Սերժ Սարգսյանը փոխել է հակաիշխանական ելույթներին հակադարձելու՝ արդեն սովորական դարձած մոտեցումները
Սերժ Սարգսյանի հայտնի ելույթը, ըստ էության, ելակետային նշանակություն ունեցավ ՀՀ-ում առկա քաղաքական իրավիճակի արմատական վերափոխման և վերաձևման համար: Այսինքն` պայմանականորեն հասարակական-քաղաքական կյանքը կարող ենք բաժանել երկու մեծ շրջափուլերի՝ մինչ նախագահի ելույթը և դրանից հետո: Այս կոնտեքստում հետաքրքրական են դառնում ԲՀԿ-ի և Գագիկ Ծառուկյանի կողմից նախատեսվելիք գործողությունների հեռանկարները՝ հատկապես հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ իշխանությունների դեմ առճակատումն անկասկած կուսակցությանը կկանգնեցնի լրջագույն մարտահրավերների առջև: Այս տեսանկյունից թերևս կուսակցության համար կարող ենք առանձնացնել երկու լրջագույն խնդիր, որոնք, ըստ էության, որոշակիորեն կխոչընդոտեն հակաիշխանական շարժման ռեալիզացման գործընթացին: Ակնհայտ է, որ Սերժ Սարգսյանի վարչակարգը արմատապես փոխել է հակաիշխանական ելույթներին հակադարձելու` արդեն սովորական դարձած մոտեցումները: Բերձորյան դեպքերը և ՀՀԿ անդամների «հարձակվողական» կեցվածքն այս ամենի վառ ապացույցն են, և կասկածից դուրս է, որ վերոնշյալ քաղաքական գործընթացները դեռևս կունենան իրենց տրամաբանական հաջորդականությունը: «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը, որպես այդպիսին, արհեստական քաղաքական կառույց է, ինչի արդյունքում, այն ամեն օր, ամեն ժամ դառնում է էլ ավելի խոցելի, քանի որ հրամայական է դառնում ներսից պայթեցման սպառնալիքը: Խնդիրը նրանում է, որ Գագիկ Ծառուկյանի թիմը ժամանակին ձևավորվել է որոշակի շահերի ամբողջացման և ինտենսիվ սպասարկման արդյունքում, այսինքն` կոնցեպտուալ առումով չկա որևէ գաղափարական, քաղաքակրթական հիմք, որը կարող է միավորել աշխարհայացքային տարբեր ամպուլաներում գտնվող կուսակցական գործիչներին: Փաստորեն, ԲՀԿ-ն տարասեռների ամբողջություն է, որի շուրջ պտտվող տարաբնույթ «ատոմները» կենտրոնի ձգողականության թուլացման դեպքում ինտենսիվորեն կարող են տեղափոխվել և պտտվել բոլորովին այլ կենտրոնի շուրջը: Ահա այսպիսի պայմաններում է, որ Բարգավաճ Հայաստանից հեռացան Արագած Ախոյանը և, որոշ տեղեկությունների համաձայն, գործարար Կարո Կարապետյանը (Յուվեցի Կարո): Վստահաբար կարող ենք նշել, որ «առնետավազքը» դեռևս կշարունակվի, իսկ Գագիկ Ծառուկյանի հավանական ձերբակալությունից հետո, որի մասին անուղղակիորեն ակնարկեց հանրապետության նախագահը, ընդհանրապես պարզ չէ, թե քաղաքական թիմն ինչ ճակատագրի կարժանանա: Չի բացառվում նաև կայծակնային արագությամբ կազմաքանդումը, որը բնորոշ է բոլոր այն քաղաքական կառույցներին, որոնք հիմնված են կամայական անհատի հեղինակության և ազդեցության վրա: Վերոնշյալ քաղաքական գործընթացները, եթե չհանգեցնեն ներկուսակցական ցնցումների, ապա հնարավոր է, որ որոշակի դրական ազդեցություն կունենան, այն է. Հնարավորություն տալ Գագիկ Ծառուկյանին` վերանայելու կուսակցության մոնոպոլ և կամայական կառավարման սկզբունքը և ստեղծել ինստիտուցիոնալիզացված համակարգ, որը, ըստ էության, պետք է մեխված լինի հաստատուն կոնցեպցիաների և սկզբունքների վրա: Կարպիս Փաշոյան Orer.am, Վերլուծաբան
