Արագածոտնի մարզպետի գազի բալոնները. նոր, ծագող աստղ չամիչաշատ բուլկիների աստղաբույլում
Արագածոտնի մարզպետ Սարգիս Սահակյանը հայտնվել է վտանգավոր եզրագծում. նրան պաշտոնից հանելու մտադրություն կա: Թեպետ Սահակյան եղբայրները Սերժ Սարգսյանի սիրելիներն են և ամեն անգամ վտանգը հարթում են նրան դիմելով, բայց քաղաքական շրջանակներում խոսում են, որ էլ տեղ չկա: Գաղտնիք չէ, որ մարզում մարզպետի գերդաստանին պատկանող ընկերությունները տենդերային ծրագրեր շահելու մենաշնորհ ունեն, ավելին՝ վարչապետի վերահսկողական ծառայությունը, մեր տեղեկություններով, բոլորովին վերջերս բացահայտել է մոտ 100 միլիոնի հասնող չարաշահումներ, սակայն այժմ էլ ավելի խայտառակ բացահայտում է եղել: Պարզել են, որ Սահակյանը, տեղեկանալով Հյուսիս-Հարավ ծրագրի մասին, անցյալում կոպեկներով գնել է ծրագրով վերակառուցման ենթակա մայրուղու հարակից տարածքները և հիմա աստղաբաշխական գներով վաճառում է պետությանը,- գրում է «Հրապարակ» թերթը: Զարմանալի կլիներ, եթե մարզպետ Սահակյանը մտահոգվեր իր պաշտոնանկության հեռանկարից: Ժամկետանց, հարստահարող և իրենց ՕԳԳ-ն կորցրած գործիչները երբեք ՀՀԿ-ի համար չեն կորցնում իրենց հմայքը և մշտապես առավել բարձր պաշտոնների են նշանակվում: Համենայն դեպս, այդպես է ցույց տալիս վերջին տարիների վիճակագրությունը: Վստահ եմ, որ Երվանդ Զախարյանի, Գագիկ Բեգլարյանի, Արամայիս Գրիգորյանի, չամիչաշատ բուլկիների և մյուսների շարքում Արագածոտնի մարզպետը անպայման կունենա իր փայլող աստղը: Եթե ազատ պաշտոն չլինի՝ վստահ եղեք, նրա համար կստեղծեն որևէ ՛՛ջրիկ՛՛ կոմիտե, որտեղ պարոն մարզպետը կսպառի իր ծերությունը: Ասել, թե նրա պաշտոնավարության օրոք որևէ առաջընթաց է գրանցվել մարզում՝ նշանակում է խուսափել ճշմարտության հետ ուղիղ հանդիպումից: Նրա պաշտոնավարման օրոք ամենաշռնդալից իրադարձությունը, որ եղել է մարզում, այն է, որ ոստիկանության օպերատիվ խումբը և ԱԻՆ փրկարար ծառայության աշխատակիցները մարզպետին պատկանող առանձնատանը հայտնաբերել էին 5 և 10 կգ-անոց... 2 գազի բալոն: Անշուշտ, այդ բալոնները մարզի ՀՆԱ-ի բալանսում որոշակի տոկոս են կազմում և Սահակյանի օրոք մարզի տարածքում ավելացած միակ նյութական բարիքներն են, սակայն դա արդեն բավարար պայման է՝ պաշտոնեական առաջընթաց գրանցելու համար: Այնպես որ, իր արարողակարգային գործառույթները կատարելուց հետո նա անպայման բարձր պաշտոնի կտեղափոխվի... Իսկ եթե այդ ընթացքում, մինչև նոր պաշտոնի նշանակվելը, ազատ ժամանակ ունենաք՝ անպայման դոկտորական ատենախոսություն գրեք, պարոն Սահակյան... Ասում են՝ օգնում է... Վարուժան Բաբաջանյան