4 նշան առ այն, որ բանկոմատը կոտրել են. ՍԱ չիմանալու դեպքում դուք կարող եք կորցնել Ձեր ողջ գումարը
Բանկոմատից գումար կանխիկացնելը և անկանխիկ գնումներ կատարելն արդեն սովորական բաներ են դարձել մեզ համար, սակայն դա ևս մեկ դաշտ է բացել խաբեբաների համար՝ արդար վաստակած գումարը հափշտակելու համար։
BlogNews-ը որոշել է պատմել բանկոմատների հետ կապված խարդախությունների ամենատարածված միջոցների մասին, որոնց օգնությամբ խարդախությամբ զբաղվողները կարող են գողանալ Ձեր գումարը։
Ի՞նչ սարքեր են օգտագործվում այս խարդախության համար
Ձեր գումարը գողանալու համար հարկավոր է ընդամենը երկու բան՝ Ձեր քարտի մագնիսային գծի ինֆորմացիան և PIN ծածկագիրը։ Այդ տվյալները գողանալու համար, ինչն անվանվում է սքիմինգ, օգտագործվում է 3 հիմնական մարտավարություն։
• Սքիմերներ – սարքեր, որոնք կարդում են մագնիսական գծում ծածկագրված ինֆորմացիան։ Սովորաբար դրանք ամրացվում են քարտի մուտքի անցքի վրայից։ Եվ երբ դուք ներմուծում եք Ձեր քարտը, դրա բոլոր տվյալները գրանցվում են երրորդական էլեկտրոնային սարքի վրա։
• Թաքնված տեսախցիկներդրանք օգտագործվում են սքիմերների հետ զուգահեռ, որպեսզի կարողանան գրանցել Ձեր PIN ծածկագիրը։ Երբեմն այդ տեսախցիկներն այնքան փոքր են լինում, որ տեղադրվում են մի քանի միլիմետր տրամագծով անցքում և գրեթե աննկատ են դառնում։
• Ստեղնաշարի վրադիրներՍրանք կատարում են տեսախցիկների ֆունկցիան և գրանցում են Ձեր մոտքագրած PIN ծածկագիրը։
Ինչպե՞ս նկատել կարդացող սարքերը
Անպատրաստ մարդու համար բավականին դժվար կլինի ճանաչել սքիմերները, քանի որ դրանք չենք տարբերվում բանկոմատի վրա առկա դետալներից։ Սակայն գոյություն ունեն մի շարք նշաններ, որոնք կօգնեն հասկանալ, որ տվյալ բանկոմատի հետ մի բան այն չէ։