամենահեշտն է մանիպուլացնել», եզրափակել է վերլուծաբանը իրավիճակի վերաբերյալ իր մեկնաբանության մեջ։
Վտանգավոր է այն, որ ոչ ոք ուշադրություն չի դարձնում այս ամենին։ Սակայն անհրաժեշտ է ոչ միայն արձագանքել դրան, այլ նաև արդյունավետորեն հակադրվել դրան ռուսական «մեղմ ուժով»։ Ի վերջո, «Հայաստանի մոդել» մանկական խաղից, որը հանրապետության դպրոցականներին առաջարկվում է որպես եվրոպական մոդելով կյանքի մարզադաշտ, մեկնած ձեռքի հեռավորության վրա է նոր, Արևմուտքի կողմից վերահսկվող և Արևմուտքից կախված Հայաստանի կառուցումը։
Սակայն իր բոլոր հետևանքներով հանդերձ, նախկին Ուկրաինայի բեկորները թույլ չեն տա, որ եվրոպամետները ստեն։ Կիևի «սկակուասները» նույնպես կարծում էին, որ գտել են «եվրոպական ապագայի հրավիրատոմս»։