46-ամյա տղամարդու ուղեղից 98 ուռուցք են հեռացրել
Վիրաբույժները 46-ամյա Լիլանդ Ֆեյի ուղեղից 98 ուռուցք են հեռացրել: Վիրահատությունից հետո տղամարդն, իր խոսքով, իրեն հրաշալի է զգում:
ԱՄՆ Կոլորադո նահանգում բնակվող Լիլանդի մոտ 6 տարի առաջ ագրեսիվ մելանոմա է հայտնաբերվել: Հիվանդությունը սկսել է տարածվել՝ մեծ քանակությամբ ուռուցքներ առաջացնելով ուղեղում: Ուռուցքներից 97-ը հեռացվել են ստերեոտաքսիկ ռադիովիրաբուժությամբ: Սա ճառագայթահարման տարատեսակ է, որն ուղղակիորեն ուռուցքների վրա է ազդում: Նորագոյացություններից միայն մեկն են ստիպված եղել հեռացնել արդեն անմիջապես վիրաբուժական ճանապարհով
Չարորակ մելանոման մաշկի քաղցկեղի ամենածանր տեսակն է, որը մահացության շատ մեծ ցուցանիշներ ունի: Այն կարող է առաջանալ մարմնի ցանկացած տեղում, եւ շատ հաճախ բավականին արագ մետաստազներ է առաջացնում այլ օրգաններում: Երբ դա տեղի է ունենում, անչափ դժվար է հիվանդությունը բուժել:
Նախնական ախտորոշումից անմիջապես հետո Լիլանդը ստիպված էր գլխամաշկի մասնակի հեռացման ենթարկվել, ինչպես նաեւ պարանոցի ավշային հանգույցների՝ տարածումը կանգնեցնելու համար: Այնուհետեւ նրան սպասում էր փորձարարական բուժում Քալիֆորնիայում, որի մանրամասներն առայժմ չեն հրապարակվում: Սակայն փորձն անհաջող է եղել, եւ 2012 թվականին բժիշկները տղամարդուն ասել են, որ քաղցկեղը ստամոքս, լյարդ եւ թոքեր է տարածվել: Եվս 2 ամիս հետո ուռուցքների նշաններ են հայտնաբերվել ուղեղում:
Ուռուցքաբանը սկզբում նրան ընդամենը 6 ամսվա կյանք էր կանխորոշել, սակայն հետո Կոլորադոյի համալսարանին կից հոսպիտալում Լիլանդը հանդիպել է նեյրովիրաբույժ Ռոբերտ Բրիզին, որը փորձել է բուժման ոչ ավանդական մեթոդներ՝ ստերեոտաքսիկ ռադիովիրաբուժություն: Այն ցնցող արդյունք է ունեցել, եւ հիմա բժիշկները Լիլանդի հետագա ճակատագրի առումով միանգամայն դրական են տրամադրված: Ինքը հիվանդը նույնպես լավատեսորեն է տրամադրված, եւ իր խոսքով՝ իրեն լավ է զգում: