Պատմության մեջ ամենաբարձրահասակ մարդն ու նրա կյանքի պատմությունը
Գինեսի ռեկորդների գրքի համաձայն Ռոբերտ Ուոդլոուն համարվում է աշխարհում ամենաբարձրահասակ մարդը: Նա ուներ 2,72 մ հասակ, հետևաբար կյանքը այնքան էլ հեշտ չէր ընթանում:
1. Ծնվելիս նա սովորական փոքրիկ է եղել
Ռոբերտ Պերշինգ Ուոդլոուն լույս աշխարհ է եկել 1918 թ. փետրվարի 22-ին Ալթոնում, 3,8 կգ քաշով: Նրա ծնողները՝ Հարոլդը և Էդդին, միջին հասակ ունեին, ինչպես նաև նրանց չորս երեխաները, որոնք հաջորդել են Ռոբերտին: Սակայն ծննդյան պահից հետո Ռոբերտը սկսել է մարմնական աննախադեպ աճ ունենալ: Երբ նա կես տարեկան էր, կշռում էր արդեն 14 կգ: Մեկ տարեկան հասակում ուներ 20 կգ և 91 սմ հասակ, իսկ դրանից ևս կես տարի անց նրա քաշը հասավ 30 կգ-ի:
2. Շատ մեծ երեխա
Հինգ տարեկանում Ռոբերտն ուներ 1,63 մ հասակ և կշռում էր 48 կգ: Մանկապարտեզ գնալիս նա կրում էր 17 տարեկան դեռահասի համար նախատեսված հագուստ: Ռոբերտին ծաղրում էին իր հասակի համար, սակայն գլխավոր բարդությունն այն էր, որ աթոռներ չէին կարողանում գտնել նրա նստելու համար: 10 տարեկանում նա 1,96 մ հասակ ուներ և կշռում էր 95  կգ, իսկ կոշիկի չափսը հսկայական էր: 13 տարեկանում Ռոբերտը, իր հասակակիցների հետ համեմատած, հինգ անգամ ավելի շատ կալորիա էր ստանում օրվա մեջ: Միջին դպրոցը նա ավարտեց 2,54 մ հասակով և 177 կգ քաշով:
3. Պատճառը
12 տարեկանը դեռ չլրացած Ռոբերտն իր ծնողների հետ այցելեց Սենթ-Լուիսի Բարնս հիվանդանոց: Այդ ժամանակ 2,11 մ հասակ ունեցող տղան իմացավ, որ ունի հորմոնային գերաճ: Դրա ամենատարածված պատճառը բարորակ ուռուցքն է: 1930 թ. բժշկության մեջ դեռ հայտնի չէր, թե ինչպես կարելի է բուժել այդ հիվանդությունը, այդ իսկ պատճառով էլ Ռոբերտը շարունակեց աճ գրանցել իր կյանքի ողջ ընթացքում:
4. Կյանքում դժվարություններ
Հսկա լինելը հեշտ բան չէ: Առաջին հերթին Ռոբերտին շատ ուտելիք էր անհրաժեշտ, որի հետևանքով սրտի ծանրաբեռնվածություն էր առաջացել, վատացել էր արյան շրջանառությունը և վերջույթների ցածր զգայականություն ուներ: Արդեն մեծ տարիքում Ռոբերտը քայլել կարողանում էր միայն ձեռնափայտի միջոցով:
5. Հասուն կյանք
19 տարեկանում նա ուներ 2.62 մ հասակ, կշռում էր 223 կգ և ոտքի թաթի երկարությունը 47 սմ էր: Նա օրական մոտ 8000 կալորիա էր օգտագործում: Ռոբերտի եկամուտի հիմնական աղբյուրը հանրային ելույթներն էին: 18 տարեկանում նա Ռինգլինգ եղբայրների հետ կրկեսային շրջագայություն անցկացրեց երկրում, իսկ 20 տարեկանում դարձավ Կոշիկի համաշխարհային ընկերություն ներկայացուցիչը և ավելի քան 800 քաղաքներ այցելեց 41 նահանգներում:
