«АйаКве» представляет политическую заявку с повесткой смены власти: «Паст»
В последние годы национальное политическое объединение «АйаКве» всегда было на передовой в трудные для нашего государства моменты, поднимая проблемы, заявляя об опасностях. И вот, «АйаКве» представляет политическую заявку на участие в предстоящих парламентских выборах. На днях состоялся съезд партии «Армянский голос» («Айкакан кве»), на котором были утверждены устав и политическая программа, избраны руководящие органы партии и принято официальное решение об участии в парламентских выборах 2026 года. Этим шагом, фактически, было сформировано политическое крыло объединения.
Во время съезда руководителем политического крыла, председателем правления партии был избран Менуа Согомонян. В беседе с ним мы заинтересовались: что стало стимулом для создания политической силы и участия в гонке на предстоящих парламентских выборах после широкомасштабной деятельности по общественному и гражданскому просвещению? «Стимулом является сложившаяся ситуация. В сложившейся ситуации мы четко видим, что политическая линия действующих властей ведет Армению к новым уступкам, к новым потерям, новому унижению, ведет к диктатуре. Стимул как таковой – это не определенное событие, а цепочка событий, которая приводит к этой логике. Учитывая, что за это время мы накопили достаточный политический капитал, создали инфраструктуру, имеем территориальные офисы в областях и Ереване, стали более зрелыми, мы считаем, что внесем свой вклад в эффективное оппозиционное объединение для продвижения армяноцентричной политической повестки, поэтому мы решили не упустить еще один политический инструмент, повод для отстранения властей, а именно выборы, которые состоятся 7 июня. Мы будем участвовать в этих выборах, но будем в таком формате, что никогда не допустим распыления голосов и будем способствовать смене власти, мы идем по повестке смены власти», - в беседе с «Паст» говорит Согомонян. Он подчеркивает, что в краткосрочной перспективе их цель в политическом измерении - смена власти. «Без смены власти мы не можем создать жизнеспособное государство, что является нашей сверхцелью», - заключает Согомонян.
Мы пытаемся получить ответ на волнующий многих вопрос от координатора Национального гражданского объединения «АйаКве» Аветика Чалабяна: будет ли сотрудничество с другими политическими силами? Он отвечает, что они хотят сотрудничать со всеми гражданами и группами, которые готовы поделиться своей идеологией и поддержать их. «Таким же образом мы готовы сотрудничать со всеми политическими организациями, партиями, с которыми мы сможем найти идеологическую общность. Наша главная цель - отстранить действующий режим от власти, формирование новой национальной власти и с ее помощью вывести Армению из кризисной ситуации. Для нас важно сотрудничать с теми силами, которые имеют четкое представление о продвижении Армении вперед, а не заняты восхвалением прошлого. Если бы прошлое было хорошим, настоящее не было бы таким мрачным и проблематичным. Мы открыты для сотрудничества, находимся в периодических обсуждениях, переговорах с различными силами. Мы надеемся, что в ближайшее время это принесет определенный результат, и мы сможем объявить о формировании альянса», - говорит Чалабян в беседе с «Паст».
Став частью национальной власти, каковы будут приоритеты «Армянского голоса»? «Во-первых, мир, безопасность нашей страны должны быть защищены силой, то есть мы должны быть в состоянии защитить безопасность нашей страны, народа посредством накопления силы. Во-вторых, накопление силы требует устойчивого экономического развития и общественной солидарности. В-третьих, общественная солидарность невозможна без социальной справедливости, поэтому нашей третьей задачей должно быть укрепление социальной справедливости в нашей стране как Общественного альянса, в противном случае никогда не удастся достичь общественной солидарности, при ее отсутствии невозможно ни экономическое развитие, ни безопасность. Цепочка начинается с того, что нужно закрепить в сознании людей, что наше государство предназначено для граждан и обеспечивает им справедливость. Кстати, не только социальная справедливость, справедливость во всем: судебном, правовом, с точки зрения служения Родине. Во всех вопросах граждане должны чувствовать, что государство относится к ним справедливо», - заключает наш собеседник.
Ի՞նչ սպառնալիքներ և հնարավորություններ ունի TRIPP-ը․ Նաիրի Սարգսյան Բաքվի բռնապետական տրիբունալը 20 տարի ազատազրկման է դատապարտել Ռուբեն Վարդանյանին. Ավետիք ՉալաբյանԹոշակառուների անկանխիկ ծախսերը նվազագույն են, հետվճարի այդ մեխանիզմը՝ անարդյունավետ․ Դավիթ ՀակոբյանԲաժանիր, որ տիրես․ մեր ժողովրդին միտումնավոր են պառակտել․ Լիլիթ ԱրզումանյանՖասթ Բանկը 600 միլիոն դրամից ավելի աջակցություն է տրամադրել տարբեր նախագծերի Ո՞վ կփոխարինի Հրայր Թովմասյանին 2024 թվականին ՀՀ-ում հանրաքվե չի եղել, առանց հանրաքվեի այդ տարածքները Ադրբեջանին փոխանցելը հանձնում անվանելը, մեղմ ասած, արդարացված է․ Մելոյանը՝ Կիրանցի մասինԲացի թուրքից, բոլորը ձեզ համար թշնամի՞ են. Արման ԱբովյանԲանջարեղեն արևային վահանակների տակ. Ուզբեկստանը և Ֆրանսիան գործարկում են ագրովոլտային համակարգեր Ջրի ուժից «թռչող տախտակ» կամ թռիչք ջրի վրայով. «Փաստ»Բուհեր, ուսանողական ինքնակառավարում և պետական գերակայություններ․ բարձրագույն կրթության խնդիրները«ՀայաՔվեն» «Անի պլազա» հյուրանոցի «Նաիրի» սրահում մամուլի ասուլիս-շնորհանդեսով կազդարարի իր քաղաքական հայտի մեկնարկըԻնչ նպատակով ենք մենք մտնում քաղաքականություն, և որն է մեր առանցքային հանձնառությունը. Ավետիք ՉալաբյանԹող գնան ղուրբան լինեն 5000 տղերքին. վանաձորցիների կարծիքները. «Համահայկական ճակատ» շարժումՎաղը` ժամը 15:00-ին, ՀՀ գլխավոր դատախազության շենքի առջև կկայանա ակցիա. «Համահայկական ճակատ» շարժումՊԱՏՄՈՒԹՅԱՆ ԱՅՍ ՕՐԸ (17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ)․ Բազմամարդ հանրահավաք Երևանում, քաղաքական կոալիցիայի ստեղծում. «Փաստ»Սահմանադրական փոփոխությունների հանձնաժողովն է արձանագրել, որ Վենետիկի հանձնաժողովը խնդրել է վերացնել երկքաղաքացիության և մշտական բնակությունների ցենզերը. Ռ. ՀայրապետյանՀայաստանին անհրաժեշտ են տնտեսական և ենթակառուցվածքային խոշոր նախագծեր. Գագիկ ԾառուկյանՈրո՞նք են Կրեմլի «կարմիր գծերը», ի՞նչ սցենարներ են «նշմարվում». «Փաստ»Ստորագրահավաք՝ ի աջակցություն Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Ովքե՞ր են Փաշինյան-Ալիև դուետի գործունեության դիրիժորն ու նվագակցողը. «Փաստ»Մարդը կարո՞ղ է պահպանել իր գոյաբանական և էութաբանական ինքնությունը. «Փաստ»Իրավական դաշտում է ամեն ինչ․ Սամվել Կարապետյանի առաջադրումը հանգիստ չի տալիս իշխանությանը Սփյուռքը բարձրաձայնում է․ Ֆրանսիայից մինչև Արգենտինա՝ ի պաշտպանություն Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու «Մա՛մ, երկար չեմ կարող խոսել, բոլորին կբարևես, կասես, որ ամեն ինչ լավ է». Վահագն Գևորգյանն անմահացել է հոկտեմբերի 10-ին Հադրութում, տուն «վերադարձել»... մոտ չորս ամիս անց. «Փաստ»«Իրենց միակ կարմիր գիծը իշխանությունը պահելն է, մնացած բոլոր դեպքերում ցանկացած կարմիր գիծ հատելի է այս իշխանությունների համար». «Փաստ»Երբ նման հայտարարություններ անում է վարչապետը, դա արդեն հակաժողովրդավարական հրահանգ ու ցուցում է. «Փաստ»Անկումային և ճգնաժամային. Հայաստանի արտաքին առևտրի դիսբալանսը. «Փաստ»Ամոթի ու խայտառակության խարանով դաջված. ո՞ւմ են երջանկացնում Հայաստանի իշխանությունների գործողությունները. «Փաստ»«ՀայաՔվեն» քաղաքական հայտ է ներկայացնում իշխանափոխության օրակարգով. «Փաստ»Ի՞նչ պլաններ ունեն Արևմուտքն ու Փաշինյանը երկաթուղու առումով. «Փաստ»Մեր կապը էս լեռան հետ անբացատրելի ա, ուրիշ ու ուժեղ. Լևոն ՔոչարյանՊետական բուհերը ֆինանսապես պահում են ուսանողները, բայց վերահսկում են քաղաքական իշխանության ներկայացուցիչները. Մենուա ՍողոմոնյանԹուրքիայի Արտգործնախարարը հայտարարեց, որ աջակցում են ՓաշինյանինԻ՞նչ կասեք Փաշինյանին, եթե ձեր դիմաց դուրս գաՍա միայն հնարավորություն է բացում ՀՀ-ի համար գնել պրոյեկտ ԱՄՆ-ից․ Ռոբերտ ՔոչարյանԱտոմային էներգետիկան ԱՄՆ-ում չափազանց թանկ է․ Ռոբերտ ՔոչարյանIDBank-ը ներկայացուցչություն է բացել ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի Գլենդել քաղաքումՊետք է սթափվել, լրջանալ և լուրջ վերաբերվել այն ամենին, ինչ տեղի է ունենում մեր ռեգիոնում և մեր պետականության շուրջ. Մհեր ԱվետիսյանԶՊՄԿ-ն ժողովրդի կողքին՝ ներդրումներ առողջապահության և բնապահպանության ոլորտումԽնդիրը ոչ թե պատերազմի և խաղաղության մեջ է, այլ խաղաղությունը ապահովելու միջոցների․ Ավետիք ՉալաբյանԵպիսկոպոսները կհավաքվեն Ավստրիայում՝ ի հեճուկս Փաշինյանի Անողնաշարության մաստեր-կլաս Հանրային հեռուստատեսությունից Փաշինյանը վերջնականապես յուրացրեց Սահմանադրական դատարանը Տարեցների համար հանրային տրանսպորտը պետք է լինի անվճար. Հ. ԿամենդատյանՔՊ խմբակի ընտրության արդյունքում տաս համար ստացած անձը տապալել է աշխատանքային պայմանագրերի էլեկտրոնային կնքման գործընթացը. Հրայր Կամենդատյան2018-ից հետո ժողովրդի մոտ կեղծ դրական սպասումներ առաջացան, որ վարկերի տոկոսներ, տույժեր, տուգանքներ, բոլորը պետությունն է մարելու. Նաիրի Սարգսյան Նույնիսկ սոցիալական խնդիրները բավարար են, որ ժողովուրդն այս անգամ չընտրի Փաշինյանին. Աննա Կոստանյան Իշխող ուժի ընդունած օրենքը հենց «ՀայաՔվե»-ի դեմ է․ Ատոմ Մխիթարյան.Մարդիկ պետք է հասկանան, որ իրենց ընտրությունն է որոշելու երկրի և իրենց վաղվա օրը․ Արմեն Մանվելյան