ԱՄՆ նախագահների՝ պաշտոնը ստանձնելուց առաջ և հետո արված լուսանկարները
Երբ Սպիտակ տունը լքելուն քիչ ժամանակ էր մնացել, նախագահ Բարաք Օբաման արդեն կատակում էր իր սպիտակող մազերի մասին։
«Առաջին բանը, որ ուզում եմ երիտասարդներից, ինձ ծեր չկոչելն է,- 2015-ին ասել է Օբաման։- Երբ նոր էի եկել, ոչ մի սպիտակ մազ չունեի, իսկ հիմա ունեմ, շատ ունեմ։ Ես չեմ ներկում մազերս, չնայած հարգարժան գործընկերներիցս շատերը ներկում են։ Չեմ ասի, թե ովքեր, բայց առնվազն նրանց վարսահարդարները գիտեն»։
Օբամայի շատ կարճ սանրվածքի պատճառով նրա մազերի գույնը տեսանելի է բոլորին, կարծես սև պղպեղի և աղի խառնուրդ լինի։ Ոմանք ասում են, որ այդքան արագ ծերացումը նախագահի դժվար ու սթրեսային պաշտոնը ստանձնելու արդյունքն է, սակայն շատերն էլ պնդում են, որ ծերացումը իրենց դեպքում բնական երևույթ է։
Բայց բազմաթիվ հետազոտություններ են արվել 1700-ականներից մինչ այսօր ԱՄՆ բոլոր նախագահների վերաբերյալ, և պարզվել է, որ նրանք ավելի կարճ են ապրում, քան մյուս մարդիկ։ Հարվարդի բժշկական համալսարանում արված ուսումնասիրության համաձայն՝ ԱՄՆ կառավարության ղեկավարները միջինում 3 տարի քիչ են ապրում, քան սովորական մարդիկ։
Ահա, թե ինչպես են ԱՄՆ նախագահներն իրենց պաշտոնը ստանձնելուց հետո փոխվել։
Բարաք Օբաման 2009 թվականի հունվարի 20-ին՝ երդմնակալության արարողության ժամանակ։
Obama taking the
Իսկ Օբամայի այս լուսանկարն արվել է 2017 թվականին։