Իշխող ուժի ընդունած օրենքը հենց «ՀայաՔվե»-ի դեմ է․ Ատոմ Մխիթարյան.Մարդիկ պետք է հասկանան, որ իրենց ընտրությունն է որոշելու երկրի և իրենց վաղվա օրը․ Արմեն Մանվելյան Մարդիկ մոտեցել ինձ շնորհակալություն են հայտնել. Մեսրոպ Մեսրոպյան2025 թվականին ՀԾԿՀ-ն սպառողների կողմից ստացել է 3460 դիմում-բողոք, հանձնաժողովի կարգավորման դաշտում գործող ընկերությունները բյուջե են փոխանցել 10.3 մլրդ դրամ. Մեսրոպ Մեսրոպյան Էլեկտրաէներգիայի և բնական գազի սակագները անփոփոխ են մնացել. ՀԾԿՀ նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանը հերքո՞ւմ է Գևորգ Պապոյանին. վարկերը կապ չունեն սակագնի հետ «Զանգեզուրի միջանցքը»/TRIPP-ը բարենպաստ հնարավորություններ է ստեղծում Կասպյան/Կենտրոնական Ասիայի և Բալկանյան տարածաշրջանների միջև կապը ամրապնդելու համար. Հաջիև Հօգուտ ՀՀ-ի՝ կբռնագանձվի 1 միլիոն 600 հազար դոլարին համարժեք դրամ․ դատախազություն Իմ մենամարտը Իլիա Թոփուրիայի հետ անխուսափելի է․ Արման Ծառուկյան Հնարավո՞ր է արդյոք 100% անվճար բարձրագույն կրթություն ունենալ և ո՞րն է պետության դերը«ՀայաՔվեն» քաղաքական հայտ է ներկայացնում և կմասնակցի ԱԺ ընտրություններին«Հայրենիք» կուսակցության հերթական տարածքային գրասենյակը հանդիսավորությամբ բացվեց Սպիտակում Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը «Իզմիրլյան» ԲԿ-ից դուրս կգրվի վաղը ՀՀ իշխանության համար գերիների հարցը կարևոր չէ, Վենսի այցի շրջանակներում հարցը շրջանցեցին. Տիգրան Աբրահամյան 2026-ին արևային էներգիայի պահանջարկի նոր շարժիչ ուժ է դառնալու արհեստական բանականությունը ԱՄՆ-Իրան-Հարավային Կովկաս. Ուժերի նոր վերադասավորումը և ռազմավարական դինամիկան․ Թեհրանի «Ալիք» օրաթերթի խմբագիր ՀԾԿՀ նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանի մամուլի ասուլիսը. ՈՒՂԻՂ (տեսանյութ) Վարչախումբը հիմա թշնամանքի, ատելության սլաքը ուղղել է դեպի Կաթողիկոսը. Մենուա Սողոմոնյան«Մայր Հայաստան»-ը ներկայացրեց իր պայքարի ձևաչափը Իշխանությունը ոչ պաշտոնապես սկսել է քարոզարշավը՝ վարչական ռեսուրսներն օգտագործելով․ Աննա ԿոստանյանՄեր տարածաշրջանում խաղաղություն կարող է հաստատել միայն ռուսական անվտանգության ճարտարապետությունը. Մհեր ԱվետիսյանԱյժմ եկել է հաջորդ քայլն անելու ժամանակը. Ավետիք ՉալաբյանՊարտադիր կանխարգելիչ ստուգումը պետք է լինի համընդհանուր. Հրայր ԿամենդատյանՔրեական