6. Հսկայական իրեր
Ռոբերտի բոլոր հագուստները պատվիրվում էին, և դրանց համար սովորականից երեք անգամ ավելի կտոր էր օգտագործվում: Նա ատուկ մահճակալ ուներ՝ 2,9 մ երկարությամբ: Այն ժամանակ, երբ Ռոբերտը ընկերությա ներկայացուցիչ էր աշխատում, նրա հայրը փոփոխություններ կատարեց ընտանեկան ավտոմեքենայի մեջ: Դիմացի ուղևորային նստարանը հեռացվեց, որպեսզի Ռոբերտը կարողանա նստել հետևի նստարանին և ոտքերը տեղավորի դիմացում: Հետևաբար մեքենան դարձավ երեքտեղանի: 1937 թ. նրա ծնողները պլանավորեցին որդու համար հատուկ տուն կառուցել:
7. Բարի հսկան
Ռոբերտը լուռ, բարեհոգի և ընկերասեր մարդ էր, որի համար էլ ստացել է բարի հսկա մականունը: Ազատ ժամանակ նա լուսանկարչությամբ էր զբաղվում և նամականիշեր էր հավաքում: Սակայն կյանքի մեծ մասն անց է կացրել հանրության առջև՝ սիրով պատասխանելով հետաքրքրված մարդկանց հազարավոր հարցերին: Ամենաշատը սիրում էր պատասխանել այն հարցերին, թե ինչքան է ուտում և ինչպիսին է եղանակը վերևում:
8. Դատական գործ
1936 թ. Ռոբերտին և նրա ընտանքին այցելեց բժիշկ Չարլզ Համբերդը, սակայն Ռոբերտը հրաժարվեցհամագործակցել նրա հետ: Որպես պատասխան Համբերդը հոդված հրապարակեց, որտեղ ներկայացրեց հսկային որպես  մռայլ, անտարբեր ինտրովերտ: Ուոդլոու ընտանիքը որոշեց դատարան դիմել զրպարտանքների համար: Սակայն այնտեղ հայտնվեցին որոշ վկաներ, որոնք հաստատեցին բժշկի խոսքերը, և Ռոբերտի ընտանիքը պարտվեց դատը:
9. Ռոբերտի մահը
1940 թ. հունիսի 27-ին Ռոբերտը չափեց հասակը. այն 2,72 մ էր: Հուլիսի 4-ին նա այցելեց Մանիստիի ազգային անտառային փառատոնին, որից հետո անկողին ընկավ բարձր ջերմությամբ, քանի որ կոճղերից մեկը վիրավորել էր նրա ոտքը և բորբոքում էր սկսվել: Ռոբերտին ստիպված եղան հյուրանոցում պառկեցնել, քանի որ հիվանդանոցներում այդքան մեծ մահճակալ չկար: Չնայախ բժիշկների ճիգերին՝ 1940 թ. հուլիսի 15-ին բարի հսկան մահացավ:
10. Թաղումը
Ռոբերտի թաղմանը ներկա էին ավելի քան 40 հզ մարդիկ: Այդ օրը, որպես հարգանքի նշան, քաղաքում ոչ ոք չէր աշխատում: Նրա թաղման համար երկու գերեզմաններ փորվեցին: Նրա դագաղը 3,3 մերկարություն ուներ, կշռում էր 450 կգ, և այն տանում էին 18 մարդիկ: Ընտանիքի անդամները վախենում էին, որ իրենց որդու դին կարող են հանել բժիշկները ուսումնասիրություններ կատարելու համար, այդ պատճառով էլ դագաղը տեղավորեցին երկարակյաց բետոնե դամբարանի մեջ: Ընտանքի անդամները նաև վերացրին Ռոբերտի իրերիմեծ մասը, որպեսզի կանխեն հնարավոր գողությունները: