Ղազախստանը եւ Թուրքիան կարեւորում են Անդրկասպյան միջազգային երթուղու ներուժը․ Տոկաեւ
Ղազախստանը եւ Թուրքիան կարեւորում են Անդրկասպյան միջազգային տրանսպորտային երթուղու ներուժի օգտագործումը։ Այս մասին հայտարարել է Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաեւը՝ Անկարայում իր թուրք գործընկեր Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ հանդիպումից հետո։
Նրա խոսքով, այսօրվա երկկողմ հանդիպման արդյունքում ձեռք են բերվել կարեւոր պայմանավորվածություններ. «Այս այցը հնարավորություններ կբացի քաղաքական, առեւտրատնտեսական, ներդրումային, մշակութային-հումանիտար, ռազմատեխնիկական եւ այլ ոլորտներում համագործակցության հետագա ամրապնդման համար»,- ասել է նա՝ նշելով այդ միջոցառումների առաջնահերթությունը, հատկապես աշխարհաքաղաքական իրավիճակի վատթարացման համատեքստում։
Ղազախստանի ղեկավարը կենտրոնացել է նաեւ մի շարք կարեւոր միջկառավարական փաստաթղթերի ստորագրման վրա, որոնք ամրապնդում են համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում։
«Ղազախստանն ու Թուրքիան մեծ նշանակություն են տալիս Եվրասիական տարածքում խաղաղության եւ կայունության ապահովմանը։ Այսօր մեր երկրների միջեւ սերտ համագործակցություն է հաստատվել տարածաշրջանային եւ միջազգային մակարդակներում»,- ասել է Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաեւը։
Նրա խոսքով, միջկառավարական տնտեսական հանձնաժողովը մեծ խթան կհաղորդի առեւտրատնտեսական գործընկերության զարգացմանը։ Թուրքական պետությունների կազմակերպությունը նույնպես կարեւոր դեր է խաղում կապերի ամրապնդման գործում։ «Անցյալ տարի Թյուրքալեզու պետությունների համագործակցության խորհրդի վերածումը լիարժեք կազմակերպության՝ լավ սկիզբ էր: Սա մեր ընդհանուր ձեռքբերումն է։ Մեզ համար կարեւոր է շարունակել մեր աշխատանքը այս Կազմակերպությունում: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել նաեւ կրթության եւ մշակույթի ոլորտներում համագործակցության զարգացման վերաբերյալ։ Այս կազմակերպությունը շատ կարեւոր է Ղազախստանի համար, ուստի մենք մտադիր ենք նրան մշտական աջակցություն ցուցաբերել։ Ընդհանուր առմամբ, Ղազախստանն ու Թուրքիան հսկայական ներուժ ունեն բազմակողմ համագործակցության ընդլայնման համար։ Այսօրվա կարեւոր պայմանավորվածությունները դրա վառ ապացույցն են։ Ես խորապես համոզված եմ, որ իմ պետական այցը կնպաստի Ղազախստանի եւ Թուրքիայի հետագա մերձեցմանը»,- ասել է Տոկաեւը։