Տաքսի-ծառայությունները շարունակում են խաբել քաղաքացիներին
Armlur.am-ը գրում է.
Հայաստանում տաքսի ծառայությունների վարքագծի վերաբերյալ դժգոհությունները ավելանում են ու ավելանում: Մեր օրերում գրեթե չկա տաքսի ծառայություն, որը բարեխիղճ գործունեություն ծավալի: Նրանք շարունակում են սպառողներին մոլորեցնել. նախ գովազդում են մեկ սակագին, բայց օգտվելուց հետո պահանջում են այլ` ավելի բարձր գին վճարել:
Իսկ հիմա անբարեխիղճ տաքսի ծառայությունների մասին. օրինակ` «Յանդեքս»-ը, որի մուտքը հայկական շուկա բոլորս էլ լավ հիշում ենք: Ռուսական այս ընկերությունը դեռեւս 2016 թվականին մեծ խոստումներով հայկական շուկա մուտք գործեց, բայց մի քանի ամիս չանցած սկսեց սպառողներին մոլորեցնելու գործը: Կհիշեք, որ միայն տեղական շուկայում հայտնվելու առաջին ամիսներին այս ընկերությունը մատչելի գներով քաղաքացիներին ծառայություն մատուցեց, ապա հաճախորդները իրենց ամենօրյա երթուղին ավարտելուց հետո սկսեցին նկատել սակագների տատանումներ: Այսպես, տեղական շուկա մուտք գործելիս այս տաքսի ծառայությունն առաջին երկու կիլոմետրերի համար պահանջում էր 100 դրամ, ապա յուրաքանչյուր հաջորդ կիլոմետրի համար եւս 100 դրամ: Սակայն որոշ ժամանակ անց արդեն հենց առաջին կիլոմետրից էր հաշվարկվում 100 դրամ կիլոմետրի դիմաց:
Հասկանալի է` նման տարբերակով տաքսի վարելը մեքենաների սեփականատերերի համար այնքան էլ ձեռնտու չէ, մանավանդ, երբ քաղաքացիներն էլ հաճույքի համար 1-2 կլիոմետր անցնելուց հետո վճարում էին երթուղայինի ուղեւորատոմսին համարժեք գումարն ու իջնում: Բայց ընկերությունը գնաց այս քայլին ճանաչում ստանալու եւ հաճախորդների բանակ հավաքելու համար, ըստ էության, անբարեխիղճ գովազդի միջոցով: Ու հիմա էլ նման գործելաոճը շարունակվում է: Այս ընկերության տաքսի ծառայությունից օգտվող ուղեւորները սկսեցին դժգոհել, որ այդ սակագինը գործում է միայն Երեւանում: Իսկ քաղաքից դուրս բոլորովին այլ սակագին է առաջարկվում` մեկ կիլոմետրի դիմաց ավելի քան 150 դրամ: Նաեւ տեւական ժամանակ է` Երեւանում տարբեր սակագներ են գործում, երբեմն շատ ավելի բարձր սակագներ, քան անգամ մասնավոր տաքսիների դեպքում է: Օրինակ` երբ պատվիրում ես մեկ կիլոմետրը 100 դրամ պահանաջող մեքենա «Յանդեքս» տաքսիից, ծրագիրը տարբեր պատճառաբանություններով զարմանալի արժեքներ է առաջարկում: «Ժողովուրդ» օրաթերթին դժգոհած քաղաքացիների պատմելով` օրվա տարբեր ժամերին սակագները կարող են տատանվել` 1 կմ-ի դիմաց 100 դրամից մինչեւ 200 դրամ: «Բայց եթե անձրեւ է լինում, խցանումներ կամ տուն գնալու ժամերին, երբ տաքսիների պահանջարկը ավելանում է, «Յանդեքս»-ը ուղեվարձի չափը՝ տարիֆը բարձրացնում է»,- պատմում է Երեւանի բնակիչ Նաիրա Հովհաննիսյանը: