Համաշխարհային քաղաքականության 12 ամենագեղեցիկ և ազդեցիկ կանայք
Քաղաքագետ ասելիս մենք միագամից պատկերացնում ենք կոկիկ բաճկոնով մի տղամարդու, իսկ այ կանանց այս բնագավառում տեսնել, նկատել կամ էլ լուրջ ընդունել  մենք սովոր չենք: BlogNews-ը որոշել է կոտրել կարծրատիպերը և ձեզ է ներկայացնում 12 կին-քաղաքագետների, որոնք բացի չափազանց հմայիչ լինելուց, նաև անասելի խելացի են:
Մարա Կարֆանյա
Մարիա Ռոզարիա (Մարա) Կարֆանյան իտալացի քաղաքագետ է, նախկինում՝ ֆոտոմոդել և հեռուստահաղորդավարուհի: Իր քաղաքական ուղին նա սկսել է 2004 թվակինի, անդամակցելով Forza Italia կուսակցությանը, որտեղ պայքարում էր կանաց իրավունքների համար: Բացի այդ, Կարֆանյան եղել է 2008 թվականին ընդունված օրինագծի ջատագովներից մեկը, համաձայն օրինագծի՝ մարմնավաճառությունը համարվում է հանցանք և ենթակա է երկկողմաննի հարկման: Ժողովուրդը նրան քնքշորեն կոչում է Mara La Bella (Գեղեցկուհի Մարա):
Կարմեն Կասս
Կարմեն Կասսը Էստոնիայի Շախմատային միության նախագահն էր 2004-2011թթ.: Նա դեռևս մանուկ հասակից էր հետաքրքրություն ցուցաբերում շախմատի հանդեպ, և ներկայումս էլ փորձում է դրան լայն տարածում հաղորդել իր երկրում: Ներկայումս Կարմենը շարունակում է լինել Շախմատային միության անդամ, և հնարավորության դեպքում անգամ մասնակցում է մրցումներին:
Սետրիդա Գիգա
Այս գեղեցկուհին Լիվանի քաղաքական գործիչներից է: Սետրիդային հաջողվել է դիմակայել սիրիական դոմինանտությանը և իր տեղն ու հարգանքը վաստակել: Նա քաղաքականություն է մուտք գործել 1994 թվականին, երբ Լիվանի քաղաքական կուսակցությունները վերակազմավորվեցին և նրա ամուսինը հայտնվեց բանտում: Նա պայքարում էր իր ամուսնու ազատ արձակման համար և այլ քաղաքացիների հանդեպ քաղաքական սպառանլիքների դեմ: Նրա պայքարը տևեց 11 տարի, նրա ամուսինն ազատ արձակվել 2005 թվականին:
Թագուհի Ռանիա ալ  Աբդուլլա
Ռանիա ալ Աբդուլլան Հորդանանի թագուհին է: Թագուհին աջակցում է կանանց երկրի տնտեսական կյանքին մասանակցություն ունենալու և նոր կազմակերպություններ հիմնելու հարցում: Նա պաշտպանում է կանանց իրավունքները, դեմ է հանդես գալիս երեխաների և կանանց հանդեպ բռնի ուժ գործադրելուն:
Քրիստինա Էլիզաբեթ Ֆերնանդես դե Կիրշներ
Քրիստինա Էլիզաբեթ Ֆերնանդես դե Կիրշները 2007 թվականի դեկտեմբերի 10-ից մինչև 2015 թվականի դեկտեմբերի 10-ը եղել է Արգենտինայի նախագահը: Նրան հաջողվել է ճնշել օլիգարխների արտոնությունները, երկրում կուտակել բավականին մեծ ռեզերվային ֆոնդ՝ գյուղատնտեսական ապրանքների արտահանման շնորհիվ: 2019 թվականին նա պլանավորում է կրկին առաջադրվել նախագահական ընտրություններին:
Օրլի Լեվի
Օրլի Լեվի-Աբուկասիսը իսրայելյան ֆոտոմոդել, հեռուստահաղորդաավրուհի և քաղաքական գործիչ է: Նրա հիմնական քաղաքական նպատակները հետևյալն են՝ բարդ դեռահասների հետ ծագող խնդիրների կարգավորումը, անվճար արտադասյա խմբակների վերականգնումը, անվճար ատամնաբուժանկան օգնության տարածումը բոլոր խավերի համար, մանկապարտեզների վարձավճարների սուբսիդավորումը, աղքատների և հարուստների միջև խիստ տարբերությունների վերացումը և այլն:
Ռաբի Դհալլա
2004-2011 թվականներին Դհալլան եղել է Կանադայի խորհրդարանի անդամ: 1984 թվականին Հնդկաստանի կոնֆլիկտի ժամանակ նա նամակ էր գրել Գանդիի՝ խնդրելով վերջ տալ Պենջաբում ռազմական գործողույթուններին: Այն ժամանակ նա ընդամենը 10 տարեկան էր: Նա նաև նկարահանվում է բոլիվուդյան ֆիլմերում:
Էվա Քայլի
24 տարեկանում Էվան առաջին անգամ ընտրվել էր Սալոնիկի քաղաքային խորհուրդ: Նա հանդիսանում է Հունաստանի խորհրդարանի անդամ, ազգային անվտանգության և արտաքին գործերի կոմիտեի անդամ է: Մինչ քաղաքական գորխիչ դառնալը Էվան աշխատում էր որպես լրագրող և հաղորդավարուհի:
Կրիստեն Ջիլլինբրանդ
Կրիստեն Ջիլլինբրանդը ամերիկյան քաղաքական գործիչ և Նյու Յորքի կրտսեր սենատոր է 2009 թվականից: Կրիստենը պայքարել է կանանց իրավունքների և առողջապահության բարելավման համար: Նա տրամադրում է իրավաբանական ծառայություններ քաղաքականությամբ զբաղվող կանանց և պաշտպանում է սեռական փոքրամասնություններին:
Շերիդան Օլիվերիա
Մինչ 2014 թվականը Շերիդանը զբաղեցրել է մարդկային ռեսուրսների զարգացման հարցերով զբաղվող կոմիտեի քարտուղարի պաշտոնը Բրազիլիայում: Իսկ 2014-ին նա ընտրվել է կոնգրես ամենաշատը ձայներ հավաքելով: Նա կատարել է բազում աշխատանքներ և բարելավել երկրի հյուսիսային հատվածում բնակվողների ապրուստի պայմաննները, ինչպես նաև աջակցություն է ցուցաբերել կանանց՝ գյուղատնտեսական գործունեություն վարելու հարցում:
Կոլինդա Գրաբար Կիտարովիչ
Կոլինդա Գրաբար Կիտարովիչը խորվաթական քաղաքական գործիչ է, որը ողջ աշխարհին գայթակղել է իր լողազգեստով նկարների շնորհիվ: Խորվաթիայի պատմության մեջ առաջին կին նախագահն է:
Մոզա բինտ Նասեր ալ Միսնեդ
Քաթարի առաջին տիկինն է և արաբական աշխարհում ամենաազդեցիկ կանանցից մեկը: Նա ակտիվ գործունեություն է ծավալու Քաթարն ավելի զարգացած դարձնելու ուղղությամբ, հատկապես շեշտը դնելով կրթության, գիտության և գիտատեխնիկական առաջընթացի վրա: