Լիլյա Խաչատուրովայի կյանքում ամեն ինչ լավ է. զրուցել և ամեն ինչ պարզել է BlogNews-ը
Ասում են՝ ցանկացած մարդու մոտ էլ լինում է աստեղային այն պահը, որը ճիշտ օգտագործելու դեպքում կարող է բեկումնային դառնալ ողջ կյանքիդ համար: Կարևորը  ճիշտ պահին ճիշտ վայրում հայտնվելն է: Որքանո՞վ է տեղին այս սկզբունքը վերագրել Լիլյայի կյանքին, դժվար է ասել, սակայն այն, որ նա մի առավոտ արթնացավ որպես ամբողջ հանրապետությունում հայտնի մարդ, փաստ է: Մի քանի տարի առաջ կանանց գաղութում ապրիլի յոթին արված նկարահանումը Լիլյային համացանցի հերոս դարձրեց, ու եթե մինչ այդ նրան միայն նեղ շրջանակներում էին ճանաչում մականունով, ապա այդ պահից ծանոթ ու անծանոթ բոլոր մարդիկ նրան ճանաչեցին որպես «Կարիճ Լիլո»:
Գաղութից դուրս գալուց հետո ևս մի քանի սկադալային հարցազրույցներ, սերիալում խաղացած դեր ու վերջ, Լիլյայի մասին այլևս չխոսվեց, քանի որ նա կատեգորիկ հրաժարվում էր աֆիշացնել իր կյանքի պատմությունն ու խոսել այն մասին, ինչի մասին ուզում է կարդալ ընթերցողը: Ինչո՞ւ այսպես. դե որովհետև ազատազրկման մեջ տարիներ անցկացրած երիտասարդ կինը գեղեցիկ մի օր որոշել էր փակել իր անցյալի բոլոր մութ էջերն ու նոր կյանք սկսել՝ առանց անցյալի սխալների ու «պիտակների»:
Ինչո՞վ է հիմա զբաղվում Լիլյան, ինչ փոփոխություններ կան նրա կյանքում, որքանո՞վ  է նա երջանիկ այսօր, պարզել է BlօgNews-ը:
«Իմ կյանքում ներկա պահին ամեն ինչ շատ լավ է: Ես ինձ երջանիկ մարդ եմ համարում թե՛ որպես կին, թե՛ որպես մարդ, ով կարողանում է առաջ նայել, առաջ շարժվել ու երբեք չմնալ կախված անցյալից»: Այն հարցին, թե ինչու հիմա Լիլյային չենք տեսնում սերիալներում, մեր զրուցակիցն այսպես պատասխանեց. «Որբերում» և «Աբելի քույրը» սերիալում ես նույն տիպի կերպարներ եմ մարմնավորել: Ու երկու դեպքում էլ ոչ թե դերն է ինձ համար գրվել, այլ կերպարի հետքերով են ինձ դեր առաջարկել: Կարծում եմ՝ հիմա որ դեր չունեմ, նրանից է, որ չկան այդպիսի կերպարներ: Բայց որ անկեղծ ասեմ, չէի էլ ցանկանա նորից ներկայանալ այդ կերպարներում: Սիրով կխաղայի այլ կերպարներ, որ և՛ ինձ հետաքրքիր լիներ, և՛ հեռուստադիտողին նորովի ներկայանայի»:
Ամեն դեպքում, Լիլյան դերասանական գործին վերաբերվում է ոչ թե որպես իր համար լուրջ մասնագիտություն, այլ հոբբի. «Ես շատ եմ սիրում այդ աշխատանքը, սակայն այդ գործով երբեք չեմ վաստակել այնքան, որ դեր տանելը  համարեմ ինձ համար ապրելու միջոց վաստակելու հնարավորություն: Այո՛, կինոն ինձ համար հրաշալի մի աշխարհ է, որտեղ ես ինձ շատ լավ եմ զգում, բայց ավելին, քան հոբբի, չեմ կարող համարել»: Իսկ ահա կյանքում սեփական վաստակով ոտքերի վրա ամուր կանգնելու համար Լիլյան գաղութից դուրս գալուց հետո մի քանի շատ կարևոր քայլ արդեն արել է: Հաշվապահական դասընթացների է հաճախել ու հիմա բիզնես է հիմնում, որն իր կյանքի մեծագույն նպատակներից մեկն է համարում.
«Ես չեմ սիրում խոսել բաներից, որոնք դեռ պլանային փուլում են: Բիզնեսիս հետ կապված, կարող եմ ասել, որ գործի ահռելի մասն արված է, սակայն մի փոքր ուշ կխոսեմ այդ մասին. հիմա դրա մասին խոսելը ճիշտ չեմ համարում, քանի որ դեռ անելու շատ բան կա: Չմտածեք, թե չար աչքից եմ վախենում, դրա համար էլ թաքուն եմ պահում, չկա նման բան, ես սնահավատ մարդ չեմ, ուղղակի իրոք սիրում եմ խոսել մի բանից միայն այն ժամանակ, երբ արդեն արդյունք կա: Իսկ իմ բիզնեսի արդյունքին դեռ մի փոքր սպասել է պետք: Ամեն դեպքում մի փոքր կբացահայտեմ ու կասեմ, որ բիզնեսս արտադրության հետ կապ ունի: Այսինքն՝ արտադրանք ենք ներկայացնելու սպառողին: Բայց էլի եմ կրկնում՝ սիրով կխոսեմ այդ մասին մի փոքր ուշ»:
Լիլյայի հետ խոսեցինք նաև անձնական կյանքի մասին. «Ես հիմա իսկապես երջանիկ եմ ինձ համարում: Այնպիսի փուլ է իմ կյանքում, որ վստահ կարող եմ ասել՝ ամեն ինչ լավ է: Գիտե՞ք, կինը երջանիկ է, երբ սիրված ու գնահատված է ու նաև սիրում է: Իմ կյանքում այդ ամենը կա, և դա ինձ ուժ է հաղորդում, ես ավելի ինքնավստահ ու համարձակ եմ դառնում այդ ամենից ու վախեր չունեմ ինչ-որ նոր բան նախաձեռնելու համար: Ես գիտեմ մի բան՝ միշտ պետք է փորձել: Կստացվի, թե չէ, դա արդեն այլ կողմն է, սակայն փորձել, ձգտել միշտ էլ պետք է: Ուզում եմ, որ բոլորը դա հասկանան ու հատկապես մեր հայ կանայք: Երբեք ուշ չէ ամեն ինչ նորից սկսելու համար, երբեք պետք չէ նայել անցյալիդ սխալներին ու վախենալ, որ նորից մի բան այնպես չի ստացվի, նորից կսխալվես: Համարձակ եղեք, միշտ հիշեք, որ ձեր կյանքը ուրիշը չի ապրել, ու հետևաբար, ուրիշ ոչ ոք, բացի ձեզանից, չգիտի՝ իրականում ինչ է ձեզ պետք»:
Մեր խոսակցության վերջում կանանց միամսյակի շրջանակներում Լիլյան ցանկացավ նաև շնորհավորել բոլոր հայուհիներին. «Շատ անձնազոհությունների են գնում մեր կանայք հանուն իրենց ընտանիքների, երեխաների, ու գիտե՞ք, դա շատ լավ է: Ես շատ եմ հարգում մեր հայուհիների հեզ կերպարը: Աշխարհում առավել լավ կին, քան հայուհին է, չես տեսնի: Բայց ուզում եմ, որ մեր հայ տղամարդիկ էլ արժանի ձևով գնահատեն հայ կանանց այս տեսակը, այլ ոչ թե առիթից օգտվեն ու չարաշահեն, քանի որ գիտեն՝ ամեն ինչ կների, ամեն ինչ կտանի: Անկեղծ սրտով շնորհավորում եմ բոլոր հայ կանանց, աղջիկներին, մայրերին ու ցանկանում եմ, որ ամեն մի հայուհի հոգու ներսում իրեն երջանիկ ու կայացած զգա»: