OSCE members: Latest escalation in Karabakh is deeply worrying
At a special meeting of the OSCE Permanent Council in Vienna, Ambassador James Warlick, representing the three Co-Chairs of the Minsk Group, and the Personal Representative of the Chairperson-in-Office, Ambassador Andrzej Kasprzyk, informed the 57 OSCE participating States about recent developments in the Nagorno-Karabakh conflict.
Warlick and Kasprzyk welcomed news about the cessation of hostilities and urged the sides to respect the ceasefire. They stressed that it is important to return to the political process on the basis of a sustainable ceasefire. OSCE participating States agreed  that the latest escalation is deeply worrying and that it is necessary for the OSCE to continue playing a central role in facilitating a peaceful settlement. All participating States should support the activities of the Minsk Group and those of its Co-Chairs.
The Co-Chairs announced that they will travel to the region shortly, together with Ambassador Kasprzyk. Ambassador Kasprzyk will also travel to the areas affected by the military escalation as soon as the situation permits.
In Berlin, the OSCE Chairman-in-Office, German Foreign Minister Frank-Walter Steinmeier, said: “Reports on the cessation of hostilities are encouraging. Our immediate efforts must now focus on stabilizing the ceasefire and preventing any new escalation. Hostilities must stop in an effective and lasting way. In this regard, I welcome the early visit of the Co-Chairs to the region. I remain in close contact with the sides and other international actors.”