10 ծանրակշիռ պատճառ` ամեն առավոտ սուրճ ըմպելու համար
Իհարկե, բոլորս էլ համաձայն ենք, որ մարդկանց մեծամասնությունն օրական գոնե մեկ անգամ սուրճ է ըմպում։ Շնորհիվ նոր հետազոտությունների՝ սուրճի սիրահարների համար լավ նորություններ կան։
BlogNews-ն առաջարկում է ծանոթանալ 10 ծանրակշիռ պատճառների, որոնց համար կարելի է օրը սկսել մեկ բաժակ սուրճով։
1. Սուրճը հակաօքսիդանտների հիմնական աղբյուրն է
Մարդու օրգանիզմը ավելի շատ հակաօքսիդանտներ է յուրացնում սուճից, քան մրգերից և բանջարեղենից։
2. Սուրճի բույրը հակադեպրեսանտ է
Կորեացի հետազոտողը հայտնաբերել է, որ սուրճի բույրը յուրօրինակ ձևով է ազդում ուղեղի վրա և օգնում ավելի պոզիտիվ մտածել։
3. Սուրճը կարող է քչացնել Պարկինսոնի հիվանդությամբ տառապողների ախտանիշները
Ըստ Science Daily-ի հրապարակած հոդվածի՝ սուրճն օգնում է Պարկինսոնի հիվանդությամբ տառապողներին ավելի լավացնել կոորդինացիան և համեմատաբեր ավելի հեշտությամբ տեղաշարժվել։
4. Սուրճը օգտակար է լյարդի համար, հատկապես ալկոհոլի օգտագործման պարագայում
Մոտ 20 տարի տևած հետազոտությունը ցույց է տվել, որ օրական գոնե 1 բաժակ սուրճ ըմպող մարդկանց մոտ 20 տոկոսով ավելի պակաս է լյարդի ցեռոզ զարգացնելու հավանականությունը։
5. Սուրճը քչացնում է ինքնասպանության հավանականությունը
2-4 բաժակ սուրճ ըմպող մարդկանց մոտ 50 տոկոսով ավելի նվազում է ինքնասպանություն գործելու հավանականությունը։
6. Սուրճը քչացնում է մաշկի քաղցկեղով հիվանդանալու հավանականությունը
Սա գործում է հատկապես կանանց դեպքում, ում մոտ մեծապես նվազում է մաշկի քաղցկեղով հիվանդանալու հավանականությունը։
7. Սուրճը լավացնում է սպորտային արդյունքները
Կոֆեինն ավելացնում է ճարպային թթուների քանակը արյան մեջ, ինչը թույլ է տալիս մկանները ներծծել և այրել ավելի շատ ճարպեր՝ վերածելով այդ ամենը էներգիայի։ Սա նաև պահպանում է ածխաջրերը և հնարավորություն տալիս օգտագործելու դրանք հետագայում։
8. Քչացնում է շաքարային դիաբետով հիվանդանալու հավանականությունը
Ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ օրական 4 բաժակ սուրճ խմող մարդկանց մոտ 50 տոկոսով նվազում է 2-րդ տիպի դիաբետ զարգացնելու հավանականությունը։
9. Սուճը շատ օգտակար է ուղեղի համար
CNN հեռուստաընկերությունն ապացուցել է, որ սուրճը խթանում է մարդու ուղեղի ավելի արդյունավետ աշխատանքը։
10. Սուրճը կարող է Ձեզ ավելի երջանիկ դարձնել
ԱՄՆ-ի Առոջապահության ազգային ինստիտուտի անցկացրած հետազոտությունը ցույց է տվել, որ այն մարդիկ, ովքեր գոնե 4 բաժակ սուրճ են ըմպում մեկ շաբաթվա ընթացքում, 10 տոկոսով ավելի դժվար են ընկնում դեպրեսիայի մեջ՝ համեմատած այն մարդկանց հետ, ովքեր սուրճ ընդհանրապես չեն խմում։