գործ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի դեմ. քաղաքական և հասարակական արձագանքները Երրորդ ժամկետի հավակնություն. Նարեկ Կարապետյանը՝ Փաշինյանի քաղաքական պատասխանատվության մասին «Մայր Հայաստանն» ԱԺ ընտրություններին մասնակցելու է «Առաջարկ Հայաստանին» ծրագրով` ԲՀԿ-ի հետ. ԹևանյանԱմենայն Հայոց Կաթողիկոսի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցած անձինք արդյո՞ք չեն մտածում այն մասին, թե ինչ մեղքի տակ են մտնում․ Հրայր ԻգնատյանՆոր խաղ է սկսվել. կտեսնեք հիմա մենք ինչ ենք անելու. Էդմոն ՄարուքյանԱրևմուտքը Հայաստանն օգտագործում է որպես աշխարհաքաղաքական պայքարի գործիք․ ԳալուզինՄեր Սուրբ Եկեղեցին անպարտելի է, քանզի մշտապես սատանային հաղթել է Քրիստոսով. Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի հայոց թեմՁեռքով սրտիկ ցույց տալու փոխարեն մենք առաջարկում ենք իրատեսական ծրագրեր, որոնք կոնկրետ խնդիրներ են լուծելու. Ուժեղ ՀայաստանԻնչու Մբապեն չմասնակցեց երեկվա խաղին և երբ կվերադառնա․ Արբելոան մանրամասնել է Ալիևի առջև Փաշինյանի նվաստացումից հետո եկել է հզոր առաջնորդության ժամանակը․ «Ուժեղ Հայաստան» (տեսանյութ) Փրկարարներն արգելափակումից դուրս են բերել 243 տրանսպորտային միջոց և օգնություն ցուցաբերել 379 քաղաքացուԴանիայի վարչապետը մերժել է Գրենլանդիան ԱՄՆ-ին վաճառելու գաղափարը Օբաման առաջին անգամ արձագանքել է Թրամփի էջում իրեն կապիկի հետ համեմատելուն Ազատության պողոտայում բախվել են «Mazda 6»-ն ու «Nissan Pathfinder»-ը, վերջինն էլ մխրճվել է կրպակի մեջԶելենսկու հայտարարությունները վաղուց դարձել են հիվանդ մարդու զառшնցանք․ ԶախարովաԻնչո՞ւ Սամվել Կարապետյանն այստեղ չէ, նրա հանցանքը Աստծու և Քրիստոսի պաշտպանը լինելն է․ Ռոբերտ Ամստերդամ (տեսանյութ) Ո՞վ կներկայացնի Հայաստանը «Եվրատեսիլ 2026»-ին. ամենից հաճախ շոշափվող անունները «Ռեալը» խոշոր հաշվով հաղթեց «Ռեալ Սոսյեդադին», Վինիսիուսը դուբլ ձևակերպեց Եղեգնաձորում բшխվել են «Opel»-ը և «Toyota»-ն․ կա վիրшվոր Հորոսկոպ. Տարվա առաջին խավարումը, որը նշանավորում է նոր փուլի սկիզբը Մի փոքրիկ հողակտոր, և ամբողջ Միացյալ Նահանգներն ու Եվրոպան ամբողջությամբ կապահովվեն արևային էներգիայով Կարապետյան ընտանիքը` քաղցկեղ ունեցող երեխաների կողքինԱյս մարդը վերջին ութ տարվա ընթացքում ինչ ուզել է, ստացել է Փաշինյանից։ Կա՞ կասկած, որ Փաշինյանի կառավարությունը, եթե վերընտրվի, սա էլ չի ստանա. Նարեկ Կարապետյան Պուտինի վարքագիծը նման է խելագարության․ Ռյուտե Ուկրաինայում չկա մի էլեկտրակայան, որը չի տnւժել ռուսական հարձակnւմներից․ Զելենսկի Մենք չենք կարող մեզ թույլ տալ ավելի շատ չծախսել պաշտպանության վրա․ ֆոն դեր Լայեն Հաղթում է անզուսպը, հախուռնը, խելագարը. Կաթողիկոսի դեմ քրեական գործ է հարուցվել, ի՞նչ անել․ Էդմոն Մարուքյան