8 խորհուրդ՝ աչքերի առողջությունը բարելավելու և տեսողությունը վերականգնելու համար
Տեսողության վատացումը ժամանակակից սերնդի հիմնական խնդիրներից մեկն է, քանի որ մարդկանց աչքերը պատրաստ չեն այն ծանրաբեռնվածությանը, որին ենթարկվում են: Առաջին հերթին՝ հարկ է հիշել, որ համակարգչի մոտ երկար ժամանակ անցկացնելու դեպքում անհրաժեշտ է հաճախակի թարթել՝ աչքի սկլերան խանավեցնելու համար: Հենց սկլերայի չարացումն է դառնում աչքերի տարբեր հիվանդությունների պատճառ: Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում մի քանի խորհուրդ, որոնք կօգնեն բարելավել տեսողությունը՝ նույնիսկ ակնոց կրելու դեպքում: Այս խորհուրդները կօգնեն նաև պահպանել տեսողությունը և կանխարգելել  խնդիրների առաջացումը: Դրանց հետևելու դեպքում արդյունքը գրեթե անմիջապես ակնհայտ կլինի. աչքերը կդադարեն շուտ հոգնել, կմեղմանան գլխացավերը և կդադարի վատանալ տեսողությունը: Ինչպես բարելավել տեսողությունը
1.    Հանգիստ աչքերի համար Հարկավոր է սովորություն դարձնել և օրվա ընթացքում որոշ ժամանակով փակել աչքերը: Երկու րոպեն բավական է աչքերի մկանները հանգստացնելու և տեսողությունը վերականգնելու համար, ուստի հարկավոր է աշխատանքի ընթացքում ժամը մեկ երկու րոպեով փակել աչքերը:
2.    Ակնոց կրելու դեպքում Վատ տեսողությունը չի նշանակում, որ հարկավոր է անընդմեջ ակնոց կամ լինզա կրել: Անհրաժեշտ է օրվա ընթացքում գոնե կես ժամով հրաժարվել ակնոցից: Գիտնականները մինչ օրս չեն հասկացել, թե արդյոք ակնոցները դրական ազդեցություն են ունենում մարդու տեսողության վրա, թե բացասական:
3.    Աչքերի մերսում Աչքերը հարկավոր է մերսել օրական առնվազն մեկ անգամ: Մերսման շնորհիվ բարելավվում է արյան շրջանառությունը, աչքերը հանգստանում են, իսկ տեսողությունը կարգավորվում:
4.    Ընդմիջումներ Աչքերը չպետք է անընդհատ լարված լինեն: Հարկավոր է յուրաքանչյուր 20 րոպեն մեկ շեղվել աշխատանքից և որևէ հեռու կետին նայել: Սա հատկապես օգտակար է կարճատեսությամբ տառապողների համար:
5.    Վարժություններ տեսողության համար Ստորև պատկերված վարժությունները հարկավոր է կատարել գոներ երկու օրը մեկ անգամ: Անհրաժեշտ է աչքերը շարժել նկարում պատկերված սլաքների ուղղությամբ: Այս վարժություններն ամրապնդում են աչքերի մկանները: Ընդ որում՝ դրանք կարելի է կատարել ինչպես բաց, այնպես էլ փակ աչքերով:
6.    Տաք կոմպրեսներ աչքերի համար Աչքերի հոգնածության ու չորության դեպքում կարելի է բամբակյա տամպոններով տաք կոմպրեսներ դնել: Այս միջոցը շատ արդյունավետ է նաև գլխացավերի դեպքում:
7.    Դիետա Հարկավոր է հետևել սննդակարգին և օգտագործել հնարավորինս շատ գազար, կարագ, ձկան յուղ, կանաչեղեն ու ընկուզեղեն: Դրանք հարուստ են վիտամին A-ով, ինչն անչափ օգտակար է տեսողության համար: Բացի այդ, դրանք օգնում են ավելի լավ տեսնել մթության մեջ:
8.    Ժամանակ անցկացնել բնության գրկում Բնական լույսն ու մաքուր օդն օգտակար են ոչ միայն աչքերի, այլև ամբողջ օրգանիզմի համար, ուստի անհրաժեշտ է հնարավորինս շատ զբոսնել: